Jachtaři letí do Číny, ale moc se jim tam nechce

  • 5
Praha - Nedávno vyjeli pro Českou republiku účastnická místa na olympiádě v Pekingu. Nyní se do Číny sami podívají. Jachtaři Michael Maier a Tomáš Trčka absolvují přesně rok před zahájením největšího sportovního svátku regatu v místě olympijských soutěží. "Ale myslím, že si z toho moc neodneseme," uvedl Maier.

Tři týdny v daleké Číně. To je nejbližší program českých jachtařů. V místě konání olympijských soutěží budou testovat podmínky, s nimiž se přesně za rok budou muset vypořádat.

Kromě Michaela Maiera a Martina Trčky se testu v Číně zúčastní další čtyři čeští jachtaři. Posádka Lenka Šmídová - Lenka Mrzlíková (třída 470), Veronika Fenclová (Laser Radial) a windsurfař Petr Kučera.

Maier, reprezentant v třídě Finn, ani Trčka, závodící na Laseru, ale z daleké cesty příliš nadšení nejsou. "On to bude hlavně trénink pro pořadatele, jak to dovedou zorganizovat," smál se Maier na tiskové konferenci v Praze.

Třiačtyřicetiletý účastník tří olympiád si nemyslí, že by mu účast v Číně něco zásadního přinesla. "Radši bych zůstal doma a jel někam na hory," poznamenal.

V Číně ale podle něj půjde o to osahat si místní podmínky. "Tak určitě. Víme, že místo, kde se pojede soutěž, není přímo jachtařský revír. Nepanuje tam příliš velký vítr, zato budeme muset počítat s velkým proudem," dodal zkušený závodník.

Totéž si myslí i Martin Trčka, pětadvacátý muž aténské olympiády. "Jedeme bez nějakých velkých ambicí. Důležité je vidět celý areál, vyzkoušet místní vodu." To, že v Číně nebude foukat vítr, mu naopak vyhovuje. "Já mám rád oba extrémy. Hodně silný vítr i úplné bezvětrí. Nemám rád nic mezi," dodal Trčka.

Účastnická místa pro Peking vyjeli oba na červencovém mistrovství světa v portugalském Cascais. Maier ve své třídě skončil dvacátý, Trčka v redukovaném pořadí šestadvacátý.

Zvlášť Maier byl z portugalského úspěchu velmi překvapen. "Já jsem ani nepočítal, že by se to povedlo. Vzhledem k tomu, že jsem byl zaneprázdněn účastí v Americkém poháru, tak jsem těch závodů letos zajel hodně málo. O to víc jsem rád," poznamenal s úsměvem patnáctý muž z Atén.

Dilema: jet na olympiádu, nebo ne?

Jenže je docela možné, že v Pekingu nakonec nebude ani Maier, ani Trčka. Oba se totiž živí převážně námořním jachtingem, jehož sezona se kryje s olympijskými závody.

"Záleží na tom, zda podepíšu s nějakým týmem smlouvu," řekl třicetiletý Trčka. "Pokud se mi to povede, budu se snažit to skloubit s přípravou na olympiádu. Když nepodepíšu, budu se plně věnovat olympiádě, " dodal pravidelný účastník prosincového závodu Sydney - Hobart.

Trčka by totiž rád jel prestižní závod Volvo Ocean Race, který začíná měsíc po olympiádě. "A tady bych narazil na další problém. Zatímco pro Peking bych potřeboval vážit 70 kilo, na Volvo nejmíň o dvacet kilo víc," dodal.

Jasno nemá ani Maier. "Sám bych potřeboval poradit. Olympiáda je takovým vstupním krokem do světa velkého jachtingu, to je jasné. Jenže v té době začíná příprava na Americký pohár. Já tam nemůžu přijít a říct, že chci pět měsíců volno. Je to složitá situace, uvidíme, jak to celé dopadne," uzavřel jachtař.

Hvězdy české jachtařské reprezentace Michael Maier a Lenka Šmídová.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž