Safin kvalifikantovi Levymu titul nedopřál

T o r o n t o - Osmý nasazený ruský tenista Marat Safin vyhrál turnaj v Torontu, který byl dotován částkou 2,95 miliónu dolarů. Ve finále si Safin poradil hladce ve dvou setech 6:2 a 6:3 s izraelským kvalifikantem Harelem Levym. Safin ve čtvrtfinále nečekaně vyřadil favorizovaného Američana Peta Samprase, poté co odvrátil tři mečboly. V sobotním semifinále pak zdolal Wayna Ferreiru z Jihoafrické republiky. Levy se do finále probojoval přes českého reprezentanta Jiřího Nováka.

Stal se tak po sedmnácti letech prvním kvalifikantem, který v Torontu postoupil do finále. Naposledy se to povedlo Švédu Andersu Järrydovi, který pak v boji o titul prohrál s Ivanem Lendlem. Levy si postupem do finále zajistil 211.000 dolarů, vítězný Safin získal prémii 400.000 dolarů.

Levy snil o tom, že v Torontu vyhraje jako první izraelský tenista turnaj ATP Tour. Naposledy se o to pokoušel v říjnu 1989 Gilad Bloom, který ve finále v Tel Avivu prohrál s Jimmym Connorsem. Levyho ale připravil o vítězství Safin, který do své letošní sbírky přidal už třetí titul. Ty předchozí získal v Barceloně a na Mallorce. Levy, jenž v sobotu oslavil postupem do finále dvaadvacáté narozeniny, poskočí v novém pořadí ATP Race z
144. místa do první šedesátky. Safin si polepší z osmého místa na čtvrté.

Dvouhra finále:
Safin (8-Rus.) - Levy (Izr.) 6:2, 6:3. Finále čtyřhry: Lareau, Nestor (Kan.) - Eagle, Florent (Austr.) 6:3, 7:6 (7:3).