Přijede Gehm, čtyřnásobný vítěz Velké. Kamarádi mu chtějí pomoci najít vůli žít

Peter Gehm - Začátek dostihové sezony v Pardubicích sledoval i žokej Peter Gehm, který je po úrazu připoután na invalidní vozík. | foto: Michal KlímaMF DNES

22 2009
Propíchnuté plíce, polámaná žebra, přerušená mícha. Zkrátka příliš špatná diagnóza na to, aby se někdy postavil na nohy. Jenže kamarádi žokeje Petera Gehma, který čtyřikrát vyhrál Velkou pardubickou, věří v pravý opak. A jsou pro to ochotni na něj udělat i takový malý "podraz".

Německý šampion, který je už téměř pět let upoután na invalidní vozík, v úterý přijede na návštěvu. On sám se chce zdržet jen pár dnů. Jeho známí ale mají poněkud jiné plány: chtějí jej "dokopat" k tomu, aby znovu zahájil rehabilitaci na klinice fyzioterapeuta Pavla Tomeše na Slapech, jenž prý postavil na nohy i beznadějné případy.

"Peťu potřebujeme dostat do klepet, pevně ho sevřít a nepustit," směje se jezdkyně a trenérka Martina Jelínková-Růžičková, která má dokonce pro Gehma připravený pokojíček: "Kdyby mi před pěti lety někdo řekl, že mým manželem bude herec Rudolf Jelínek, jehož kariéru jsem vždycky sledovala, a že v dětském pokoji bude spát nahoře na palandě moje dcera a dole Gehm, tak bych mu řekla, že se strašně sjel."

Právě pětačtyřicetiletá jezdkyně má k ochrnutému žokeji blízko jako málokdo. Když mu letošní vítěz "Velké" Josef Váňa předával šek z výtěžku charitativního dostihu, ani ona se neubránila slzám, když sliboval, že udělá vše pro to, aby opět chodil. Jen dva dny poté mu volala a vše bylo jinak: "Ptala jsem se ho, jestli do toho jdeme, a on odpověděl, že má ještě dvacet let čas. Je to s ním strašně těžký, protože jeho nálady kolísají."

Peter Gehm a Registana v roce 2004.

Růžičková byla u toho, když Gehm při svém prvním pokusu o "zázrak" před rokem a půl dělal ohromné pokroky. "Jenže ta metoda je dost drastická, Peter necítí žaludek, nemá pocit hladu a po nějaké době už na to neměl sílu. Bylo to vyloženě nebezpečné," vzpomíná jeho kamarádka, která bývalého žokeje dokonce posadila zpět na koně: "Ten koník při chůzi brknul a jak se zakymácel, on ho nechtěně pobídl nohou. Já prostě věřím, že bude zase chodit, přestože to je běh na dlouhou trať, a jestli se to povede, bude to jen s hůlkou."

Jak ale plánuje Gehma udržet, aby "neutekl" zpět do Německa? "Prostě se nám nesmí dostat z dosahu," směje se Růžičková. "On strašně moc lpí na své rodině, to je o něm známé. My mu tu rodinu na čas nahradíme, jsme schopní pro něj udělat možné i nemožné. Teď bude záležet jen na něm a na jeho hlavě. On moc chce, ale já sama nevím, jestli bude schopen to všechno vydržet."

Na hrdinu Velké pardubické čeká nejen pokojíček uMartiny Růžičkové, ale i speciální stroj, který mu nechal postavit fyzioterapeut Tomeš. "Snad v sobě najde tu sílu bojovat. Jako jezdec byl geniální a nenahraditelný, teď je před ním nesmírně těžká etapa života," říká Růžičková. "Cítím, že ho budeme muset přemlouvat, aby se do rehabilitace znovu pustil. Do hlavy mu nevidím, těžko říct, jak bude reagovat."

Peter Gehm v květnu loňského roku po dvou pokusech o sebevraždu na pardubickém závodišti vtipkoval, že si jednou ještě skočí i Taxis. 39letý Němec od té doby žije mezi nadějí a myšlenkami na smrt. Kamarádi v Česku jej chtějí přesvědčit, že rehabilitace, ale hlavně život má smysl.

Má metoda je pro tvrdé nátury, říká lékař Tomeš

O jeho metodě se tvrdí, že je sice skoro až brutální, ale nesmírně efektivní. Prý ji okoukal před dvaceti lety v Rusku od artisty, který spadl z hrazdy a po letech dřiny vstal z vozíku a začal znovu cvičit.

Přestože prokazatelně pomohl na vlastní nohy i "beznadějným případům", fyzioterapeut Pavel Tomeš veškeré zásluhy odmítá: "Já je nepostavil. To oni sami to chtěli tak moc, až to dokázali." Teď se Tomešovi už podruhé dostane pod ruce i Peter Gehm.


Věříte, že bývalý žokej ještě někdy bude chodit?
Kdybych v to nevěřil, ani bych se s Peterem nechtěl vidět.


Dokážete odhadnout, jak dlouho to může trvat?
Záleží na tom, jak se nám bude dařit. Je to nesmírně složitý proces a u každého pacienta individuální. Z předchozí rehabilitace jsem ale poznal, že Gehm je pilný a umí dělat velké pokroky.


Proč jste před rokem a půl tu práci přerušili?
On přišel o veškeré tukové zásoby a laicky řečeno začal stravovat svou vlastní svalovinu. Už to pro něj bylo moc nebezpečné.


Traduje se, že vaše metoda je jen pro tvrďáky. Je to pravda, nebo jen pověsti zhrzeného pacienta?
Řekl bych to takhle: Když chcete škádlit pánaboha, nesmíte si na to vzít špendlík, ale přinejmenším pořádnou sekeru! Ano, je to pro tvrdé nátury. Jak tvrdí samotní pacienti, nemají čas na nic jiného než na cvičení, jídlo a spánek. A takhle pořád dokola.


Kolik lidí jste už dostal z invalidního vozíku?
Já je nepostavil. To oni sami to chtěli tak moc, až to dokázali.


Ale no tak, vždyť si přece rozumíme...
Můžu vám klidně dát naprosto konkrétní jména. Mohlo by jich být tak do desítky.

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Kvitová dál vítězí, Karolína Plíšková čtvrtfinále v Dubaji ztratila

Karolína Plíšková ve čtvrtfinále turnaje v Dubaji.

VIDEO Petra Kvitová se na tenisovém turnaji v Dubaji prostřílela do semifinále, duel s mladou Slovenkou...

Nike má problém. Zranění hvězdy v zápase roku způsobila roztržená bota

Zionu Williamsonovi z Duke se po pár sekundách zápasu s North Carolinou...

VIDEO Vycházející hvězda světového basketbalu a očekávaná jednička blížícího se draftu NBA utrpěla...

O superhvězdě, co chtěla být sama. Dejte Ósakaové čas, říká Kvitová

Naomi Ósakaová na turnaji v Dubaji nestačila na  Kristinu Mladenovicovou.

VIDEO Vypadá to jako sportovní variace na známou cimrmanovskou hlášku o tom, že si někdo „otevřel...

Záhřeb - Plzeň 3:0, pasivita, chyby, český mistr v Evropské lize končí

Smutní plzeňští fotbalisté během utkání Evropské ligy na hřišti Dinama Záhřeb....

Záhřeb (Od našeho zpravodaje) Pohárová cesta pro fotbalisty Viktorie Plzeň končí v prvním vyřazovacím kole Evropské ligy. V...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Záhřeb (Od našeho zpravodaje) Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné...

Další z rubriky

Capoeira a tvrdé údery. Zápasníci UFC i s Pudilovou veřejně trénovali

Česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se představila v Praze na otevřeném tréninku...

VIDEO Ochutnávka. Jen malá ukázka toho, co lidé uvidí v O2 areně. V pražské Galerii Harfa se ve středu na...

Z námořní pěchoty k UFC. Ustála jsem ohromný stres, říká sokyně Pudilové

Vlevo stojí MMA zápasnice Liz Carmoucheová, soupeřka Lucie Pudilové (vpravo).

VIDEO Prošla pětiletou službou u Námořní pěchoty Spojených států, chtěla dokázat, že ženy patří do armády...

Česko jsme dlouho obhlíželi, přišel jeho čas, říká viceprezident UFC

David Shaw, viceprezident UFC. On stojí za úspěchem UFC ve světě.

VIDEO Léta Českou republiku zpovzdálí pozorovali, přemýšleli o ní. Pak podrobně studovali všechna...

Najdete na iDNES.cz