Iveta Vacenovská

Iveta Vacenovská | foto: archiv

Čínské osvícení: pingpongová velmoc pochopila a ustoupila světu

  • 3
Pokusit se o co nejlepší výsledky. A prorazit ve čtyřhře, v níž nastoupí se svou lineckou spoluhráčkou Liou Ťia, Rakušankou čínského původu. S takovýmí plány vstoupí do mistrovství světa v čínském Su-čou nejlepší česká stolní tenistka Iveta Vacenovská.

Na šampionátu v Jokohamě 2009 se jako jediná Evropanka senzačně probila do čtvrtfinále. „Zopakovat to, to by byla senzace. Dvouhra ale bude hodně těžká, proto bude cenné každé vítězství. Větší šanci vidím ve čtyhře s Liou Ťia. Bude to první šampionát, kde spolu mohou hrát čtyřhru reprezentanti různých zemí a my jsme sehrané z klubu,“ pravila před čtvrtečním odletem do Číny 29letá Vacenovská, pro níž to bude dvanácté mistrovství světa.

Šampionát začíná v neděli, ale Česká asociace stolního tenisu musí šetřit a času na aklimatizaci bude málo. Jak se s tím vypořádáte?
Naštěstí jsem nasazená do hlavní soutěže, takže se vyhnu kvalifikaci a začít bych měla v úterý. Budu tedy moci potrénovat a vyrovnat se s časovým posunem, snad se podaří vyladit formu.

Jak jste vlastně s Lincem dopadly v nedávném finále Ligy mistrů proti Fenerbahce Istanbul? Zůstalo to poněkud utajeno...
Na konci března jsme bohužel prohrály doma 2:3 a začátkem dubna jsme neuspěly ani v odvetě - 1:3. V klubu z toho ale žádnou tragédii nedělali, Fenerbahce byl favorit a my jsme mohly jen překvapit. Číňanka v týmu soupeře neztratila ani zápas a to rozhodlo.

Vy jste ale rovněž v březnu s vaší lineckou spoluhráčkou Liou Ťia postoupily do semifinále čtyřhry na špičkově obsazeném turnaji World Tour German Open. Bylo to povzbuzení?
Určitě, byl to dobrý test, na cestě do semifinále jsme vyřadily dvě asijské dvojice. O to víc se teď na čtyřhru těším, mohl by se nám povést solidní výsledek. Jsem sehrané z klubu, loni jsme v turnaji World Tour ve Španělsku postoupily dokonce do finále. Kromě toho budu hrát s Lubomírem Jančaříkem smíšenou čtyřhru.

Jak vlastně došlo k tomu, že na šampionátu teď mohou hrát čtyřhru dvojice sestavené ze stolních tenistů různých zemí?
Co jsem slyšela, tak se na tom dohodli Číňané s mezinárodní federací ITTF. Také v Číně ¨prý pochopili, že je nudné, když jsou všude na prvních třech místech jejich hráči. Mohou tedy na šampionátu postavit jen dvě ryze čínské dvojice, aby třetí medaili získali hráči jiných zemí. Další Číňané můžou být už jen v kombinovaném páru. Uvedu příklad - světová jednička Ma Long bude hrát čtyřhru s Němcem Timo Bollem, světovou sedmičkou.

Platí toto opatření pouze pro čtyřhru?
Bohužel. Ve dvouhře budou mít Číňané jako pořadatelská země sedm hráčů, jinak by měli pět. Ale ještě k té změně - pokud vím, došlo k ní hlavně proto, že se stolní tenis snaží udržet pozici na olympijských hrách, Číňané tak začali víc spolupracovat. Což celkem dává rozum, vidět na stupních jen Číňany nikoho nebaví.

Ve dvouhře máte ve sbírce úžasnou čtvrtfinálovou účast z MS v Jokohamě před šesti lety. Dá se takový výsledek zopakovat?
To bude velmi těžké a složité, byla by to senzace. Hodně záleží i na losu a já tehdy měla i jisté štěstí, protože jsem se dostala tak daleko přes Evropanky. Teď jsem ale na 59. místě světového žebříčku, snad se mi už podařilo jistý pokles formy zastavit. Také proto si mnohem víc věřím ve čtyřhře, v poslední době se nám daří.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž