Polášková sudím velí, ale sama neboduje

Praha - Dělat rozhodčího ve sportovním aerobiku není zrovna jednoduchá záležitost. O tom by mohla vyprávět Jitka Polášková, předsedkyně Českého svazu aerobiku. Coby rozhodčí působí na domácí scéně od roku 1993 a na mezinárodních soutěžích se začala objevovat o dva roky později. Není divu, že s aerobikem už scestovala téměř celý svět. "Specifické na pravidlech tohoto mladého sportu je, že se neustále vyvíjejí a vylaďují," snaží se vystihnout, co je na této práci nejobtížnější. "A především rozhodčí musí být neustále v obraze."

Na pražském mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness týmů NOKIA WORLD AEROBIC šéfuje coby hlavní rozhodčí panelu sedmi sudích aerobiku, tedy kategoriím žen, mužů, párů a družstev. Fitness týmy pak posuzuje další sedmička rozhodčích, jímž ve funkci hlavního předsedá Tanya Houptová z Nového Zélandu.

Zvláštností sportovního aerobiku a fitness je tzv. prejudging. Jde o nehodnocenou ukázku soutěžních sestav, při níž rozhodčí sledují, zda sestavy odpovídají předepsaným normám. Teprve když je všechno, jak má být, mohou závodníci do vlastní soutěže.

"V sestavě musí být tři povinné prvky a čtyři tak zvaně povinně volitelné. Pokud při prejudgingu přijdeme na nějaké nesrovnalosti, závodníky na to upozorníme. Což se samozřejmě týká i předepsaného oblečení a celkového vzhledu," popisuje Polášková.

Právě kvůli zádrhelu v prejudgingu se musel dát ostříhat argentinský závodník Marcelo Cabrera, který soputěží v párech se Silvií Petroneovou. Byl totiž důrazně upozorněn na nepřípustné vlající vlasy. Takhle by do soutěže neprošel.

"V tomto případě šlo právě o ten celkový vzhled. Sportovní aerobik totiž důsledně dbá i na estetiku. Vlasy prostě plápolat nesmějí," poznamenává Polášková.

V soutěži má sedm rozhodčích role rozdělené.

"Tři hodnotí aerobní provedení sestavy, dva artistické prvky a další dva techniku předváděných cviků," říká česká rozhodčí, která je zároveň místopředsedkyní Merinárodní federace sportovního aerobiku a fitness (FISAF). "Já sama závodníky neboduju, jen to rozhodování zastřešuju."

Mohou tedy mít vůbec čeští reprezentati nějakou výhodu, když jednomu z panelů rozhodčích šéfuje Češka?

"To dost těžko," říká Polášková. "Můžu na rozhodčí působit jen vahou své osobnosti. Pokud se mi třeba zdá, že některý z nich je při bodování mimo, na místě to s ním proberu. Ale jestli máte na mysli nějaké ovlivňování, to nepřichází v úvahu."

Ke čtvrtečnímu výlevu Silvie Brandové, která v kategorii žen neprošla z prvního kola do dvanáctičlenného semifinále, a poté sudí nařkla z neobjektivního rozhodování, se vyjádřila manažerka reprezentace Bohumila Řešátková.

reklama

"Sportovní aerobik je bodovaný sport, v němž každý závodník musí počítat s tím, že někdy bude s bodováním spokojen a jindy třeba naopak. A pokud se cítí poškozen, musí se s tím umět vyrovnat. Přitom u Brandové to jednoznačný verdikt u všech sedmi rozhodčích."

K ambicím domácích reprezentantů ve sportovním aerobiku se po prejudgingu a prvním kole mužů a žen vyjádřila opět Jitka Polášková.

"Nerada bych něco zakřikla, ale bezkonkurenčně se zatím ukazuje pár Kavříková, Jánský a družstvo Holzer, Strakoš, Valouch. Tady určitě myslíme na zlato," předpovídá.

"Hodně pak naznačuje i fakt, že v mužích do semifinále prošel z prvního místa Jánský, který tady soutěží na dvou frontách. Ale v semifinále předchozí nasbírané body nezapočítavají. A když budeme mít medaili v ženách, kde se velice slibně ukazuje Fulínová, budeme spokojeni."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž