Italka Francesca Schiavoneová se raduje poté, co ve finále ženské dvouhry na Roland Garros porazila Australanku Stosurovou.

Italka Francesca Schiavoneová se raduje poté, co ve finále ženské dvouhry na Roland Garros porazila Australanku Stosurovou. | foto: AP

Nic není nemožné. Schiavoneová je toho důkazem

  • 1
Přemýšlela, k čemu přirovnat, co právě v Paříži prožila. Pak ji napadlo: "Je to jako s polibkem. Když se poprvé líbáte jako dítě, je to jiné než o pár let později, kdy už si ten polibek umíte vychutnat. S mým vítězstvím na Roland Garros je to podobné."

Francesca Schiavoneová, jedna z nejsenzačnějších šampionek tenisové historie, vyhrála grandslam až při svém 39. pokusu. Nejen to. Dokázala to jako 17. nasazená, 18 dnů před 30. narozeninami, coby nejstarší debutantka na grandslamovém trůnu od Ann Jonesové ve Wimbledonu 1969. A poté, co za celou kariéru vyhrála jen dva světové turnaje, v Bad Gasteinu a Moskvě.

Prezident Napolitano hned telefonoval a gratuloval. Pětatřicet let od vítězství Adriana Panatty čekala Itálie na dalšího grandslamového šampiona. A aby titul z turnaje Velké čtyřky dobyla italská žena? To se nikdy předtím nestalo.

"Dokázala jsem, že všechno je možné," líčila. "Já jsem toho důkazem. Každé ráno jsem vstávala se snem, že vyhraju takový turnaj. A ono se to stalo."

Proti síle Samanthy Stosurové, australské likvidátorky favoritek, nasadila vlastní taktiku: hrát míč brzy po odskoku, tlačit se na síť. "Doma trénuji s muži, co podávají rychlostí přes 200 kilometrů za hodinu. Řekla jsem si: Když vyberu jejich podání, vyberu i to od Sam."

V tie-breaku druhé sady oslavovala každý vítězný míč, jako by byl už rozhodující, tancovala po kurtu. Po proměněném mečbolu padla na antuku, pak ji políbila. "Děkovala jsem jí za nádherný turnaj." V hledišti křepčilo 50 členů fanklubu, na sobě měli trička s hesly "Schiavo: nothing is impossible".

Nic není nemožné. Ona říkala: "Přijeli i mí přátelé, kteří mě znali ještě jako tříletou. Byli fantastičtí." Když je potkala před zápasem, jen vytřeštila oči: "Co tu děláte?"

"Sedli jsme do auta a deset hodin sem jeli. U toho jsme přece nemohli chybět."

"No vy jste šílení!"

Na zpáteční cestu jim už mohla koupit letenky. Za titul získala 1,1 milionu eur a navrch bonus 400 tisíc eur od italské federace. A v dnešním světovém žebříčku bude poprvé v životě hráčkou Top Ten.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga