Damm se rozloučil s travnatými dvorci

L o n d ý n - Tenista Martin Damm, poslední český zástupce ve wimbledonských dvouhrách, dnes prohrál v třetím kole s Němcem Davidem Prinosilem 6:7, 6:3, 6:7 a 4:6. Prinosil, který těžil zejména z razantního servisu, jasně dominoval v obou zkrácených hrách; v prvním setu zvítězil v tie-breaku 7:2, v třetím dokonce 7:0.
V devátém gamu čtvrté sady ztratil Damm své podání a německý tenista, který osm dnů před startem Wimbledonu vyhrál turnaj na travnatých dvorcích v Halle, už dovedl bez potíží zápas do vítězného konce. Damm s olomouckým rodákem prohrál všech šest vzájemných duelů.

Brazilec Gustavo Kuerten, vítěz letošního French Open, vypadl ve Wimbledonu v třetím kole. Čtvrtý nasazený Kuerten nečekaně hladce prohrál s Němcem Alexanderem Poppem 6:7, 2:6 a 1:6. Vyhrát French Open a Wimbledon v jednom roce se naposledy podařilo Švédu Björnu Borgovi před dvaceti lety.

Třiadvacetiletý Brazilec se po prohrané první sadě marně pokoušel dostat zpět do  zápasu. V průběhu druhého setu byl dvakrát ošetřován: nejprve si stěžoval na potíže s levým stehenním svalem a potom na bolest ve spodní části zad.

"Po druhé sadě jsem vytušil, že mám velkou šanci, protože to vypadalo, že má Gustavo opravdové problémy s pohybem," řekl Popp. Před zápasem, jak přiznal, sledoval na videu vítězné tažení svého krajana Borise Beckera na kurtech All England Clubu v roce 1985.

Dvoumetrový německý tenista figuruje ve světovém pořadí až na 114. místě a při hře těžil hlavně z dělového servisu. Divákům však předvedl i několik přesných úderů od základní čáry. "Je to největší den mé kariéry," rozplýval se Popp.

Američan Pete Sampras překonal bolesti v levé noze a po pomalém rozjezdu se proti krajanovi Justinu Gimelstobovi dostal do tempa, z něhož vytěžil vítězství 3:1 na sety. Sampras usiluje o zisk třináctého grandslamového titulu, čímž by překonal rekord,
o který se zatím dělí s Royem Emersonem. Po středečním zápasu, v němž porazil Slováka Karla Kučeru, to s jeho kotníkem na levé noze nevypadalo nejlépe, ale dvoudenní přestávka mu prospěla.

Jeho dalším soupeřem na cestě za obhajobou titulu bude v pondělí Švéd Jonas Björkman.
Samprasovi se úvod příliš nevydařil. Už ve druhé hře ztratil servis poté, co udělal čtyři dvojchyby. V okamžiku, kdy prohrával již 0:3, vypadal rozhozeně a několikrát ztratil nervy. V tu chvíli mu pomohli diváci, kteří ho mohutně povzbuzovali.

Šestinásobný vítěz turnaje proměnil ve druhém setu nádherným bekhendovým prohozem hned první brejkbol, který mu soupeř nabídl, a ujal se vedení 5:4. V následující hře zpečetil na 6:4. V třetí sadě pak vzal Gimelstobovi servis už v třetím gamu. "Začátek se mi opravdu nepovedl," komentoval zápas Sampras. "Byl jsem na tom špatně. Jako bych v rukou nedržel raketu, ale nějakou cizí věc. Vůbec se mi nedařilo podání. Byl to jeden z
nejhorších setů, jaké jsem kdy odehrál. Pak mi ale moc pomohli diváci. Patří jim za to můj dík," dodal.

Až osmatřicátá hra pátého setu, celkově třiaosmdesátý game zápasu, rozhodla o vítězství desátého nasazeného Australana Marka Philippoussise nad Nizozemcem Sjengem Schalkenem a o jeho postupu do čtvrtého kola dvouhry. Australský tenista vyhrál 4:6, 6:3, 6:7, 7:6 a 20:18.

