Už také Amerika přiznává doping

  1:02
Praha - Skandální odhalení: atletický fenomén Carl Lewis měl pozitivní dopingový nález, přesto startoval na olympijských hrách 1988 v Soulu, kde získal dvě zlaté medaile. Americké sportovní úřady však dopingovou informaci až do letošního roku tajily. Je to další rána sportu, tentokrát o to černější, že právě Lewis byl považován za gentlemana atletiky, který k devíti olympijským triumfům nepotřeboval zakázané látky.Dále čtěte: Vyhrávala jsem díky velké dřině, tvrdí KratochvílováDrechslerová, první přiznáníAmeričané prý tajili doping Lewise

Kde byly fabriky na doping

Sportovní svazy v bývalé NDR, Sovětském svazu, Číně... O všech těch se tvrdí, že byly fabrikami na sportovní doping.

A teď USA. Přes třicet tisíc stránek dosud tajných dokumentů o dopingu ve Spojených státech má k dispozici nejen prestižní magazín Sports Illustrated.

V rozmezí dvanácti let od roku 1988 více než sto amerických sportovců dostalo i přes dopingový nález pouhé napomenutí, nikoli trest. Tenistka Mary Joe Fernandezová, fotbalista Lalas a další mohli dál sportovat. Podle agentury AP mezi nimi bylo celkem 19 olympijských medailistů.

Lewisův tréninkový partner Joe DeLoach vyhrál roku 1988 zlato v běhu na 200 metrů, přitom mu v těle pár týdnů předtím zjistili tři zakázané stimulující látky. „Doteď ale nikdo neřekl, jaké látky byly u nich zjištěny. Nemusela to být zrovna tvrdá anabolika. Jsou to dohady,“ tvrdí Jan Ürge, v Česku člen dopingové exekutivy.

Také u nás se dopovalo

Sám však dodává: „V osmdesátých letech byl sportovní doping organizován po celém světě. I u nás. Vzpěrači, cyklisti, atleti, běžci na lyžích a další... Ale nemůžeme nikoho jmenovat.“ Ürge dobře ví, že by ho mohla čekat série soudů - téměř každý ze sportovců by doping popřel.

V Sovětském svazu existoval „program zlepšování výkonnosti vrcholových sportovců za pomoci nedovolených podpůrných prostředků“ od počátku 70. let, v tehdejším Československu začal později. Kdo byl čistý? A kdo ne? Zřejmě nikdy se přesně nezjistí, kdo všechno se v moři dopingu koupal. Všechno řídil stát. Sportovci o tom ani nemuseli vědět.

Jen koulař se přiznal

Jen bývalý přední koulař Remigius Machura přiznal: „Nechci ze sebe dělat vola. Když se mě někdo zeptá, jestli jsem bral doping, odpovím ano.“ Za pozitivní nález byl nejprve doživotně diskvalifikován, později omilostněn. „Podle mě v té době používalo steroidy tak 80 procent reprezentantů,“ tvrdí Machura.

Před pár lety se v Kolíně nad Rýnem konala evropská konference o dopingu, otevřeně se hovořilo o detailech dopingu v NDR. Kdo, kolik, jak dlouho... Strůjci programu byli odsouzeni k podmíněným trestům, německý parlament pak odškodnil oběti, které zakázané látky braly proti své vůli nebo bez svého vědomí.

Podezřelé rekordy

Osmdesátá léta byla zřejmě eldorádem pro organizovaný sportovní doping. Zatímco věda od té doby v mnohém postoupila a sportovci jsou trénovanější, některé světové rekordy z té doby zůstávají, v atletice je jich čtrnáct. „Mnohé jsou podezřelé, to každý ví,“ říkají experti.

České atletické rekordmanky Jarmila Kratochvílová (běh na 800 metrů) a Helena Fibingerová (hod koulí) ovšem svorně tvrdí, že se v kariéře obešly bez dopingu. „V osmdesátých letech bylo dopingových kontrol mnohem méně, byly sporadické. V podstatě se s nimi začínalo,“ potvrdil Ürge, člen české dopingové exekutivy.

Ani Lewis nebyl čistý

Největší dopingový skandál na olympiádě se odehrál v Soulu 1988, kdy vítěz běhu na 100 metrů Ben Johnson přišel o zlatou medaili i světový rekord. Později měli problémy s dopingem i třetí Angličan Christie a čtvrtý Američan Mitchell. Kdo by čekal, že čistý nebude ani vítězný Carl Lewis.

TI, KDO PŘEDBĚHLI DOBU
(Osudy světových rekordmanů z 80. let, jejichž výkony dodnes platí)

 Randy Barnes (USA), rok 1990, 23,12 metrů v kouli. Stříbrný z olympiády 1988 a olympijský vítěz 1996. Před pěti lety ale dostal po opakovaném dopingu doživotní zákaz činnosti.

 Jürgen Schult (NDR), 1986, 74,08 v disku. Je jediným diskařem, který vyhrál olympiádu, mistrovství světa i Evropy, Světový i Evropský pohár. Někdejší členové jeho tréninkové skupiny pod přísahou vypověděli, že Schult užíval pro zvýšení výkonnosti anabolika.

 Florence Griffith-Joynerová (USA), 1988, 10,49 vteřiny na 100 metrů, 21,34 vteřiny na 200 metrů. Nejslavnější sprinterka historie získala na olympiádě 1988 tři zlata. Velmi populární atletka zemřela o deset let později v osmatřiceti letech po záchvatu epilepsie. Lékař, který provedl pitvu, tvrdil, že nemoc neměla nic společného s užíváním zakázaných prostředků.

 Marita Kochová (NDR), 1985, 47,60 vteřiny na 400 metrů. Kratochvílové největší soupeřka i přítelkyně. Po skončení kariér si dopisovaly. Kochová byla známá mučivým tréninkovým drilem pod dohledem jejího manžela a kouče Wolfganga Meiera. Nařčení z dopingu se brání. Z atletického světa zmizela, porodila dvě dcery a má obchod se sportovním zbožím.

 Jarmila Kratochvílová, 1983, 1:53,28 minuty na 800 metrů. Atletická legenda, její světový rekord trvá nejdéle ze všech. Také Kratochvílová velice tvrdě trénovala. Obvinění, že si pomáhala dopingem odmítá. Žije doma v Čáslavi a vychovala šampionku Formanovou.

 Jordanka Donkovová (Bul.), 1988, 12,21 vteřiny na 100 metrů překážek. Olympijská vítězka 1988, zažila skvělou kariéru, ačkoliv v pěti letech ztratila při nehodě tři prsty na pravé ruce.

 Stefka Kostadinovová (Bul.), 1987, 209 centimetrů ve výšce. Její rekord je slavný, vytvořila ho v posledních okamžicích mistrovství světa v Římě. V roce 1995 porodila syna, ale vrátila se, potřetí vyhrála mistrovství světa a rok poté získala i svůj první olympijský titul.

 Galina Čisťjakovová (SSSR), 1988, 752 centimetrů v dálce. Na její výkon si před lety troufala Američanka Marion Jonesová, ale zůstala daleko. Čisťjakovová patřila mezi nejkrásnější atletky, v závěru kariéry změnila občanství a reprezentovala Slovensko.

 Natalie Lisovská (SSSR), 1987, 22,63 metru v kouli. Nad jejím výkonem leží neprokázaný dopingový stín. Když začala antidopingová kampaň, výkonnost Lisovské rapidně poklesla.

 Gabriele Reinschová (NDR), 1988, 76,80 metrů v disku. Výkon přes sedmdesát metrů je dnes výjimečný. Reinschové zřejmě pomohlo větrnné prostředí na stadionu. Rekordy dosahovaly zvláštní síly v disku a kouli, kde steroidy hrají roli v akceleraci a svalové hmotě.

 Jackie Joyner-Kerseeová (USA), 1988, 7291 bodů v sedmiboji. Švagrová Florence Griffithové-Joynerové je považovaná za symbol čisté atletiky. Neporazitelná v dálce i sedmiboji.

 Štafeta žen NDR na 4x100 metrů, 1985, 41,37 vteřiny.

 Štafeta žen SSSR na 4x400 metrů, 1988, 3:15,17 minuty.


Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

Kaderka z krunýře nevyleze. Velké kluby mlčí, hráči zklamali, říká kritik

2. května 2024

Premium Policisté v rozsáhlém spise uvádějí, že když Ivo Kaderka začal tušit, že se na něj vyšetřovatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak si Pogačar protáhl nohy a ujížděl i sprinterům. Je to hovadina, soudí Raboň

7. května 2024  9:29

Málem vyhrál v sobotu hned úvodní klasikářskou etapu Gira. Pak v neděli ovládl první dojezd na...

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tadeji, sundej to! Pogačar odvracel diskvalifikaci, Ganna prohnal zlaté parťáky

8. května 2024  7:46

Je vůbec možné, aby v průběhu etapy letošního cyklistického Gira nezaútočil Tadej Pogačar? Teprve...

Ego stranou a nezbláznit se! Jedničkou měl být Dostál, příprava zamotala hlavy

9. května 2024

Premium Specifika domácího šampionátu moc dobře zná. V roce 2015 se s nimi musel sám vypořádat. Sledovaný...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Trápení k prohře. Satoranský a Veselý s Barcelonou v Evropě končí

8. května 2024  23:41

Basketbalisté FC Barcelona si počtvrté za sebou Final Four Euroligy nezahrají. V rozhodujícím pátém...

Švédsko posílá do Ostravy 18 hráčů z NHL v čele s Hedmanem a Burakovským

8. května 2024  23:24

Osmnáct posil z NHL zařadil do pětadvacetičlenné nominace na mistrovství světa v Ostravě a v Praze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...