Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta hovoří na valné hromadě, která...

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta hovoří na valné hromadě, která se konala v Nymburku. | foto: ČTK

Skončí s novým ministrem krize ve sportu? Funkcionáři v to doufají

  • 3
Situace ve financování českého sportu je kritická poté, co do poloviny letošního roku Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy nevyplatilo sportovním organizacím slíbené dotace. Sportovní funkcionáři věří, že se s novým ministrem Stanislavem Štechem na podmínkách vyplácení dotací pro sport domluví.

To magické datum zní – 31. března 2017.

Do té doby mělo být národním sportovním svazům vyplaceno 1,3 miliardy korun na činnost, dalších 180 milionů mělo být vyplaceno dalším sportovním organizacím a 250 milionů korun mělo jít na údržbu a provoz sportovních zařízení.

K tomu ale nedošlo.

„Padesát procent peněz určených sportovnímu prostředí mělo být do té doby vyplaceno, což se nestalo. Ministryně (Kateřina) Valachová se ohání policejním zásahem, ten proběhl ale až 3. května. Její argument, že proto není možné dotace vyplácet, je tak falešný,“ říká Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Hlavním předmětem sporu je tzv. Program V – zásadní pro fungování českého sportu, který se týká Činnosti sportovních svazů, kde mají být dotace vypláceny na základě výpočtu postaveného na kritériích – jedná-li se o olympijský či neolympijských sport, kolik je v něm reprezentantů, kolik získaných medailí v určitém časovém horizontu a tak dále.

Ten ale ministryně Valachová zastavila a místo něj připravila nový Program V, ovšem na základě Zásad, které nejsou určeny k přidělování dotací ve sportu.

„Svazy si dělaly rozpočty na celý rok a v červnu nemají peníze. Je to historická událost, která tady od roku 1990 nebyla,“ prohlásil Jansta.

I proto Česká unie sportu už 14. června pohrozila, že se bude bránit rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy právní cestou.

„Ministerstvo minulý týden vůbec nereagovalo na situaci ve sportovním prostředí. Zjednodušilo si financování sportu aplikací Zásad, které se paradoxně na sport nevztahují – a ještě je nedodržuje. Nyní chaoticky posílá peníze subjektům na účty, aniž by mělo rozhodnutí a podmínky pro užití těchto peněz,“ vysvětluje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

První oběti dotační krize

Negativní důsledky dotační krize ve sportu už se dostavují v některých okresech, kde se kvůli nedostatku peněz zažínají uzavírat servisní střediska ČUS.

„Jde zpravidla o dvoučlenné týmy, které zajišťují kontinuální administrativní podporu sportovním klubům a tělovýchovným jednotám, odcházejí na pracovní úřad. Od začátku roku neobdržely ani korunu na provoz kanceláře a v polovině roky jim došly prostředky na nákupy, služby a na výplaty pracovníků,“ říká Marek Hájek, místopředseda České unie sportu.

Podle něj v nejbližších dnech ukončí svou činnost pět ze 75 okresních sdružení – v České Lípě, Chomutově, Sokolově, Třebíči a Uherském Hradišti.

„Třeba servisní centrum v Sokolově má na účtu 15 tisíc korun. Není na mzdy zaměstnanců, přitom zpracováváme například účetnictví, pomáháme s žádostmi a vyúčtováním grantů, provádíme právní poradenství. Bez této pomoci by mnoho sportovních subjektů nemohlo vůbec fungovat,“ myslí si Jitka Peřina, referentka Krajské organizace ČUS v Karlovarském kraji.

Některé svazy, jako třeba ten atletický, zatím pracují s finanční rezervou z minulého roku. „Ale i nás to doběhne, až přijde hlavní část sezony v létě,“ tvrdí předseda Libor Varhaník.

„Jsme závislí na programu III, který byl ministryní zrušen a nebyl ani opětovně vypsán. I proto může na konci prázdnin uzavřít činnost polovina středisek, do konce roku pak může přestat fungovat servis českého sportovního prostředí úplně,“ uvažuje Hájek.

Pomůže nový ministr?

V pondělí odpoledne přijal prezident Miloš Zeman demisi Kateřiny Valachové. Jejím nástupcem by měl být jmenován Stanislav Štech, na kterém tak bude, aby krizi se sportovními dotacemi co nejrychleji vyřešil.

Právě k němu se tak upírají oči většiny sportovních funkcionářů.

„Spoléháme na nového pana ministra, že k tomu přistoupí pragmatičtěji a hlavně, že ministerstvo přijme odborníky na úsek sportu. Ve dvaceti lidech to nejsou schopni všechno zadministrovat,“ myslí si Jansta.

Podle něj má ministr dvě možnosti, jak dotační krizi zažehnat.

1. Vyplatit dotace podle původních pravidel schválených a akceptovaných v únoru letošní roku.

2. Upravit ve spolupráci se sportovním prostředím nový program 5, vyhlášený ministryní Valachovou, který je podle Jansty v aktuálním znění nepoužitelný.

„A bude třeba uvolnit i další programy. Klíčová také bude příprava dotačních programů na rok 2018,“ připomíná předseda České basketbalové federace.

Ty mají být hotové v září letošního roku.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž