Novak Djokovič

Novak Djokovič | foto: ČTK

Fraška, jakou sport nezažil. Jak vznikla? Je Djokovič její strůjce, či pěšák?

  • 582
Tenisová jednička místo tréninku na první grandslam sezony po dlouhém nočním výslechu úpí v zaplivané hotelové karanténě a přes zavřené okno posílá polibky příznivcům vartujícím na ulici v Melbourne.

Djokovič senior syna Novaka poněkud hystericky prohlašuje za mučedníka a vůdce svobodného světa, chudých lidí a znevýhodňovaných národů.

Australský premiér Scott Morrison sbírá politické body před volbami a hřímá: „Pravidla jsou pravidla, zvlášť pokud jde o naše hranice.“

Srbský prezident Aleksandar Vučič napsal na Instagram: „Řekl jsem našemu Novakovi, že je s ním celá země a že naše úřady dělají, co mohou, aby obtěžování nejlepšího hráče světa okamžitě skončilo.“

Nejen v tenisových areálech tam dole u protinožců je Djokovičův přílet tématem číslo 1.

Djokovičovi přívrženci zuří. Kdo ho nemá rád, ponížení mu přeje či aspoň konstatuje: Sám si zavařil.

Překotný vývoj událostí se ve čtvrtek přibrzdil v této fázi: Djokovič v žaláři na Swanston Street stráví pravoslavné Vánoce. V pondělí, týden před startem Australian Open, se dozví verdikt soudu, který vyhoví, či zamítne jeho odvolání proti zákazu pobytu na australském území.

Byť v ošklivém tyátru s neznámým finále zůstává část informací nejasných, pokusme se najít pár zlomových bodů podivné story.

Srbský tenista Novak Djokovič v průběhu duelu s Andrejem Rubljovem z Ruska.

1. Djokovič odmítl vakcínu

Kdyby se „Djoker“ – jako téměř všichni účastníci australské šňůry – nechal očkovat, řešily by se nyní místo kolosálního průšvihu úplně jiné a mnohem nudnější záležitosti.

Djokovič uvízl v hotelu pro uprchlíky, kde podávali jídlo s červy a plísní

„Podmínky znal dlouho předem, mohl tu hrát úplně bez problémů, kdyby chtěl,“ prohlásil jeho španělský rival Rafael Nadal v Melbourne. „Rozhodl se jinak, což je jeho právo. Ale pak musí nést následky.“

Djokovič je vyznavačem alternativní medicíny, úzkostlivě si hlídá stravu. Nepodrobil se základnímu požadavku pořadatelů a australských úřadů. Zvolil riskantní hru. Po týdnech zákulisních jednání se zdálo, že mu manévr vyjde.

2. Důvod výjimky? Tajný

Je nějak nemocný? Hrozí mu vážná alergická reakce? Proč vlastně požádal o zdravotní výjimku a proč ji dostal? Vyrojila se spousta otázek, když Djokovič v úterý oznámil, že míří do Melbourne.

Místní obyvatele pobouřilo, že miliardář a celebrita smí porušovat pravidla, která oni museli dodržovat. Snášeli lockdowny, mnozí se 19 měsíců nesměli vrátit z ciziny. „Chápu, proč jsou naštvaní,“ řekla domácí hvězda Ashleigh Bartyová.

Protekční zacházení se sportovní primadonou, která se ani neobtěžovala vysvětlit své chování, Australany dráždilo. Srb je mohl aspoň trochu uchlácholit. Neučinil tak.

Srbský tenista Novak Djokovič se raduje v průběhu duelu s Andrejem Rubljovem z...

3. Neshody expertů

Žádosti o výjimku posuzovaly dvě nezávislé zdravotní komise – jednu vytvořil australský tenisový svaz a druhou stát Victoria, v němž je Melbourne hlavním městem. Podle nich stačí potvrzení, že dotyčná osoba v uplynulém půlroce prodělala covid. 

Vycházely z poněkud nejasných instrukcí federálních kapacit. A právě jiný výklad směrnic zásadně přispěl k zadržení Djokoviče na letišti a zrušení jeho vstupních víz. 

Situaci dále komplikuje fakt, že několik dalších účastníků Australian Open s totožným zdůvodněním předtím na Tullamarine Airport kontrolou prošlo.

Novak se stal symbolem svobody a světa chudých, hřímá Djokovičův otec

4. Proč ho nezastavili dřív?

Kdekomu vrtá hlavou, proč se musel Djokovič s doprovodem trmácet přes půl světa s vědomím, že je vše v pořádku, aby po přistání zažil šok. Proč lidé z ministerstva vnitra a pohraničních sil jeho způsobilost k pobytu v Austrálii neprověřili před nástupem do letadla v Dubaji nebo už před udělením víz.

Názory čtyřiatřicetiletého šampiona na očkování jsou všeobecně známé. „Je zarážející, že tyto orgány v tak důležité věci nekonaly v předstihu. Zdá se, že zaspaly,“ píše deník Sydney Morning Herald.

Zákaz pro jednoho z nejlepších tenistů všech dob by v listopadu nebo v prosinci nepochybně vyvolal povyk. Všichni se však mohli vyhnout současné hanebné tragikomedii, která málokomu prospěje.

Srb Novak Djokovič ve finále US Open

5. Politici využili šanci

Někteří komentátoři ale postřehli, že například premiér Morrison a ministr zdravotnictví Hunt vycítili příležitost vylepšit si volební preference, když zjistili, jakou nevoli Djokovičův přílet vzbudil. Navzdory všem přísným opatřením v Austrálii řádí omikron. Morrison v nouzi patrně neodolal nutkání poslechnout hlas lidu a zasáhl.

„Nikdo nesmí porušovat řád, který pomohl Austrálii zajistit jeden z nejnižších počtů úmrtí na covid na světě,“ hlásal, zatímco Djokovič osm hodin trčel za ponižujících okolností zavřený na letišti bez mobilu, hlídaný ozbrojenci.

První mezi rovnými. Djokovič vlepil Australanům facku, čekejte velké drama

„Póza pana Morrisona a jeho ministrů nasvědčuje, že Djokovič je spíš než architektem svého pádu pouhým pěšákem v cynické politické hře,“ uvádí britský Telegraph.

6. Kolosální střet vlivů

Organizátoři „Happy Slamu“, který letos není úplně happy, by stále jistě uvítali v turnaji jeho devítinásobného vítěze. Bez něj by úroveň i prestiž klání poklesla, tím spíš, že v Laver Areně může získat rekordní, 21. grandslamovou trofej.

Jeho sokové, prostí občané, politici či média zase vidí věc jinak. 

Djokovič každopádně není nebohou bezbrannou obětí. Běžné smrtelníky by Australané šupem vyhostili, neb nemají peníze a špičkové právníky na odvolání. Fraška ještě nekončí. Rozhodne soud.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga