Javiér Fernandéz (uprostřed) se dozvěděl, že se stal krasobruslařským mistrem světa. | foto: AP

Jak zlatý španělský krasobruslař Fernández na chvíli zastínil i Real

  • 1
Byl to nevídaný pohled. Titulní stránce španělského sportovního deníku Marca v neděli dominovala obří fotografie krasobruslaře a titulek hlásal: !!!CAMPEÓN DEL MUNDO!!! Pouze u okrajů byly krátké fotbalové zvěsti: o národním týmu, o Realu, o Neymarovi, o Alabovi...

Už 119 let se koná světový šampionát krasobruslařů. Nyní jej poprvé ovládl Španěl. Javier Fernández je v očích médií ze své země „El seňor del hielo“ neboli Pán ledu.

V Šanghaji získal titul 23letý fanoušek fotbalistů Realu, vyrůstající kdysi na kluzišti, které později přestavěli na restauraci, a pocházející ze země, kde nemají ani deset zimních stadionů.

Coby sedmiletý capart také on hrál fotbal, jenže starší sestra Laura jej zlákala ke krasobruslení. Aby pronikl mezi elitu, musel později opustit kvalitními trenéry nepolíbené Španělsko a vydat se do zámoří. V sedmnácti zamířil nejprve do USA za cholerickým ruským koučem Morozovem, potom do Toronta za hvězdou 80. let Orserem. U něj se připravuje po boku olympijského vítěze, Juzuru Hanjua.

„Na ledě jsme s Juzurem rivalové, při tréninku se motivujeme a mimo něj jsme přátelé,“ říká Fernandéz. Japonec v sobotu pokazil čtverné skoky a po své jízdě parťáka vyzval: „Jeď si pro to zlato, Javi.“

Poslechl ho. V roli Figara z Lazebníka sevillského zvládl čtverný toeloop i salchow, přidal vyzrálý pohyb – a vyhrál.

Hanju tleskal a Fernandéz si nevěřícně dlaněmi zarýval oči. „Nemám slov. Trénuji nesmírně tvrdě, ale zlato jsem neočekával,“ ujišťoval dvakrát bronzový medailista z předchozích let.

Zeptali se ho pak, jak je možné porazit přirozený talent Hanjua. „Jak? Když on udělá v tréninku tři skoky, já jich musím udělat třicet.“

Javiér Fernandéz na mistrovství světa v Šanghaji
Javier Fernández ve volné jízdě na ME ve Stockholmu.

Nový mistr světa má rád počítačové hry i akční filmy typu 300: Bitva u Thermopyl, sám si v Kanadě vaří večeře, protože ho to v kuchyni prostě baví – a chodí od loňska s bývalou mistryní světa Miki Andovou, kterou kdysi blíže poznal u kouče Morozova.

„Je to vztah na dálku. Miki nyní pracuje v Japonsku s dětmi a občas za mnou přiletí,“ vypráví. „Ale těšíme se, až v létě strávíme delší dobu spolu.“

Ledové pozdvižení, které v posledních letech doma způsobil, přivedlo v této sezoně do Barcelony poprvé i finále Grand Prix. Při něm se ještě s velkým tlakem vypořádat neuměl. V Číně už ano.

Před 10 lety skončil španělský mistr Garcia na mistrovství světa na 37. místě. A teď jiný Španěl vládne.

„Budu přesvědčovat podnikatele, aby ve Španělsku stavěli další kluziště,“ říká muž, jenž mění mapu krasobruslařského světa. Ale zdaleka není sám. Šestý byl Uzbek Ge, který se připravuje v USA a Číně a mluví plynně mandarínsky. Ve finále bruslili i Australan či Filipínec, trénující v USA pod ruským koučem. A na juniorském šampionátu pronikl mezi finalisty Malajec.

Doba se změnila.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž