Vasilij Ročev

Vasilij Ročev - Vasilij Ročev z Ruska se stal mistrem světa ve sprintu klasickou technikou. | foto: EPA, ČTK

Sprinty vyhráli Ročev a Öhrstigová

• 35
Oberstdorf - (Od zvláštní zpravodajky iDNES) - Švédská běžkyně Emelie Öhrstigová a ruský reprezentant Vasilij Ročev vybojovali na mistrovství světa zlaté medaile ve sprintu klasickou technikou. Oba závodníci zopakovali vítězství z dopolední kvalifikace. V ní skončili favoritka Marit Björgenová i oba Češi.

Helena Balatková-Erbenová na trati s délkou pouhých 900 m zaostala za poslední postupující závodnicí o pět vteřin. "To je na téhle trati moc," uznala Erbenová.

"Trať byla krásná, ale vyhovoval by mi na ní ještě jeden kopec. Nemám tak silnou soupaž, jsem rychlejší do kopců," uvedla česká závodnice, která na tak významné akci jela sprint klasicky poprvé v kariéře.

Při premiéře skončila jedenačtyřicátá, ale chtěla být výš. "Kolem třicátého místa," přiznala. Po pondělní štafetě, kterou rozbíhala, se necítila fyzicky ideálně. "Byla jsem parádně unavená."

Také do závodu mužů nastoupil jediný člen české výpravy, ale ani Dušanu Kožíškovi se nedařilo. Skončil osmatřicátý.

"Moc mi to nešlo," povzdechl si. "Snažil jsem se běžet stromečkem, ale kvůli vyjetým stopám to bylo hodně složité, navíc jsem na tom nebyl dobře fyzicky."

Kožíškovi nepřidala nemoc, kašel a zánět průdušek, se kterou se potýkal v závěru přípravy i během prvních dnů v Oberstdorfu. "To mi na výkonu nepřidalo, forma nebyla optimální," řekl.

Tratě v Oberstdorfu si vyzkoušel před měsícem v závodě Kontinentálního poháru. "Tam jsem se zcela jistě nevyčerpal tolik, jako v dnešním závodě," přiznal.

OBERSTDORF (Německo) - MS v klasickém lyžování
Muži - sprint na 1,2 km:

Finále A: 1. Ročev (Rus.) 2:32,1 min., 2. Hetland (Nor.) -0,2, 3. Fredriksson -6,9, 4. Lind (oba Švéd.) -43,8.
Finále B: 1. Hjelmeset (Nor.) 2:36,0 min., 2. Larsson (Švéd.) -0,1, 3. Krezelok (Pol.) -6,9, 4. Čebotko (Kaz.) -12,4.
Umístění českého běžce v kvalifikaci: 38. Kožíšek (ČR) 2:43,28 min.
Ženy - sprint na 0,9 km:
Finále A:
1. Öhrstigová 2:15,5 min., 2. Anderssonová (obě Švéd.) -1,3, 3. Rennerová (Kan.) -1,4, 4. Dahlbergová (Švéd.) -2,4.
Finále B: 1. Kuitunenová (Fin.) 2:21,3, 2. Bauerová (Něm.) stejný čas, 3. Malvalehtová -0,8, 4. Saarinenová (obě Fin.) -1,2.
Umístění české běžkyně v kvalifikaci: 41. Balatková-Erbenová (ČR) 2:32,00.