Český den: Tomeček do čela, Loprais třetí

G h a l l a ú j a - Pětinásobný vítěz Rallye Paříž - Dakar Karel Loprais vyhrál v kategorii kamionů dnešní devátou etapě pouštního závodu, která vedla v okolí mauretánského města Al-Ghallaúja. Na druhém místě skončil další český zástupce v této kategorii Tomáš Tomeček, ruské kamazy Kabirova a Čagina zatím do cíle nedorazily. V kategorii automobilů vyhrála etapu se svým mitsubishi Němka Jutta Kleinschmidtová. Němka absolvovala 518 kilometrů dlouhou trasu za 5:22:42 hodin a Jeana-Louise Schlessera z Francie, který jede na 'bugatce' vlastní konstrukce, porazila o pouhých 25 vteřin.

Třetí dojel v soutěži kamionů dnes se ztrátou 52:04 minut na vítěze kamaz Rusa Čagina. Kabirov, jenž řídí druhý ruský vůz, zničil po tvrdém skoku na jedné z dun přední nápravu a ze soutěže musel odstoupit. Podle některých informací byl dokonce Kabirov převezen do nemocnice s podezřením na zranění páteře. V celkovém hodnocení figuruje za Tomečkem Čagin, na třetí místo se posunul Loprais.

"Bylo to hodně tvrdé, zatím to byla nejhorší etapa," potvrdil   Karel Loprais s tím, že tatrovka zatím drží. "Zítra bude etapa sice asi o 100 kilometrů kratší, ale stejně důležitá. Zatím totiž nebyl čas na nějaké opravy a auta se před volným dnem dorazí," domnívá se. Velké opravy u svého vozu ale neočekává.

V kategorii automobilů vyhrála etapu se svým mitsubishi Němka Jutta Kleinschmidtová. Němka absolvovala 518 kilometrů dlouho  trasu za 5:22:42 hodin a Jeana-Louise Schlessera z Francie, který jede na 'bugatce' vlastní konstrukce, porazila o pouhých 25 sekund. Vedoucí muž průběžného hodnocení Jose Maria Servia dojel čtvrtý se ztrátou více než šest minut a náskok před druhým Hirem
Masuokou z Japonska, jenž dnes skončil třetí, má už jen necelých deset minut.

Na třetím místě průběžného pořadí se udržel Francouz Jean- Pierre Fontenay, přestože měl problémy se spojkou svého mistsubishi. Kleinschmidtová se díky dnešnímu triumfu posunula z pátého na čtvrté místo. Na vedoucího Serviu ztrácí přibližně 40 minut.

Dvojnásobný vítěz Dakaru Schlesser, jenž v neděli dostal hodinovou penalizaci, zaostává na šestém místě o 55 minut. Kategorii motocyklů dnes dominovali stroje KTM. Etapu vyhrál v čase 5:22:33 hodiny Isidre Esteve Pujol ze Španělska, druhý
dojel Ital Giovani Sala před Carlem de Gavardem z Chile. Pujol se mohl radovat z druhého vítězství ve třech dnech.

Na prvním místě průběžného hodnocení však stále zůstává Francouz Richard Sainct, který dnes skončil až devátý. Před Italem Fabriziem Meonim, jenž se posunul na druhé místo, má náskok téměř pěti minut. Třetí je Joan Roma ze Španělska.
Ve středu na závodníky čeká 440 kilometrů dlouhá desátá etapa z mauretánského El Ghallaúja do Ataru. Pouze pětikilometrový úsek trati nebude měřen.