Atletický sprint má svého jarního krále

P a ř í ž -
Měl to být vypjatý souboj dvou vyhecovaných es světového sprintu. Kanaďan Bruny Surin a Ato Boldon z Trinidadu však nakonec v závodě na 100 metrů při prvním mítinku Zlaté ligy v Paříži na prsa bojovali jen o druhé místo. Vyhrál Američan Brian Lewis. Triumfoval v průměrném čase 10,10. Ovšem během osmi dnů porazil většinu kandidátů na olympijské zlato. Minulý čtvrtek už v Helsinkách předběhl světového rekordmana, krajana Maurice Greena. Ten včera nezávodil. "Nebyl to sice nejrychlejší čas na světě, ale stačil k vítězství. A proto jsem tu byl," řekl Lewis. V Paříži šlo o první výhru ve dvanácti disciplínách letos zařazených do Zlaté ligy. K podílu na jackpotu, který činí padesát kilogramů zlata v hodnotě asi dvaceti milionů korun, je třeba vyhrát pět ze sedmi mítinků seriálu. Světový rekordman na 1500 metrů, Hicham El Guerrouj z Maroka zaběhl nejlepší světový výkon letošního roku, stejně jako Alžířan Ali Saidi-Sief v závodě na 3000 metrů. "Chtěl jsem se ukázat, ale jsem teprve na začátku cesty k olympiádě," prohlásil El Guerrouj. Koulař Miroslav Menc skončil čtvrtý a spolu s dalšími dvěma závodníky vede pořadí Grand Prix ve své disciplíně. Ludmila Formanová doběhla druhá v běhu na 800 metrů, který letos nepatří ani do Zlaté ligy, ani do Grand Prix. Irka Soňa O´Sullivanová, bývalá mistryně světa v běhu na pět kilometrů, se v závodě na 3000 metrů vrátila po mateřství a skončila třetí.

Výsledky Zlaté ligy - muži, 100 m: 1. B. Lewis (USA) 10,10, 2. Surin (Kan.) 10,18, 3. Boldon (Trin.) 10,20, 400 m př: 1. Herbert (JAR) 48:41. 1500 m: El Guerrouj (Mar.) 3:30,75. 3000 m: 1. Saidi-Sief (Alžír.) 7:27,67. Tyč: Tarasov (Rus.) 565, 2. Stolle (Něm.) 565. Výška: 1. Kljugin (Rus.) 231. Koule: 1. Godina (USA) 21,25... 4. Menc 20,28. Ženy, 100 m: 1. Pintusjevičová (Ukr.) 11:09. 1500 m: 1 Dulechaová (Eth.) 4:03,73. 100 m př.: 1. Šišiginová (Kaz.) 12,7 6. Oštěp: 1. Šikolenková (Rus.) 64,50. Dálka: 1. Kotovová (Rus.) 704. Z dalších závodů - ženy, 800 m: 1. Stalsová (Bel.) 2:00,53, 2. Formanová 2:00,61, 3. Benhassiová (Mar.) 2:00,62. 3000 m: 1. Chojecká (Pol.) 8:33,35... 3. O'Sullivanová (Ir.) 8:36,96. Grand Prix, muži - koule: 1. Menc, Godina a Lambrechts (JAR) 18 bodů. Celkově: Gécsek (Maď.) 27... 4. Menc 18.