Zápas trval pět hodin a byl nejdelším wimbledonským duelem za uplynulých třicet let.
Předchozí rekord drželi díky výsledku 19:17 v pátém setu Paul McNamee a Todd Nelson, kteří se utkali v prvním kole před třinácti lety. Schalken byl aktérem nejdelšího zápasu turnaje i loni, kdy podlehl v třetím kole Američanu Jimu Courierovi za čtyři hodiny a 25 minut.

Také Martina Navrátilová sehrála v prvním kole smíšené čtyřhry velmi dlouhý zápas, na jeho konci se však radovali její soupeři. Nizozemský pár Jan Siemerink, Miriam  Oremansová porazil Navrátilovou a Inda Maheše Bhúpathího 6:4, 6:7 a 18:16.

Navrátilová předtím prošla spolu s Mariaan de Swardtovou z Jihoafrické republiky do třetího kola ženské čtyřhry. Ve druhém kole porazily třináctý nasazený pár Kimberly Poová ze Spojených států, Anne-Gaelle Sidotová z Francie 2:1 na sety. Nejvýše nasazená juniorka Daniela Bedáňová skončila nečekaně už v úvodním kole, když ve dvou setech prohrála s Italkou Robertou Vinciovou.

Muži - dvouhra - 3. kolo:
Prinosil (Něm.) - Damm (ČR) 7:6 (7:2), 3:6, 7:6 (7:0), 6:4, Sampras (1-USA) -  Gimelstob (USA) 2:6, 6:4, 6:2, 6:2, Agassi (2- USA) - Golmard (Fr.) 6:3, 6:3, 6:4, Popp (Něm.) - Kuerten (4- Braz.) 7:6 (8:6), 6:2, 6:1, Henman (8-Brit.) - Arazi (Mar.) 6:3,
6:3, 6:3, Philippoussis (10-Austr.) - Schalken (Niz.) 4:6, 6:3, 6:7 (7:9), 7:6 (7:4), 20:18, Rafter (12-Austr.) - Schüttler (Něm.) 6:2, 7:6 (7:2), 6:3, Rosset (Švýc.) - Haas (Něm.) 6:4, 3:6, 6:3, 3:6, 9:7, Johansson - Gustafsson (oba Švéd.) 6:7 (3:7), 7:6 (7:1), 6:4, 5:7, 6:3.
Čtyřhra - 2. kolo: Federer, Kratzmann (Švýc./Austr.) - Damm, W. Ferreira (7- ČR/JAR) 7:6 (7:5), 6:2, 3:6, 6:4.
Ženy - dvouhra - 3. kolo: Davenportová (2-USA) - Suarezová (Arg.) 6:4, 6:2, V.
Williamsová (5-USA) - Dechyová (Fr.) 6:0, 7:6 (7:4), Selešová (6- USA) - Pitkowská (Fr.) 6:0, 6:3, Sanchezová-Vicariová (9-Šp.) - Načuková (Jug.) 3:6, 7:6 (7:5), 6:2, Sernaová (Šp.) - Oremansová (Niz.) 4:6, 6:4, 6:4, Capriatiová (USA) - Basukiová (Indon.) 7:6 (7:4), 6:0, Dokičová (Austr.) - Rippnerová (USA) 6:2, 6:1, Brandiová (USA) - Myškinová (Rus.) 4:6, 6:3, 6:1, Osterlohová (USA) - Wartuschová (Rak.) 4:6, 6:2, 8:6.
Čtyřhra - 2. kolo: De Swardtová, Navrátilová (JAR/USA) - Poová, Sidotová (13-
USA/Fr.) 4:6, 6:3,  7:5.
Smíšená čtyřhra - 1. kolo: Pála, Husárová (ČR/SR) - Norval, Srebotniková (7-JAR/Slovin.) 6:7 (1:7), 6:3, 6:4, Siemerink, Oremansová (Niz.) - Bhúpathí, Navrátilová (Ind./USA) 6:4, 6:7 (5:7), 18:16.