Italové ovládli úvod šampionátu

Fukuoka - Zcela v režii italských závodníků proběhlo úvodní dějství plaveckého světového šampionátu v japonské Fukuoce. Na pětikilometrové trati vybojovali záastupci italského plavání dva tituly a nádavkem ještě jeden bronz. Mezi ženami kralovala Viola Valliová, za níž skončily Němka Büchseová a Australanka Lewisová. Mužský závod vyhrál Luca Baldini před Rusem Bezručenkem a dalším Italem Formentinim.

První zlatou medaili světového mistrovství vybojovala v dálkovém plavání na pětikilometrové trati Viola Valliová, držitelka bronzové medaile z loňského MS na Havaji. Její triumf poté napodobil ve stejném závodě mužů Luca Baldini, bronzový medailista ze světového šampionátu v Perthu v roce 1998.

"Dnes jsem neměl vůbec žádnou strategii. Jen jsem se snažil dobře odstartovat a vést na první bójce. Myslím, že jsem ostatní svým výkonem trochu překvapil," prohlásil po závodu Baldini, který vyhrál v totožném času, v jakém loni získal na Havaji bronzovou medaili. Bezručenko přiznal, že na čtyřiadvacetiletého Itala neměl. "Byl prostě lepší," řekl ruský plavec, jenž prohrál téměř o minutu. "Dokázal to, co chtěl - ujel nám všem hned na začátku," dodal.

Vítězka loňského závodu Světového poháru ve Fukuoce Valliová se do vedení dostala po čtyřech kilometrech, když Büchseová s Lewisovou viditelně zpomalily. "Věděla jsem, že mám šanci na medaili, ale tak vysoko jsem nepomýšlela. Všechno mi vyšlo, i důležitý start. Je to velká čest, že jsem získala pro Itálii první zlato na šampionátu," řekla plavkyně. K závodění se Valliová vrátila loni poté, co v roce 1996
ukončila kariéru. "Nyní je pro mne každá medaile zlatá," dodala bývalá mistryně světa na 200 metrů volný způsob.

Česká reprezentantka Yvetta Hlaváčová byla spolu se Slovenkou Karolínou Benoczovou diskvalifikována, Pavel Srb doplaval čtyřiadvacátý.

Výsledky - 5 km:
Muži:
1. Baldini (It.) 55:37, 2. Bezručenko (Rus.) 56:31, 3. Formentini (It.) 56:42, 4. Leonard (USA) 56:43, 5. Shepherd (N. Zél.) 56:44, 6. Sanačev (Rus.) 56:54, 7. Poissier  56:55, 8. Rondy (oba Fr.) 56:57, 9. Stojčev (Bul.) 56:58, 10. Flanagan (USA) 56:59.
Ženy: 1. Valliová (It.) 1:00:23 hod., 2. Büchseová (Něm.) 1:00:49, 3. Lewisová (Austr.) 1:00:52, 4. Maurerová (Něm.) 1:00:54, 5. Caspriniová (It.) 1:01:06, 6. Van Dijková (Niz.)
1:01:08, 7. Roseová (USA) 1:01:11, 8. Gusevová (Rus.) 1:01:57, 9. Miluskaová (Švýc.) 1:02:05, 10. Boitteová (Fr.) 1:02:06, ...Hlaváčová (ČR) diskvalifikována.