ČESKÁ NADĚJE. Karel Abraham (17) obsadil na okruhu v Jerezu 7. pozici.

ČESKÁ NADĚJE. Karel Abraham (17) obsadil na okruhu v Jerezu 7. pozici. | foto: ČTK

Drama plné pádů a zvratů vyneslo Abrahama na 7. místo, vyhrál Lorenzo

• 119
Mokrá a kluzká trať proměnila Velkou cenu Španělska MotoGP ve strhující drama plné pádů a změn pořadí. Karel Abraham položil motorku do štěrkového kačírku, ale vrátil se a vybojoval sedmé místo. Vyhrál Španěl Lorenzo, který se jako jeden z mála neocitl na asfaltu.

Jedenadvacetiletý Čech je nejmladším jezdcem seriálu, ale soupeřů zvučných jmen se ani na chvíli nezalekl. Začínal sice opatrně a první kolo odkroužil na posledním místě, ale poté stoupal rychle pořadím vpřed.

Na mokré dráze byl Abraham jistější a hlavně rychlejší než většina jeho soupeřů a předjížděl jednu hvězdu za druhou. Hopkins, Capirossi, Ayoama... Všichni se museli sklonit před nebojácným klukem z Brna. Ale právě v souboji s posledním jmenovaným se Abraham zadrhl.

Závod jsme sledovali v online reportáži

Přibližně deset kol před cílem chtěl Karel Abraham vrátit Japonci s Hondou předjížděcí manévr, ale do pravotočivé zatáčky šel na brzdy příliš pozdě a v souboji o šesté místo položil motocykl na povrch vozovky. Po mokru doklouzal do štěrkového kačírku, ale za pomoci pořadatelů postavil svůj stroj na kola a vrátil se do závodu na 11. místě.

Po návratu ze štěrku figuroval se svou ducati na 11. pozici, další pády mu ale pomohly zpět mezi nejlepší desítku. "Jsem spokojený, ale mrzí mě, že jsem upadl. Mohl jsem totiž dojet i na pátém místě," litoval český jezdec.

Poté, co se znovu rozjel, navázal na předešlé bleskové tempo a do cíle se ještě stihl posunout o čtyři příčky. Pomohly mu samozřejmě i další pády a chyby jeho soků. Jeho soupeř v osudném momentu Ayoama byl v závěru nejrychlejší na trati a v posledním kole dokonce útočil na stupně vítězů. Skončil čtvrtý.

V celkovém pořadí seriálu MotoGP drží Čech nečekané 10. místo, na své konto si zatím připsal dvanáct bodů.

Nepadal jen Abraham. Chybovaly i legendy. Na mokré trati například v zatáčce srazil Ital Valentino Rossi při předjížděcím manévru vítěze kvalifikace Caseyho Stonera z Austrálie, pád ukončil i sólojízdu Marka Simoncelliho v čele závodu.

DĚKUJI, VALENTINO! Australan Casey Stoner tleská Valentinu Rossimu, který ho ve Španělsku sestřelil z průběžného druhého místa.

Po návratu byl Rossi předposlední daleko za Arahamem, další pády mu ale pomohly zpět mezi nejlepší desítku, až na konečné páté místo.

Rossi se sice po závodě Stonerovi osobně omluvil, šéf Hondy Livio Suppo byl přesto pořádně naštvaný. Ne však na Itala, ale na španělské pomocníky na trati. "Všichni se snažili pomoct Valentinovi a nikdo nepomáhal Caseymu. To od těch lidí bylo naprosto neprofesionální," zlobil se šéf Stonerova týmu.

Mezitím si zkušenou jízdou bez zbytečného rizika dojel pro první vítězství v sezoně úřadující šampion Španěl Jorge Lorenzo na yamaze. Ten také vede pořadí šampionátu, druhý je Pedrosa, třetí vítěz úvodního podniku v Kataru Stoner.

"Bylo to složité, ale konečně jsem také vyhrál 'mokrý' závod, což se mi dosud nepodařilo," radoval se Lorenzo, který první triumf v sezoně přidal k druhému místu z Kataru, kde prohrál jen se Stonerem. "Bylo to taky o štěstí. Nebýt pádu Valentina a Caseyho, možná bychom nevyhráli, ale takové jsou závody," dodal.

První český úspěch dne

Kornfeil zaznamenal druhý nejlepší výsledek kariéry a vůbec nejlepší mimo domovský okruh v Brně. Sedmnáctiletý český jezdec získal první body do letošního hodnocení mistrovství světa.

Lépe skončil Kornfeil pouze loni na Masarykově okruhu, kde obsadil pátou příčku. Výsledkem z Jerezu si navíc spravil chuť po nevydařeném úvodním závodu v Kataru, který dokončil až jako třiadvacátý.

Ve Španělsku startoval až z páté řady, pomalu se ale se svou aprilií prokousával vpřed. V polovině závodu bojoval ve skupince o umístění na začátku druhé desítky, pak přišlo velké drama.

Drobný déšť činil řadě jezdců velké problémy a jejich motocykly často končily mimo trať. Kornfeil si naopak svou pozici neustále vylepšoval a nakonec finišoval osamocen na sedmém místě.

Z vítězství se radoval stejně jako v Kataru domácí Nicolás Terol, jemuž usnadnil pozici další Španěl Hector Faubel. Ten v posledním kole upadl a dramatický souboj o prvenství skončil několik zatáček před cílem. S poškozeným motocyklem si Faubel poté dojel alespoň pro body za 11. místo.

Velká cena Španělska - výsledky

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 44:50,646, 2. Folger (Něm./Aprilia) -17,446, 3. Zarco (Fr./Derbi) -23,955, 4. Kent -32,883, 5. Mackenzie (oba Brit./Aprilia) -34,713, 6. Cortese (Něm./Aprilia) -51,515, 7. Kornfeil (ČR/Aprilia) -54,920.
Průběžné pořadí MS (po 2 ze 17 závodů): 1. Terol 50 b., 2. Folger 31, 3. Cortese 30, 4. Zarco 26, 5. Vázquez (Šp./Derbi) 20, 6. Gadea (Šp./Aprilia) 16, ...10. Kornfeil 9.

Moto2: 1. Iannone (It./Suter) 49:56,423, 2. Lüthi (Švýc./Suter) -7,850, 3. Corsi (It./Ioda) -12,625, 4. Smith (Brit./Tech 3) -15,355, 5. Bradl (Něm./Kalex) -17,850, 6. Simón (Šp./Suter) -24,247.
Průběžné pořadí MS (po 2 ze 17 závodů): 1. Iannone 45, 2. Bradl 36, 3. Lüthi 36, 4. Corsi 26, 5. De Angelis (San Mar./Motobi) 22, 6. Smith 20.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 50:49,046, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -19,339, 3. Hayden (USA/Ducati) -29,085, 4. H. Aojama (Jap./Honda) -29,551, 5. Rossi (It./Ducati) -1:02,227, 6. Barberá (Šp./Ducati) -1:08,440, 7. Abraham (ČR/Ducati) -1:14,120.
Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Lorenzo 45, 2. Pedrosa 36, 3. Stoner (Austr./Honda) 25, 4. Hayden 23, 5. Rossi 20, 6. H. Aojama 19, ...10. Abraham 12.