Lyžařský závod Tour de Ski na Hradčanském náměstí v Praze

Lyžařský závod Tour de Ski na Hradčanském náměstí v Praze | foto: Michal Sváček, MF DNES

Na Hradě uspěli Morilov a Follisová

• 79
Praha - Třetí závod Tour de Ski, pražský sprint, zvládli nejlépe Rus Nikolaj Morilov a Italka Arianna Follisová. Nejlepší z českých lyžařů Dušan Kožíšek skončil na osmém místě. Lukáš Bauer nepostoupil z kvalifikace, skončil čtyřicátý pátý a v hodnocení Tour de Ski přepustil první příčku Noru Simenu Oestensenovi.

Možná až příliš drsně zněla v sobotu večer slova trenéra Miroslava Petráska: "Postup Lukáše Bauera do třicítky ve sprintu by se rovnal zázraku."

V neděli po poledni se však proroctví naplnilo. Bauer na Hradčanském náměstí skončil v kvalifikaci na 45. pozici a do finálových bojů sprintu nepostoupil.

Z deseti českých borců prošlo kvalifikací do vyřazovacích bojů kvarteto Eliška Hájková, Helena Erbenová, Dušan Kožíšek, Martin Koukal. Jen těsně utekl postup Martinu Jakšovi, který skončil 32. o čtyřiadvacet setin za posledním postupujícím Francouzem Gaillardem.

Trojí stop ve čtvrtfinále

Ve čtvrtifinále sprintu vypadly obě české lyžařky. Jak Hájková, tak Janečková skončily ve svém rozběhu na pátém místě a s Prahou se rozloučily.

V mužském sprintu se do stejného čtvrtfinálového rozběhu postavili Dušan Kožíšek i Martin Koukal. Soupeři jim byli Italové Zorzi a Pasini, Rakušan Wurm a Francouz Ambrosetti.

Dušan Kožíšek vyhrál suverénně stylem start-cíl a postoupil do semifinále, Martin Koukal doběhl až čtvrtý a dále nepokračoval.

"Ta trať tady je rychlá a záleží na startu. Ten mi nevyšel a ze šestého místa se už dá těžko něco udělat. I když dva závodníci přede mnou spadli, ta ztráta už byla moc velká," řekl po dojezdu Koukal.

Kožíškova smůla

Finálové naděje Dušana Kožíška skončily po smolném kontaktu a následném pádu s Estoncem Simonlatserem. V B běhu nakonec Kožíšek vybojoval druhé místo, celkově osmé.

V dramatickém finále žen se rozhodovalo až ve finiši, kde měla nejvíce sil vítězka kvalifikace Arianna Follisová z Itálie.

Mezi muži bylo finále norsko-ruskou záležitostí. Vítězem se stal Nikolaj Morilov před Nory Oestensenem a Hetlandem. Simen Oestensen by se díky pražskému úspěchu posunul před Lukáše Bauera do čela Tour de Ski.

Tour pokračuje první ledna opět v Novém Městě na Moravě, kdy jsou na programu závod mužů na 15 km volnou technikou (12.30 hod.) a žen na 10 km rovněž volně (15.30 hod.). Oba závody budou startovány opět handicapově podle celkového pořadí Tour de Ski.

Výsledky
3. etapa (sprint volnou technikou)
Muži:
1. Morilov (Rus.) 1:35,8, 2. Oestensen -0,3, 3. Hetland (oba Nor.) -0,5, 4. Parfenov (Rus.) -1,0, 5. Northug (Nor.) -1,2, 6. Vylegžanin (Rus.) -2,5, ...8. Kožíšek, 19. Koukal, 32. Jakš, 45. Bauer, 70. Magál (všichni ČR).
Ženy: 1. Follisová (It.) 1:50,5, 2. Muranenová (Fin.) -0,2, 3. Björgenová (Nor.) -0,7, 4. Genuinová (It.) -1,0, 5. Kuitunenová (Fin.) -2,0, 6. Kowalczyková (Pol.) -10,9, ...24. Hájková, 25. Erbenová, 37. Tolarová, 48. Janečková, 50. Skalníková (všechny ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski
Muži:
1. Oestensen 47:27,2, 2. Bauer -12,1, 3. Hetland -14,9, 4. Vylegžanin-15,2, 5. Northug -17,1, 6. Gjerdalen (Nor.) -24,9, ...10. Koukal (ČR) -49,5, 22. Jakš -1:05,5, 33. Kožíšek -1:40,1, 57. Magál -3:07,4.
Ženy: 1. Björgenová 36:25,6, 2. Follisová -9,4, 3. Kowalczyková -22,0, 4. Kuitunenová -23,5, 5. Mischolová -31,5, 6. Kallaová (obě Švéd.) -38,0, ...38. Janečková -3:21,7, 39. Erbenová -3:27,9, 40. Hájková  -3:30,6, 42. Skalníková -3:36,4, 53. Tolarová -6:46,5.

Kvalifikace
Muži:
1. Hetland (Nor.) 1:39,51, 2. Čebotko (Kaz.) -0,43, 3. Ambrosetti (Fr.) -0,63, 4. Oestensen (Nor.) -0,74, 5. Kershaw (Kan.) -0,92, 6. Parfenov (Rus.) -0,99, ...13. Kožíšek -1,66, 23. Koukal -3,40 - oba postoupili, 32. Jakš -4,32, 45. Bauer -5,74, 70. Magál (všichni ČR) -13,24 - všichni nepostoupili.
Ženy: 1. Follisová (It.) 1:52,67, 2. Björgenová (Nor.) -0,01, 3. Kuitunenová (Fin.) -0,47, 4. Genuinová (It.) a Kallaová (Švéd.) obě -0,75, 6. Korostělevová (Rus.) -0,87, ...24. Hájková 4,34, 26. Erbenová -4,52 - obě postoupily, 37. Tolarová -6,15, 48. Janečková -9,19, 50. Skalníková -9,61 (všechny ČR) - všechny nepostoupily.

Lyžařská federace FIS čelí kritice českých tratí

S nečekaným vyjádřením vystoupila německá delegace proti konání závodu na pražském Hradčanském náměstí. "Tuhla akci považuji za žert," uvedl podle agentur německý šéftrenér Jochen Behle.

Podle něj ale nevyhovují technickým parametrům dokonce ani tratě v Novém Městě! "Tohle má být vrchol sezony a ne nějaká show," hřímá Behle, kterého údajně podpořily výpravy Norska, Finska a Švédska. "V Novém Městě mohli jet vedle sebe jen tři lyžaři, v Praze dokonce jen dva."

Šéfka pražského závodu Kateřina Neumannová je z kritiky překvapená a odmítá jí. "Tratě v Praze tři dny připravovali inspektoři z FIS, proběhla tu řada kontrol," popisuje přípravy trati v Praze.

"Navíc hned po příjezdu závodníků z Nového Města jsem hovořila s Norama a těm se to líbilo," dodává Neumannová, podle níž naopak lidé z FIS trať zkrátili. "Šířka je ale podle FIS v pořádku."

Na německém protestu leží stín z možné odplaty za odebrání závodů z Oberstdorfu nebo za neúspěchy v Novém Městě. "To ne, Bauer byl absolutně nejsilnějším mužem na trati," tvrdí Behle.

Petr Honzl, šéf závodů v Novém Městě také nemá pro německou kritiku pochopení: "Každá trať má písemnou homologaci od komisařů FIS, kteří pečlivě měří všechny parametry."