Ole Einar Björndalen

Ole Einar Björndalen - Norský biatlonista Ole Einar Björndalen zvítězil na trati 15 km volnou technikou ve švédském Gällivare. | foto: Anders Wiklund/Scanpix, Reuters

Lyžaře porazil Björndalen, Bauer čtvrtý

• 8
Gällivare - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil v závodě Světového poháru na 15 km volnou technikou ve švédském Gällivare čtvrtý. Senzačně vyhrál dvaatřicetiletý norský biatlonista Ole Einar Björndalen. Povedený závod českých mužů a naději pro nedělní štafetu korunovalo desátá místo Martina Koukala a 12. pozice Jiřího Magála.

"Nejsem zklamaný. Na konci prosince by mě možná čtvrté místo mrzelo, ale teď ne, protože znám své možnosti na začátku sezony. Jsem příjemně překvapený," řekl spolupracovníkovi ČTK Bauer, jenž nepovažoval za potupu, že světovou elitu specialistů porazil biatlonista. "Nedá se to brát jako nějaké zostuzení. Björndalen má hodně natrénováno a snaží se, protože se chce dostat do běžeckého týmu pro mistrovství světa," uvedl stříbrný medailista z Turína.

Majitel devíti olympijských medailí z biatlonu Björndalen si dnes za polárním kruhem připsal první vítězství v běžeckém SP v kariéře, dosud byl nejlépe dvakrát druhý. Muž, jenž biatlonové závody vyhrává často právě díky svému skvělému běhu, porazil o 23,3 sekundy svého krajana Toreho Ruuda Hofstada.

Třetí místo a první stupně vítězů získal poprvé v kariéře Němec Franz Göring na úkor Bauera, jehož v těsném souboji porazil o 2,8 sekundy. "Však mi také německý trenér blahopřál, že jsem jejich druhý nejlepší závodník," řekl s úsměvem Bauer, jenž se na sezonu připravoval s německým týmem. Povedený závod českých mužů a naději pro nedělní štafetu korunovalo desáté místo Martina Koukala a 12. pozice Jiřího Magála.

Výsledky - muži, 15 km volně:
1. Björndalen 33:05,6, 2. Hofstad (oba Nor.) -23,3, 3. Göring (Něm.) -30,2, 4. Bauer (ČR) -33,0, 5. Berger (Nor.) -33,1, 6. Teichmann (Něm.) -35,0, 7. Legkov (Rus.) -45,3, 8. Angerer -50,0, 9. Filbrich (oba Něm.) -53,7, 10. Koukal -54,8, ...12. Magál -55,8, 34. Šperl -1:26,0, 39. Razým (všichni ČR) -1:33,0.