Chceme vrátit děti ke sportu, kritiku Haška chápu, řekl Hnilička v Rozstřelu

  • 59
Šéf nové Národní sportovní agentury Milan Hnilička byl hostem diskuzního pořadu Rozstřel na iDNES.tv. Společně s Alexandrem Károlyim, členem poradního sboru, odpovídal na otázky týkající se rozvoje pohybové gramotnosti u děti, transparentnosti fungování agentury nebo jejího postoje k esportu. Hnilička se vyjádřil i ke kritice svého bývalého hokejového kolegy Dominika Haška.

Národní sportovní agentura (NSA) převezme financování včetně dotací pro svazy a kluby od ministerstva školství. Ještě letos však peníze na sport rozděluje ministerstvo.

„Proto by se výsledky naší práce měly projevit v roce 2021, kdy přerozdělování dostaneme na starost my. Chceme navázat i na dosud existující programy, protože nejsou všechny špatné,“ ujistil poslanec za ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, který šéfuje 39 zaměstnancům agentury. „Často jsme ale kritizovali změny ministrů a další odbočky. My chce udržet určitý směr.“

Jako hlavní prioritu jmenoval Hnilička zlepšení pohybové gramotnosti u dětí a jejich návrat ke sportování. „Mělo by přibýt i hodin tělocviku na školách, pokud to bude důkladně promyšleno.“ Károlyi k tomu dodává: „Dříve se děti na tělocvik těšily, kdežto dnes je půlka z hodiny omluvená. Ve srovnání s Evropou navíc máme hodin tělocviku málo.“

Podle Hniličky je dále potřeba zlepšovat spolupráci mezi sportovními oddíly se státem, kraji a obcemi. „Programy, které NSA bude vypisovat, budou muset být vykomunikovány s těmito institucemi. Klíčem je spolupráce, bohužel se celý systém propadl na úroveň, kde je dnes.“

Hnilička například dále mluvil:

O zvýšení financí pro sport:
„Nerozumím tomu, kde se stal problém, ale dvě odvětví důležitá pro náš národ (sport a kultura) mají hodně odlišné podmínky. Zatímco kultura má své ministerstvo a rozpočet asi 14 miliard, sport je na tom jinak.“

O podpoře univerzitního sportu:
„Je to jedna z oblastí, kterou jsme lehce opomíjeli. Lákavým vzorem je Amerika, kde jsou univerzitní sporty velice populární, ale ani tam se k tomu nedospělo hned. U nich hraje roli vysoké školné na univerzitách, které se sportovců díky stipendiím netýká, proto mají velkou motivaci. U nás naštěstí studenti školné platit nemusí.“

O nepoměru peněz mezi velkými a malými sporty:
„V Česku nemáme nastavenou správně kategorizaci sportu. My se chceme řídit počtem evidovaných sportovců. Také je potřeba si říct, který sport je národní a stát ho bude podporovat o něco více. Není to jednoduché, ale chceme se víc věnovat i kolektivním sportům. Naše úspěchy jsou poslední dobou často individuální, což není úspěchem systému, ale obrovským úsilím rodiny a jedince.“

Národní rada pro sport

Kromě marketingově silných jmen jako Jágr, Nedvěd, Neumannová v ní usednou předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, jeho ombudsman Alexander Károlyi, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, fyzioterapeut Pavel Kolář nebo šéf fotbalového svazu Martin Malík a hokejového svazu Tomáš Král.

O výběru členů rady:
„Členové jsou předsedové velkých sportovních svazů nebo spolků, ale zároveň i manažeři, kteří se pohybují v obchodu a ekonomice. Jejich zkušenosti jsou multifunkční. Se všemi jsem minimálně v posledních dvou letech spolupracoval.“

O vztahu k esportům:
„Hodně sportovců se odreagovává u videoher, ale co se týče státní podpory, u toho jsem skeptický. Nechci to nějak odsuzovat, ale měli bychom se spíš věnovat pohybu dětí než vysedávání u obrazovky.“

O nedávné kritice od Dominika Haška za politickou příslušnost k hnutí ANO:
„Dominik to vnímá tak, jak vnímá. Pořád ho obdivuju, i když se politicky rozcházíme. On ale moc dobře ví, že jsem šel do politiky s čistě sportovní motivací. Nezažil si ten „druhý břeh“, kdy se nestarají o vás, ale vy o někoho. Protože když chcete s něčím pohnout a potřebujete peníze na trenéry, musí vám peníze na sport odsouhlasit Poslanecká sněmovna. To jsou návaznosti, které vám dojdou, až když se do toho pustíte.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž