Netradiční soutěže během indické vesnické olympiády ve vesnici Kila Rajpur

Netradiční soutěže během indické vesnické olympiády ve vesnici Kila Rajpur | foto: AP

Bizarní olympiáda: kdo snese traktor na zádech, má místo medaile máslo

  • 1
Londýn, všude jen Londýn! Snad nikdo půl roku před startem olympijských her nemluví o ničem jiném než o celosvětové megaakci v Británii. Až na Indii. Ta už má svůj sportovní vrchol roku za sebou - o víkendu se na vesnické olympiádě bojovalo o to, kdo vychoval nejpružnější krávu, kdo má nejsilnější zuby a kdo utáhne na ušním lalůčku motocykl.

Na namodro obarveném kameni byl vymalován symbol hindského boha Omkara. Šestasedmdesátiletý Jagdev Singh k němu přistoupil, nadechl se a pak osmdesátikilový balvan se zdánlivou lehkostí zdvihl. Nezavrávoral, ani kolena se mu nechvěla. Pak začal dav tleskat.

Veterán a abstinent ze Sangpuru žije asketicky. Doma má osm buvolů, kteří mu denně dávají čtyři litry mléka a čtvrtku másla, to je recept na Singhovu dlouhověkost i nadlidskou sílu. A takových hrdinů bylo na olympiádě víc...

Resham Singh z vesnice Moga odtáhl dva vzrostlé Sikhy na motocyklu svými zuby, Harvinder Singh z obce Jakopur Kalan zase sedm lidí na dvou motorkách a lano měl připevněné k uchu. Další se nechávali přejíždět traktorem, na kterém seděli tři dospělí chlapi, jiní v zubech přenášeli pluh, soutěžilo se v jízdě na dvou koních.

To je indická vesnická olympiáda ve vesnici Kila Rajpur. Akce, co ve třicátých letech odstartovala jako zábava zemědělců, a dnes je světoznámou akcí. Pravidelně se koná první víkend v únoru, jen letos byla o týden posunuta kvůli volbám.

Mottem olympiády je "zdravý duch ve zdravém těle". Kromě atletiky, hokeje a vzpírání je plná nekonvenčních, kuriózních a pro západní svět až bizarních soutěží. Zato vysoce profesionálních!

Letošní 76. ročník her přilákal víc než 4 000 sportovců, mužů i žen, mladých i veteránů. Sledovalo je na milion diváků, přímé přenosy viděly další miliony u televizních obrazovek, na stadion v Kila Rajpuru dorazily dokonce i zahraniční štáby. Třeba ten z BBC.

Hry se ovšem letos musely obejít bez jednoho z tradičních vrcholů - závodu volských spřežení. Dostih neodstartoval poté, co si stěžovali bojovníci za práva zvířat. Žokejové volských spřežení, kterých mělo startovat asi sto, byli totiž viněni, že svoje zvířata krmí drogami, dávají jim pít alkohol, bijí je, kroutí jim ocasy, to vše, aby je donutili běžet rychleji.

Uspořádání disciplíny nakonec nepovolil ani soud a porota navíc zakázala start opic, tygrů, panterů a lvů. "Ten zákaz zabil kouzlo festivalu," postěžoval si ředitel olympiády Parwinder S. Grewal v deníku Indian Express. "Rozhodně půjdeme znovu k soudu a zajistíme, aby se příště tato disciplína v programu znovu objevila."

K třídennímu sportovnímu svátku se sjíždějí Indové z celého světa, testují svoji sílu, umění a vůli v soupeření s ostatními. A místo medailí často dostávají jen kilogram desi ghee, speciálního indického přepuštěného másla z posvátného kravského mléka.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

Témata: Alkohol, BBC, Londýn, Máslo