Triatlon má překvapivé šampiony

P e r t h - Na mistrovství světa triatlonistů v australském Perthu neuspěli favorité a z titulů se radovali závodníci druhého sledu. Mezi muži vyhrál Francouz Olivier Marceau, z ženského titulu se radovala jednadvacetiletá Australanka Nicole Hackettová. Českým triatlonistům se závod nevydařil a nejlepší z nich Jan Řehula skončil až sedmnáctý.

Svěřenci trenéra Martina Dvořáka ztratili naděje na dobré umístění v první třetině závodu. Příliš dobře nezaplavali 1500 metrů a hned v úvodu čtyřicetikilometrové cyklistické části jim ujela sedmičlenná skupina. "Druhá skupina nespolupracovala a bylo po nadějích. Kluci nakonec ani dobře nezaběhli. Řehula dosáhl až 23. času a to u něj nebývá zvykem," zhodnotil Dvořák. "Znovu se potvrdilo, že nám jarní datum  šampionátu nevyhovuje. Žádné zázraky jsem nečekal, ale že dopadneme tak špatně, jsem si nemyslel. Snad to v průběhu sezóny, kdy nás čeká mistrovství Evropy a olympijské hry, bude lepší," doufá Dvořák.

Smůla potkala obhájce titulu Dmitrije Gaaga z Kazachstánu. Při jízdě na kole ve vedoucí skupině přetrhl řetěz a závod pro něj skončil. Vítěz nedávného závodu Světového poháru v Sydney Australan Peter Robertson potvrdil formu druhým místem. Jen těsně podlehl překvapivému vítězi Marceauovi, jenž je ve světovém žebříčku až na 33. místě. Z první desítky se na stupně vítězů nedostal nikdo. Obdobně dopadly favoritky v závodu žen. Světová jednička Michellie Jonesová sice vybojovala bronz, ale před ní se dostaly Hackettová (22.) a druhá Carol Montgomeryová (21.) z Kanady. Jediná česká účastnice Renata Berková dokončila závod na 44. místě.

Výsledky (1500 m plavání, 40 km cyklistika, 10 km běh):
1. Marceau (Fr.) 1:51:41, 2. Robertson -4, 3. Walton (oba Austr.) -18, 4. Blasco (Fr.) -28, 5. Carter (N. Zél.) -33, 6. Van Der Linden (Niz.) 36, 7. Kemper (USA) -37, 8. Bignet (Fr.) -38, 9. Looze (Niz.) -45, 10. Bennet (Austr.) -46, ... 17. Řehula - 1:02, 35. Krňávek -3:08, 44. Matula -5:06, Ospalý (všichni ČR) nedokončil.
Ženy:
1. Hackettová (Austr.) 1:54:43, 2. Montgomeryová (Kan.) -7, 3. Jonesová (Austr.) -42, 5. Lindquistová (USA) -58, 6. Dittmerová (Něm.) -1:03, 7. Taorminaová (USA) -1:07, 8. Carneyová (Austr.) -1:13, 9. McMahonová (Švýc.) -1:15, 10. Hiraová (Jap.) - 1:18, ... 44. Berková (ČR) -7:58