Havajský titul pro Kanaďana a Švýcarku

K a i l u a ( H a v a j ) - Asi nejtěžší závod jaký současný sport zná proběhl ze soboty na neděli na Havaji. Slavný Ironman se stal kořistí Kanaďana Reida a Švýcarky Badmannové. Pro Kanaďana to byl již druhý havajský titul. Nejlépe z českých závodníků doběhl Petr Vabroušek na 35. místě, což je nejlepší umístění v historii. Šest příček pod ním se umístil Michal Piloušek.

Třiatřicetiletý Reid dokončil závod, jehož trať měří celkem 226,2 kilometrů, v čase 8:21:01 hodiny a získal svůj druhý titul. Na druhém místě dokončil nejnáročnější závod na světě, považovaný za neoficiální mistrovství světa, se ztrátou více než dvou minut Američan Timothy Deboom.

Nejlepší žena, Natascha Badmannová ze Švýcarska, doběhla v čase 9:26:17 hodiny čtyřiačtyřicátá. Obhájkyně prvenství a manželka Kanaďana Reida, Lori Bowdenová, skončila se ztrátou tří sekund druhá.

Dvaadvacátého ročníku závodu Ironman na Havajských ostrovech, který zahrnuje 3,9 kilometru plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a maratón, se zúčastnilo více než 1500 triatlonistů. Účastníkům Ironmana komplikoval už tradičně život silný vítr, domorodci zvaný mumuku.

Nejhorší situace nastala na otevřených lávových polích Waikaloa, kudy vedl cyklistický úsek závodu. Vítr byl v těchto místech tak silný, že někteří triatlonisté raději sesedli z kola a absolvovali nejhorší část pěšky. Právě na tomto úseku získala nejvíce Badmannová. Vítězka závodu z roku 1998 najela na kole na své soupeřky téměř patnáct minut. Jediná česká závodnice, Gabriela Loskotová, doběhla na celkovém 587. místě.

Zatímco Švýcarka si pro vítězství mezi ženami doběhla v pohodě a s úsměvem na tváři, Kanaďan Reid musel v závěru svést tuhou bitvu se svým tréninkovým partnerem DeBoomem. Po doběhu do