Žokej Martin Liška pracuje ve stáji Pegas ve Zhoři u Jihlavy.

Žokej Martin Liška pracuje ve stáji Pegas ve Zhoři u Jihlavy. | foto: Michal Remeš, MF DNES

Liška dřív trénoval s Orphee, teď míří na Velkou pardubickou překvapit

  • 0
Při Velké pardubické na Orphee des Blins nikdy nejel, přesto měl na trojnásobném triumfu této klisny nemalý podíl. Martin Liška byl totiž ve Zhoři u Jihlavy jejím tréninkovým jezdcem. A zatímco dnes už legendární Orphee se závoděním před dvěma lety skončila, on jezdí do Pardubic dál.

Stále pracuje pro zhořskou DS Pegas, ovšem na dostizích startuje i v barvách jiných stájí. Jako například o nadcházejícím víkendu při 126. Velké pardubické.

Devětatřicetiletý žokej Martin Liška vyrazí na letošní nedělní vrcholný závod tuzemské překážkové sezony s koněm Rendez Vous ze stáje EŽ Praha.

„Je to mladý sedmiletý valach, který teprve začíná. Každopádně doufám, že spolu Velkou zvládneme. Měli bychom pak z toho těžit i do budoucna,“ svěřil se s přáním Liška.

Podle výsledků sice Rendez Vous patří spíš mezi outsidery, jenže jeho jezdec věří, že by mohl překvapit. „V kvalifikaci se mi hodně líbil,“ hlásil Liška. „Zejména na posledním kilometru. A vzhledem k tomu, že Velká pardubická je o jedenáct set metrů delší než kvalifikace, tak si myslím, že bychom se mohli vejít do sedmého místa,“ dodal s nadějí.

Případný úspěch v Pardubicích by pro něj byl adekvátní náplastí na několik letošních šrámů. „Do sezony jsem šel se třemi zajímavými koňmi, jenže dva se zranili hned v prvním závodě a Sun Belina těsně před Velkou pardubickou,“ povzdechl si Liška.

Posledně jmenovaná devítiletá hnědka, kterou si Liška připravoval ve vlastní stáji v Lukách nad Jihlavou, přitom měla hodně slušné vyhlídky. „V září jsme jeden dostih vyhráli a při jedničkovém dostihu pro kobyly při Velké by určitě patřila k favoritkám,“ byl si jistý.

Na klisnu zaútočil pes

Jenže veškeré šance zhatilo možná to nejméně pravděpodobné zranění ze všech. „Vraceli jsme se z tréninku, a když jsme vyjížděli z lesíka, stál tam najednou velký pes, který se jí zakousl do hýžďového svalu,“ popsal událost starou sotva pár dnů. „Nebylo to sice fatální zranění, ale kus masa jí přece jen vyhryzl. V potřebné formě by tedy na závody rozhodně nejela,“ povzdechl si.

Celou událost nemůže Liška absolutně vydýchat. Od startu Sun Beliny si totiž hodně sliboval.

„Se stájí AKRAZ, bezpečnostní agentura, které kobyla patří, chystáme na příští rok, že bych odešel trénovat do soukroma. A kdybych se ukázal v dobrém světle v rámci mítinku na Velké pardubické, tak by to bylo pro mě jako pro trenéra a celkově pro stáj výrazné plus,“ vysvětloval Liška.

Obávaný Taxisův příkop

Na nejslavnějším překážkovém dostihu v Česku se tenhle žokej představí už posedmé, přičemž hodně nepříjemné chvíle na něm zažíval před dvěma lety, kdy jeho kůň Amaragon nezvládl obávaný Taxisův příkop a Liška pak strávil několik dnů na lůžku v jihlavské nemocnici.

„Prostě to nedal, vzal překážku naplacato a spadl do díry,“ popsal nepříjemný okamžik závodu jezdec ze Zhoře. „Pamatuju si tu úplně první ránu a potom to, že jsem dostal ještě pár dalších,“ doplnil.

Nejprve prý vůbec netušil, že bude jeho zranění vážnějšího charakteru. „Byl jsem jenom potlučený. Dokud jsem ležel, nic mě nebolelo. Akorát ve chvíli, kdy jsem se zvedal, tak to trvalo déle,“ vybavil si tehdejší trable.

„Snažil jsem se to hned rozhýbat, ale když nebylo vidět žádné zlepšení, tak jsem šel po týdnu znovu na rentgen a tam zjistili, že mám naštípnutou pánev,“ vrátil se ve vzpomínkách o dva roky zpátky.

To, že by snad po tomhle tvrdém pádu už nechtěl nikdy více o Taxisu slyšet, však nepřipadalo v úvahu. „Kdepak, žádný respekt. Je to pro mě překážka jako kterákoli jiná,“ ujišťoval s úsměvem sympatický žokej.

Podruhé už s Amaragonem nad překážkou letěli

Však také hned o rok později si na stejného koně sedl ve stejném závodě znovu.

„A to už bylo úplně o něčem jiném. Když jsme se k Taxisu blížili, bylo vidět, že ví, co ho čeká a tentokrát ho nádherně přeletěl. Pro mě určitě nejlepší skok na Taxisu z těch šesti,“ přesvědčoval Liška, který bude letos na Velké pardubické jediným zástupcem Vysočiny.

Dostihová stáj Pegas žádného svého koně do závodu nepřihlásila. Přesto má o popularitu stále postaráno. Je totiž na výsost jasné, že při každé další Velké pardubické se už vždycky bude zmiňovat také trojnásobné vítězství právě zhořské Orphee des Blins, kterou trénoval Grzegorz Wroblewski.

A co se vlastně s úspěšnou klisnou od jejího posledního úspěchu, jehož dosáhla v roce 2014, stalo? „Pohybuje se ve stádu chovných klisen, které Pegas má. Daří se jí perfektně, vypadá velmi dobře a je ve výborné kondici. Prostě si maximálně užívá svůj důchod,“ prozradil se smíchem Liška.

Kdo ví, možná, že za pár let bude Rendez Vous zrovna tak slavný, jako Orphee. Hodně napovědět ostatně může už nedělní závod.

„Koním, kteří si jako mladí Velkou dobře přejdou, to pak do budoucna hrozně moc pomůže,“ měl jasno Liška, který se prý stejně jako jeho svěřenec na zítřek maximálně těší. „Jestli jsem nervózní? Kdepak. S tímhle jsem problém neměl ani jako mladý. A teď už se to asi nezmění,“ smál se.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž