Soud řeší doping sportovců v NDR

B e r l í n - Svědectví vydávají u soudu v Berlíně bývalí sportovci, kteří byli obětmi podávání anabolických steroidů a dalšího dopingu v někdejší Německé demokratické republice. V berlínském procesu s vedením tehdejší tělovýchovné organizace vypovídají o praxi, jak zakázané prostředky přispěly k tomu, že malý stát pronikl zejména v ženských silových sportech do absolutní světové špičky.

"Tvým úkolem není přemýšlet, ale plavat," říkal trenér tehdy šestnáctileté Krauseové, když se ptala na význam pilulek, které dostávala. Krauseová je jednou z těch, kdo žalují někdejšího šéfa ústředního sportovního svazu bývalé NDR a předsedu olympijského výboru Manfreda Ewalda a šéflékaře ve východoněmeckém výkonnostním sportu Manfreda Höppnera.

"Měla jsem pocit, že se ve vodě nepohnu vpřed," líčila Krauseová problémy s enormním nárůstem váhy a svalstva. Výkonnost sice stoupala, ale plavkyně nadměrně jedla a dnes trpí poruchami příjmu potravy. "Mé tělo se výrazně měnilo. Cítila jsem se jako v cizí kůži," vypovídala nyní sedmatřicetiletá Krauseová, která se v mládí styděla za svou hmotnost a svaly.

Trojnásobná olympijská vítězka v plavání z roku 1980 Rica Reinischová líčila, jak mladé sportovkyně nesměly o pilulkách mluvit. Jako děvče si sama enormní růst výkonnosti odůvodňovala tvrdým tréninkem. Už v patnácti letech začala trpět chronickými záněty vaječníků a má je dodnes. Navíc přibyly problémy se srdcem a do svých nynějších pětatřiceti let měla dva potraty.

Ještě za totality se Reinischová dala vyšetřit u lékaře v Drážďanech, který zjistil, že hluboký hlas a mimořádná muskulatura může souviset s přemírou mužských hormonů. V roce 1983 pak odešla z vrcholového sportu, když přestala hormonální tablety brát a neshodla se se sportovním vedením.

Koulařka Simone Machalettová vypovídala, že jako čtrnáctileté jí trenérka vysvětlila, jak jsou podpůrné prostředky pro vývoj svalstva důležité. Vedení sportu NDR se zaklínalo, že to nemá nic společného s dopingem.

Proces s organizátory tajné systematické dopingové politiky tehdejšího komunistického státu v sedmdesátých až devadesátých letech začal 2. května. Ewald, který byl v letech 1961-88 šéfem tělovýchovy NDR a v období 1973-90 předsedou národního olympijského výboru až do jeho tehdejšího zániku, a Höppner jsou žalováni za napomáhání k poškozování zdraví ve 142 případech. Pozorovatelé si ale moc od procesu neslibují, neboť v dosavadních kauzách s dalšími činiteli byly uloženy jen podmíněné tresty, jako v případě bývalého šéflékaře východoněmeckého plaveckého svazu Lothara Kipkeho.

NDR se zhruba 17 miliony obyvatel se podle odpůrců dopingu do značné míry díky těmto opatřením stala vedle Sovětského svazu a Spojených států sportovní velmocí sklízející hlavně v ženských soutěžích medailové žně na vrcholných soutěžích. Experti připomínají, že na letní olympiádě v roce 1972 získala NDR 20 zlatých medailí a na další v roce 1976 už 40.

Po zhroucení NDR Ewald neustále prohlašuje, že úspěchy východoněmeckého sportu se neopíraly jen o doping. "Nemám důvod se stydět. Sport NDR je dodnes celosvětově uznáván," prohlásil při jedné z diskusí v roce 1994.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž