SOUBOJ RVÁČKŮ Anglický kapitán Chris Robshaw  se snaží projít přes Dana...

SOUBOJ RVÁČKŮ Anglický kapitán Chris Robshaw se snaží projít přes Dana Lydiateho z Walesu během utkání MS ragbistů. | foto: Reuters

Zraněných přibývá. Potřebuje ragby víc mužů a delší mistrovství světa?

  • 92
Ačkoli jejich šampionát trvá podstatně delší dobu než třeba ten fotbalový (o olympiádě ani nemluvě), ragbistům to je málo. „Neberte to jako výmluvy, ale dlouhodobě je důležité zvážit, jestli nepotřebujeme delší pauzy mezi zápasy. Ragby je momentálně docela brutální a bylo by to hlavně ku prospěchu hráčů,“ prohlásil Warren Gatland, uznávaný novozélandský kouč reprezentace Walesu.

Jeho tým je totiž v prekérní situaci: po slavné vítězné řeži proti Anglii musel poslat domů další hráče a celkově mu kvůli rozličným těžkým zraněním (kolen, kotníků, ramen) chybí již osm mužů.

A ve čtvrtek ho čeká boj proti Fidži - na regeneraci měli Velšané jen čtyři celé dny. „Neumím jasně říct, že je to málo. Věděli jsme, jak dlouhé pauzy jsou, a měli jsme se připravit,“ uvedl Gatland tak, jak se na férový a neubrečený svět ragby sluší. „Ale kdo se dlouhodobě pohybuje v našem sportu, vidí, jak se rapidně zvyšuje jeho fyzičnost a intenzita hry.“

To platí i u jiných disciplín, ale u dvoumetrových chasníků, již jsou schopni sprinterských výkonů a zároveň složí na zem metrákového protivníka, všechno bolí ještě víc.

Velšští chasníci by mohli vyprávět, jak svoji výhru vykoupili. Byť ragbyové mistrovství trvá letos 44 dnů a to fotbalové loni mělo „jen“ 32, někdy zdání klame. Čisté čtyři dny volna mezi zápasy - jako u Walesu - byly běžné i ve fotbale, přitom co do fyzické zátěže obojí vůbec nelze srovnávat.

Ne nadarmo zní jeden ze slavných sportovních aforismů: „Zatímco fotbalisté 90 minut předstírají zranění, ragbisté tráví v zápase 80 minut předstíráním toho, že zraněni nejsou.“

Komentátor britského Guardianu, tedy deníku ze země zbožňující ragby, tvrdí, že i při stávajícím modelu lze zachovat minimálně šestidenní pauzy mezi duely, případně navrhuje místo čtyř skupin po pěti vytvořit pět skupin po čtyřech.

Pozastavuje se rovněž nad tím, zda stačí ve vrcholném ragby 21. století 31členná soupiska (u Walesu se nyní ukazuje, že ne, neb za zraněné musí povolávat náhradníky).

Také připomíná, že ještě ve větším presu než Velšané byli Japonci, kteří po senzačním triumfu nad Jižní Afrikou dostali jen 94 hodin do duelu se Skotskem - a bylo to hodně znát.

Ragbyový šampionát se svými téměř sedmi týdny vymyká, ale kdo ví, zda se ještě nenatáhne. A nejen kvůli úvahám kouče Gatlanda, mohou za tím být i prozaičtější důvody.

Třeba podle listu Irish Times jsou ragbyoví fanoušci obecně movitější než jiní příznivci, již cestují za sportem (také jsou velmocemi ragby bohatší země jižní polokoule plus britské ostrovy), a tím pádem skýtají i větší potenciál pro zisky turistického ruchu.

Plné peněženky jsou jistě pokaždé plus. Ale ještě víc by delší turnaj ocenili sami dotlučení hráči.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž