Lenka Harabaszová je jednou z aktérek dramatického finále.

Lenka Harabaszová je jednou z aktérek dramatického finále. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Přestavět halu. I tak se bojuje o titul v extralize stolních tenistek

  • 1
Rok co rok se spolu utkávají o titul, ale pořád to není nuda. Stejně jako loni rozhodne finále extraligy stolních tenistek mezi Hodonínem a Břeclaví až poslední, pátý zápas. Zlato zůstává na jižní Moravě nepřetržitě od roku 2008.

Perou se o každý míček, předvádí strhující výměny a to vše obaluje dechberoucí drama. Stolní tenistky SKST Mart Hodonín a MSK ČP Břeclav Gumotex opět předvádí finále, jak má být. Po čtyřech partiích je stav 2:2, boj rozetne až středeční střet od 18.00 v Hodoníně. "Úroveň zápasů je skvělá," shodují se oba trenéři.

Ovšem ne vždy je na co se dívat. Když se jihomoravští sokové v prosinci potkali v základní části, byla z toho v Hodoníně fraška. Hosté místo svých es přivezli mladá děvčata včetně teprve osmileté dívenky a po dvaceti minutách bylo s výsledkem 6:0 hotovo. "Bylo to směšné, jednalo se o dehonestaci stolního tenisu," míní hodonínský trenér Ján Medvecký.

Břeclav tímto svérázným způsobem protestovala proti nově zavedené povinnosti nasadit do utkání aspoň jednu českou hráčku. Pravidlo prosadil Hodonín poté, co jeho soused loni dobyl titul se samými cizinkami. "Hodonín s tím přišel na konferenci tři měsíce před začátkem sezony. Takové věci se běžně nedělají a my jsme se tomu určitým způsobem postavili," sděluje břeclavský kouč Petr Nedoma.

"Neříkám, že by v klubech neměla být nějaká česká hráčka. Na druhou stranu těch kvalitních moc není, proto je problematické, aby si družstva navzájem konkurovala. Kdyby hodonínské hráčky všechno vyhrávaly 3:0, tak by je to přestalo bavit."

Hodonínským se pro změnu nelíbí, jakým způsobem jejich rival shání posily. "Tři roky po sobě jim přišla hráčka na úplném konci přestupového období. Takový styl je nekorektní. Dřív hrálo celou sezonu jedno družstvo, teď je to otázka machinací a taktických manévrů manažerů," říká Medvecký.

Předchozí řádky dokládají, jaká mezi sousedy panuje řevnivost. Možná i díky ní však mají vzájemné souboje takový šmrnc. V letošním finále se zatím pokaždé radoval hostující celek, i proto Hodonín na dnešní rozhodnutí připravil "kulišárnu". "Změnili jsme prostředí, což nám umožňují normy. Doteď jsme hráli na šířku haly, teď to bude na délku a kolem stolů bude víc místa. Mám pocit, že se nám ve větším prostoru hraje líp, třeba nám to pomůže," prozrazuje Medvecký.

Jeho tým má drobnou nevýhodu, zatím mu totiž pravidelně bodují jen Kateřina Pěnkavová a Lenka Harabaszová, zatímco Břeclav se může opřít o celou trojici Vivien Éllö (Maďarsko), Ganna Gaponovová (Ukrajina), Aneta Kučerová. Poslední jmenovanou získal klub v průběhu sezony z Hluku. "Mít všechny hráčky vyrovnané je výhoda, ale musí se jim sejít výkony," podotýká Nedoma.

Co finále rozhodne? "Je třeba hráčky dobře naladit. Sáhnou si na dno fyzických i psychických sil, takže trénink mezi zápasy není až tak důležitý. Hlavní je si odpočinout a zvládnout emoce," zní z Břeclavi. "Z hlediska taktiky se hráčky znají a nemají se čím překvapit. Je to o koncovkách setů a o štěstí," tvrdí Hodonín.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž