Čínský krasobruslařský pár Süe Šen, Čao Chung-po při exhibici v Praze.

Čínský krasobruslařský pár Süe Šen, Čao Chung-po při exhibici v Praze. | foto: Michal Šula, MAFRA

Čínští krasobruslařští manželé vyprávěli Praze svoji ledovou love story

  • 2
V české hale vyprávěli svůj vlastní příběh. Jejich exhibiční program se jmenoval Svatba na ledu. Ne, to nebyla fikce. Süe Šen a Čao Chung-po, nejlepší sportovní dvojice historie a olympijští šampioni z Vancouveru, okouzlili při exhibici Prahu.

"Když při jízdě držím Süe za ruku, nemusím předstírat, že ji miluji. Já ji miluji!" vyznává se Čao. Krasobruslařskou partnerku mu vybrali před 19 lety z konkurzu stovky dívek. Byla stydlivá, vyzáblá, trenér Jao Bin o ní pochyboval, ale Čao řekl: "Zkusím to s ní." Brzy ho udivila odvahou a výdrží.

Když v Tokiu 2007 získali třetí titul mistrů světa, poklekl po volné jízdě na led, požádal ji o ruku. Tehdy v Tokiu ukončili kariéru, aniž by si splnili největší sen: o olympijském zlatu. Proto Čao hovořil o možném comebacku ve Vancouveru. "Já mu řekla: nejdřív svatba a pak mě přemluvíš k návratu," vzpomíná Šen. Na jaře 2007 je oficiálně sezdali, svatební slavnost však odložili: až po olympiádě.

Ve Vancouveru křičeli radostí, ve světovém rekordu 216,57 bodu uspěli při čtvrtém a posledním olympijském pokusu. Načež v pekingské hale před 20 tisíci "hostů" uspořádali svatební obřad číslo 2: na bruslích, celí v bílém.

Představy o zamlklých, stranou se držících čínských sportovcích vám ti dva rychle překazí. Čao na tréninku spontánně tleská, když Tomáš Verner skáče trojitého axela. Platí i za krále karaoke a náruživého kuchaře.

"Koupili jsme v Pekingu dům, tak se snažím vařit," líčí, zatímco partnerka přiznává: "Já pořád neumím ani vaječnou rýži. V dětství mi matka o prázdninách říkala: Pojď do kuchyně, naučím tě vařit. Ale já pokaždé utekla. Dělám pro nás aspoň ovesnou kaši po tréninku. Když jsem ji poprvé zvládla, Chung-po povídal: No teda, naše malá Süe už umí kaši."

V komunistické Číně ušli cestu dlouhou tisíce mil. "Neměli to jednoduché," říká Verner. "Už byli mistry světa, ale vláda i jejich svaz rozhodovali o jejich žití a nežití. Museli odevzdávat peníze, které vyhráli, jednou je funkcionáři dokonce odeslali na druhý konec Číny, asi aby si nevyskakovali. Obdivuji je, jak se tím režimem protloukli a stali se takovými hvězdami, že po nich už ani vláda šlapat nemohla."

Prosadili si, že část sezony stráví v zámoří, i osobní západní sponzory, podepsali kontrakty s firmami Nike či VISA. Závodění dali loni definitivně sbohem, teď chystají první čínskou exhibiční túru. "Přijedou i Pljuščenko, Jagudin a Sasha Cohenová," chlubí se Šen.

"Jste doma celebrity," říkám jim. "Zase tolik ne," ohradí se. "Ale užíváme si teď život. Předtím jsme byli tak zaneprázdnění," usmívá se Čao. "Baví ho motorky," napovídá ona. "Jo,mám rád rychlost," přitakává. "Ale i fotbal, hokej, lyžování. Tolik nás toho baví."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž