ZKLAMÁNÍ. Martina Sáblíková po patnáctistovce v Heerenveenu

ZKLAMÁNÍ. Martina Sáblíková po patnáctistovce v Heerenveenu | foto: AP

Vstup do sezony Sáblíkové nevyšel. Na patnáctistovce dojela sedmnáctá

• 23
Na takový úvod sezony není příliš zvyklá. Rychlobruslařka Martina Sáblíková dojela v prvním závodě Světového poháru v nizozemském Heerenveenu na trati 1500 metrů na 17. místě. Nadvládu domácích závodnic narušila vítězstvím Japonka Miho Takagiová.

V posledních letech vždy do sezony vstupovala na tratích 3000 nebo 5000 metrů. Byla zvyklá vítězit hned v úvodním závodě Světového poháru.

Jenže sobotní odpoledne v Heerenveenu, kde Martina Sáblíková odstartovala další cestu, jež vyvrcholí olympiádou v Pchjongčchangu, bylo odlišné. Ostrý start měl přijít na doplňkové trati 1500 metrů, až v neděli oblíbená trojka.

„Cítím se celkem dobře, až na to, že mě pořád úplně nepustily bolesti zad, které mě trápily během přípravy,“ řekla trojnásobná olympijská vítězka před startem v Nizozemsku. „Teď před závody vůbec nevím, jaké časy čekat. Bude hodně záležet na ledě a na tom, jak se budu v danou chvíli cítit,“ doplnila.

Sáblíková se představila v sedmé z deseti rozjížděk vedle Rusky Jekatěriny Šichovové ve vnější dráze.

Talentovaná Zdráhalová porazila Sáblíkovou

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu druhé místo v divizi B závodu na 1500 metrů a časem 1:58,10 si vytvořila osobní rekord. Českou reprezentantku porazila pouze Ajaka Kikučiová z Japonska, která se jako jediná dostala pod 1:58 minuty. Zdráhalová tak "na dálku" o vteřinu a pět setin porazila kolegyni z týmu Martinu Sáblíkovou, jež startovala v divizi A.

Zdráhalová v Nizozemsku potvrzuje kvalitní výkony z přípravy na olympijskou sezonu, předchozí osobní rekord na této trati si totiž vytvořila v polovině října v Inzellu.

Hned v úvodu za svou soupeřkou zaostávala. Nepomohla ani mohutná podpora nizozemského publika, u ledu hlasitě povzbuzoval i trenér Petr Novák.

Vše bylo marné.

Sáblíková při nájezdu do posledních dvou kol figurovala na dvanáctém místě se ztrátou 1:52 sekundy. Cílový dojezd už Češka lehce vypustila. V konečném součtu to stačilo na sedmnácté místo s časem 1:59,15 minuty.

Královna dlouhých tratí si tak připsala na patnáctistovce nejhorší výsledek ve Světovém poháru od listopadu 2013, kdy byla v Salt Lake City devatenáctá.

Oranžová dominance narušena

V heerenveenské hale Thialf pro 12 500 diváků se před domácím publikem blýskly domácí závodnice. Z pětice reprezentantek na startu se hned kvartet probojoval na přední příčky celkového hodnocení.

Vše odstartovala Lotte van Beeková už ve třetí rozjížďce. Bronzová medailistka na této trati z her v Soči zajela čas 1:56,34 minuty a vyhoupla se do čela průběžného pořadí.

Erbanová byla na druhé pětistovce osmá

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila v druhém závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu v čase 38,08 sekundy osmé místo. Byla tak o jednu setinu pomalejší než v pátek, kdy na okruhu Thialf skončila sedmá.

Erbanová si v pátek pochvalovala na úvod sezony kvalitní čas 38,07 a o den později ho téměř zopakovala. V pořadí si o jednu příčku pohoršila, v celkovém hodnocení je po dvou závodech sedmá.

Stejně jako v sobotu vyhrála mistryně světa Nao Kodairaová z Japonska před korejskou rivalkou I Sang-hwa. Třetí byla tentokrát další japonská sprinterka Arisa Goová.

Jenže největší kandidátky na vítězství stále na svůj start čekaly. Specialistka na patnáctistovku Jorien ter Morsová nastoupila v předposlední rozjížďce, souboj Ireen Wüstové a Japonky Miho Takagiové celé kání uzavíral.

Ter Morsová, olympijská vítězka ze Soči, o pouhou jednu setinu projela cílem rychleji než krajanka van Beeková.

Před závěrečnou rozjížďkou tedy zbývalo zodpovědět pouze jednu otázku: Jak s pořadím zamíchá Ireen Wüstová a Miho Takagiová?

Výrazně v neprospěch domácích barev.

Japonka jako jediná stlačila svůj čas pod 1:55 minuty, domácí Wüstovou nechala výrazně za sebou a vítězným časem 1:54,68 narušila nizozemský blok na stupních vítězů.

Na druhém místě nakonec skončila ter Morsová před van Beekovou. Wüstová brala čtvrtou příčku.

Světový pohár v Heerenveenu pokračuje i v neděli. Martinu Sáblíkovou čeká start v závodě na tři kilometry, představí se i Karolína Erbanová na kilometru.

Úvodní závody Světového poháru v rychlobruslení

v Heerenveenu

Muži:
500 m:
1. Dubreuil (Kan.) 34,80, 2. Smeekens 34,84, 3. Mulder (oba Niz.) 34,85.
Průběžné pořadí SP: 1. Holmefjord Lorentzen (Nor.) 136, 2. Verbij (Niz.) 130, 3. Dubreuil 115.

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:44,42, 2. De Haitre (Kan.) 1:45,87, 3. Krol (Niz.) 1:45,92, ...divize B: 32. Druszkiewicz (ČR) 1:54,08.

Závod s hromadným startem: 1. I Sung-hun (Korea) 60 b., 2. Mantia (USA) 40, 3. Čong Če-won (Korea) 21.

Ženy:
500 m:
1. Kodairaová (Jap.) 37,33, 2. I Sang-hwa (Korea) 37,53, 3. Goová (Jap.) 37,88, ...8. Erbanová (ČR) 38,08.
Průběžné pořadí: 1. Kodairaová 200, 2. I Sang-hwa 160, 3. Goová 120, ...7. Erbanová 76.

1500 m: 1. Takagiová (Jap.) 1:54,68, 2. Ter Morsová (Niz.) 1:55,44, 3. Van Beeková (Niz.) 1:56,34, ...17. Sáblíková 1:59,15, divize B: 2. Zdráhalová (obě ČR) 1:58,10.
Průběžné pořadí SP: 1. Takagiová 100, 2. Ter Morsová 80, 3. Van Beeková 70, ...14. Zdráhalová 19, 21. Sáblíková 10.

Závod s hromadným startem: 1. Satóová (Jap.) 60, 2. Blondinová 40, 3. Lollobrigidaová (It.) 23.
Průběžné pořadí: 1. Satóová 100, 2. Blondinová 80, 3. Lollobrigidaová 70, ...20. Kerschbaummayr (ČR) 4, 22. Zdráhalová (obě ČR) 2.