Stadion v Edenu před zápasem Slavie s Jabloncem.

Stadion v Edenu před zápasem Slavie s Jabloncem. | foto: Petr Topič, MAFRA

Sportuje se dál, ale od pondělí bez diváků. Zatím dva týdny

  • 151
Všechny sportovní akce včetně zápasů fotbalové i hokejové ligy se budou od příštího týdne konat striktně bez diváků. Opatření vlády je zatím platné na dva týdny.

„Veškeré oficiální sporty, které jsou registrované, ať profesionální nebo výkonnostní, se hrají, ale bez diváků,“ oznámil po středečním jednání vlády, na kterém bylo schváleno vyhlášení nouzového stavu, ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vláda schválila nouzový stav. Omezí školy i zábavu, učitelům dá respirátory

Tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (vpravo) a ministr školství Robert...

„Například pro profesionální fotbal je tady limit až 130 osob, aby mohly být přítomné celé realizační týmy a veškerý zabezpečující personál včetně pracovníků televizí. Podobný limit - byť menší - se vztahuje i na nižší soutěže,“ pokračoval Prymula.

V praxi to znamená, že sport na všech úrovních, vrcholový, amatérský i mládežnický, může pokračovat. Teď je na jednotlivých svazech, jak se k novým opatřením postaví.

Extraligové kluby se měly původně sejít ve čtvrtek 8. října, tedy den po skončení posledních opatření, aby na mimořádné schůzi projednaly další kroky. Právě teď jednají o novém, dřívějším termínu, neboť nová pravidla začínají už v pondělí. 

Jednou z variant bude i přerušení sezony. To bylo na stole už minulý týden kvůli omezení počtu diváků, které dovolovalo pustit na zimáky pouze tisíc lidí. 

Pauzu si přály například Plzeň, Sparta či Karlovy Vary.

„Nechci teď říkat svůj názor, pro kluby je to zase úplně nová situace, určitě zasahuje do jejich ekonomické situace. My jsme tu od toho, abychom dodrželi sportovně-technický úsek,“ řekl ředitel extraligy Josef Řezníček.

„Počkáme na písemné vyhotovení, kolikrát se už stalo, že co vláda vyhlásí, vypadá nakonec na papíře trošku jinak. Až to bude písemně, budeme řešit otázku fungování, co dál,“ doplnil. 

Pokračovat bez diváků by měla nejvyšší fotbalová liga, konkrétní vývoj vnitřních opatření však podle Ligové fotbalové asociace (LFA), která profesionální soutěže řídí, hodlá v nejbližších dnech ještě prodiskutovat Ligový výbor. 

„Jsme si vědomi mimořádnosti a závažnosti aktuální situace, všichni sledujeme čísla pozitivně testovaných osob v posledních týdnech. Současně však stále nerozumím rozdílu mezi účastí omezeného počtu diváků na fotbalovém stadionu v otevřeném prostředí a sledování divadelního představení v uzavřených budovách,“ uvedl šéf ligy Dušan Svoboda.

„Stejně jako dosud i nadále jsme připraveni na konstruktivní debatu na půdě Národní sportovní agentury i Ministerstva zdravotnictví. Zároveň bych velmi ocenil zpřístupnění dat, která dokládají zvýšené riziko nákazy na fotbalovém stadionu například ve srovnání s účastí na divadelním představení, abychom měli případně možnost zavést další preventivní opatření a umožnili našim fanouškům alespoň omezenou možnost návštěvy fotbalových utkání,“ řekl Svoboda.

Omezení diváků na fotbale i hokeji. Dochází k přenosu nákazy, řekl ministr

Před prázdným hledištěm se liga hrála už v květnu. Během června se pak diváci na tribuny postupně vraceli v omezeném počtu a na začátku září se mohly stadiony za splnění určitých podmínek zaplnit až z poloviny. Od minulého týdne se však povolený počet osob na venkovních sportovních akcích opět snížil na dva tisíce, v uzavřených prostorech pak na polovinu, a nyní dochází kvůli kritické epidemické situaci v zemi k dalšímu omezení.

Což se dotkne i amatérských soutěží.

„Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí rozhodnutí Vlády ČR o vyhlášení nouzového stavu, včetně té jeho části, která se věnuje výjimce pro amatérské soutěže organizované naší asociací,“ poznamenal mluvčí Michal Jurman.

„V tomto kontextu kvitujeme práci Národní sportovní agentury a Ministerstva zdravotnictví ČR, které vyslyšely veškeré argumenty FAČR pro zachování běhu amatérských soutěží,“ doplnil Jurman.

Do neděle dál platí stávají omezení, takže na zápasy 6. kola fotbalové ligy, duely hokejové extraligy i dalších soutěží se může dostavit až dva tisíce, respektive tisíc fanoušků.

„Diváky sice jsme schopni kontrolovat na samotných stadionech, ale pohyb tohoto poměrně vysokého počtu osob po zápasech je rizikový, dochází k přenosu viru. Nastavujeme proto stejná pravidla jako v Evropě, kde se hraje bez diváků,“ vysvětlil Prymula, proč to od pondělí bude jinak.

Možnost pokračovat přivítali zástupci basketbalu i florbalu. „Věděli jsme, že tato sezona bude pro basketbal zkouškou trpělivosti a schopnosti reagovat na změny a omezení. Vnímáme pozitivně, že v rámci nových opatření může dále probíhat ligová soutěž. Absence diváků je samozřejmě velký zásah do průběhu zápasů, na image basketbalu a v neposlední řadě do rozpočtů a práce klubů, “ uvedl předseda Asociace ligových klubů Tomáš Kotrč. „V této chvíli tak získávají na důležitosti naše mediální projekty, ať už je to klasické vysílání nebo Studio basketbal na webu TV Com či přenosy na ČT Sport.“

Také prezident Českého florbalu Filip Šuman konstatoval, že hrát bez diváků není ideální. „Ale za této situace budou organizované soutěže normálně moci běžet dál od té nejvyšší úrovně až po nejnižší.“

„Maximálně se přizpůsobíme nastaveným podmínkám, jsme připraveni operativně zareagovat tak jako doposud. Hrát bez diváků je pro nás samozřejmě nepříjemné o to víc, že máme dlouhodobě jednu z nejvyšších návštěvností ve florbalové superlize,“ uvedl generální manažer florbalistů Mladé Boleslavi Tomáš Pacák.

„Ale nemožnost trénovat a hrát by byla ještě fatálnější. O to více nyní stoupne důležitost videopřenosů, do jejichž kvality již mnoho sezon investujeme hodně prostředků,“ dodal Pacák.

, ,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž