Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lyžař Netolický má zrychlení jako sportovní auto. Jeho sen: 230 km/h

Rychlostní lyžování: Karel Netolický. | foto: Martin Adamec, MAFRA

12 2009
Když se spustí ze zasněženého kopce dolů a pak v obrovské rychlosti najede na rovinku, působí na něj přetížení skoro jako na pilota formule 1. Jakákoli chyba znamená karambol. A zlomeniny, popáleniny. Teplický rychlostní lyžař Karel Netolický je však nebojsa. Nejlepší Čech z aktivních závodníků má dva sny: vzít si český rekord a zaútočit na magickou metu 230 km/h.

"Jediný kopec, kde je možné to překonat, je v Les Arcs ve Francii," zmínil Netolický olympijskou sjezdovku z her v Albertville 1992.

Váš osobní rekord je 219, republikový je 223. Láká vás moc?
Překonat stávající rekord je první postupný cíl. On to je vlastně ještě československý rekord z roku 1992. Rychlostní lyžování bylo na olympiádě v Albertville ukázkovým sportem a Petr Kakeš tam rekord stanovil. Přitom už v té době žil v Americe, ale dostal výjimku a závodil za Československo. Můj další cíl je dostat se přes 230 km/h.

Rychlostní lyžování

Co to je
Cílem je dosáhnout co nejvyšší rychlost. Měří se pomocí fotobuněk v úseku označeném čárami. Závodí se v Evropě, ale i v Kanadě, jde o klasický Světový pohár. V Česku se jezdí závod Best sjezd na Bouřňáku.


Nejlepší české výkony
Petr Kakeš 223,32 km/h
Karel Netolický 219,38
Radek Boháček 212,64
Michal Příhoda 212,14
Jiří Příhoda 209,91
Vše na kopci v Les Arcs ve Francii


Světové rekordy mužů a žen
Simone Origone (Itálie) 251,40
Sanna Tidstrand (Švéd.) 242,59


Kolik co stojí (v korunách)
Lyže 240 cm: 20 000
Vázání: 10 000
Hole: 2 000
Kombinéza: 20 000
Boty: až 13 000
Lýtkové spoilery: až 2 000
Přilba: 30 000
Chránič zad: 3 000
Oděv proti popáleninám: 5 000
Rukavice: 2 500
Celkem: až 107 500


Zdroj: www.speedski-cz.com

Světový rekord vás neláká?
Dostat se přes 251 kilometrů nebude jednoduché, hlavně kvůli systému závodů. Kdybych se dokázal dostat do finále, asi bych v něm jel víc než český rekord, až 240 kilometrů za hodinu. Jenže se začíná na nájezdu 160 metrů, který se kolo od kola zvyšuje po 50 metrech. Finálová patnáctka mi utekla o dva lidi.

Poznáte na trati, zda jste rychlejší než v předcházející jízdě?
Každých pět kiláků je cítit. Přichází úplně jiné vibrace na lyže, přítlaky začnou různě fungovat. Kolem dvoustovky to člověka tlačí do země. Doma na Bouřňáku, kde je zlom do rovinky velký, jsme změřili přetížení až 2G. Tedy dvojnásobek váhy. Blíží se to silám působícím na jezdce F1. Ale když oni jedou zatáčku ve třístovce, asi to je silnější.

Jezdíte rychleji na lyžích, či v autě?
Ve Francii se z nuly na 200 dostanu za sedm vteřin, to je výkon srovnatelný s vynikajícím sportovním autem. Nádherný zážitek. Neměl bych to možná říkat, ale autem jsem už jel 280. V cizině, samozřejmě.

Je pravda, že vám víc než zlomeniny hrozí paradoxně popáleniny?
Ano. Může za to tření ve vysoké rychlosti. Když se nedostanete do rotace a pád je klidný, čeká vás klouzačka po zádech 500 metrů. Kamarádi, kteří jezdí tandem, nám ukázali fotky po pádu. Vypadali, jako kdyby je někdo seřezal obuškama. Jelita na zadku, samá modřina. Zaklepu to, ale já se zatím nevymlátil.

Míváte strach?
Strach není, jen respekt. Bez něj by to člověk nemohl dlouho dělat. Kopce v cizině jsou hrozné, hodně prudké, zrychlení obrovské.

Upadnout v rychlosti 150 km/h prý není hazard. Souhlasíte?
Je to relativní. Na Bouřňáku je to jiné než ve Francii, kde mají sjezdovky jiné parametry a dojezd je tam pozvolnější. Na Bouřňáku jet rychlostí 160 je možná o život. Slalomák není tak rovný, limituje vás komprese při nájezdu na rovinku. Ve Francii ale začínáme na rychlosti 165, to je pro profíky rozcvička.

Jste pojištěný?
Připojištění nemám, nikdo nás nechce pořádně pojišťovat. Ale když jsme v zahraničí, pořadatel závodu má vlastní pojištění, které si zaplatíme přímo na místě.

Jezdíte mezi profesionály. Živíte se rychlostním lyžováním?
Ne. Mám s kamarádem malou hernu v Mostě. Vítězové dostávají prémie okolo 1 000 až 1 500 euro, to akorát pokryje náklady na závody. Ta kategorie se tak pojmenovala podle oblečení. Pak se ještě jezdí s klasickou výbavou, musíte vypadat jako sjezdař ve Světovém poháru.

V aerodynamických helmách vypadáte jako mimozemšťani. Co máte dál?
Lesklou kombinézu s minimální, možná žádnou prodyšností vzduchu. Spoilery za lýtky. Někdo i zakřivené hole. Já mám jedny zvlášť ohnuté. Do dvou pravých úhlů, taková klika. Jeden úhel si zapřu o kyčle a díky tomu si zpevním sjezdový postoj. Jedno s druhým udělá nějaký kilometr navíc, nasčítá se to.

Rychlostní lyžování - Simone Origone na mistrvoství světa V

Na helmě máte žraloka. Proč?
Tenhle motiv se mi líbil. Našel jsem šikovného kamaráda, který mi to nastříkal. Speciální helmy vyrábí jeden člověk ve Švýcarsku, kombinéza je z Francie. Tady se skoro nic nedá sehnat. Všechno je z venku.

Co vám při jízdě běží hlavou?
Ona trvá přibližně 10-15 vteřin, moc času na myšlení není. Musíte se soustředit na místa, kde by se mohlo něco stát, třeba říznout lyže, kde je velká komprese. Hlídáte si lajny s časomírou, abyste se začal včas stavět a ubrzdil to.

Máte speciální trénink?
Jen všeobecnou přípravu. Posilovna plus jiné sporty. A cvičení na rovnováhu, aby měl člověk balanc. Taky jsme před třemi lety zkoušeli v Praze aerodynamický tunel. Testovali jsme, o kolik je naše speciální vybavení rychlejší než klasické.

Jak jste se vůbec k rychlostnímu lyžování dostal?
Odmalička lyžuji, vždycky se mi líbila rychlost. I tenhle sport. Jezdí se snad od roku 1925, z té doby existují první měření. A když konečně byly podmínky sehnat si věci a dostat se ven, šel jsem do toho.

Kolik takových odvážlivců jako vy je v republice?
Kluby jsou tady dva. V prvním závodí čtyři kluci z Trutnova, Liberce a Hradce Králové. Pak jsme tři v klubu Kostelecký v Mostě. Celkem tedy sedm lidí, z toho jeden jezdí za klasické sjezdaře.

Stotřicítkou z kopce. Tak se jezdí na Bouřňáku

Na českých kopcích ještě žádný rychlostní lyžař nepádil dolů v takovém fofru. I auto na dálnici by mělo co dělat, aby mu stačilo. Karel Netolický z Teplic ovládl závody na krušnohorském Bouřňáku rychlostí 134,754 km/h. "Svůj zdejší rekord jsem překonal o dva kilometry. Letos byl sníh malinko vodnatější, ten je vodivější a jede se rychleji," vykresloval v cíli 6. ročníku Best sjezdu Netolický, český rekordman s maximem přes 219 km/h.


Rychlostní lyžování: Karel Netolický Adrenalinový závod za umělého osvětlení přilákal o víkendu rekordních 94 lyžařů, pod černým slalomovým svahem je hltaly stovky diváků. Výkony "šílenců" na lyžích braly dech. Jen si to představte. Z půlky kopce se spustí lyžař. Párkrát si píchne hůlkou, pak se zabalí do vajíčka, nabere obrovskou rychlost a šusem se řítí dolů. Brzdit na krátké rovince nemůže, rozsekal by se. Musí vyjet na protější svah. Někteří z odvážlivců se dostanou až těsně pod silnici. Jiní cestou do kopce už lyže nezvládnou a padají. Jeden z nich vletěl i mezi diváky.


"Dobrý?" křičí moderátor do mikrofonu a závodník zvedne ruku na znamení, že je fit. Lidé aplaudují. Jen jeden lyžař, starší ročník, takové štěstí neměl. K zemi se totiž zřítil ještě při sjezdu. Zachytily ho ochranné sítě, přesto skončil na nosítkách a musel do nemocnice. "Byl jsem z toho přepadenej, šlo o první větší karambol," klepal se ředitel závodu Martin Dlouhý, když viděl blikající sanitku. Pak už hlásil veselejší zprávy: "Dopadlo to dobře, je jen pohmožděný, už je doma."


Rozjezd je 240 metrů, rychlost se počítá v zóně ohraničené dvěma čárami a fotobuňkami. Pak 60 metrů rovinka, dalších sto výjezd do kopce. Kvůli bezpečnosti se start pro finále nakonec nezvyšoval. Ve veřejném závodě se sešla různorodá konkurence. Od mladých dravců po pány s pupkem Homera Simpsona. A také ženy! Tři se protlačily do třicetičlenného finále.


"Strach je jen před první jízdou, kdy člověk neví, jak vypadá trať. Na trase už se nebojím. Ale když jsem viděla ty pády, jsem šťastná, že jsem vůbec dojela," vydechla Jana Maříková z Přítkova, 3. žena v pořadí. V Mikulově závodila počtvrté. Na co při sešupu z prudké sjezdovky myslí? "Člověk skoro nic nevnímá. Málokdy si něco pamatuji z jízdy, jen start a cíl," líčila Maříková.


Nejlepší z žen Iva Öhischlegelová byla 20., předčila řadu mužů. Veřejný závod vyhrál Radek Čermák z Harrachova za 131,491 km/h, a to na Bouřňáku závodil i mistr světa Münzer z Rakouska. Byl čtvrtý.


Největší pozornost poutali profesionálové s aerodynamickými helmami, tvarem připomínající Kaplického stavby, a spoilery na lýtkách. "Teď nastupují kosmonauti," hlásil rozjařený moderátor. Jezdci skutečně vypadali jako z podařené sci-fi. "Je to fakt člověk," vykřikl kdosi se smíchem, když si Petr Štěrba, který jako první překonal rekord Bouřňáku, sundal svou přilbu.

Češi si v mezinárodním závodě, jediném v tuzemsku, podrobili rakouskou konkurenci. Na stupně vítězů kromě Netolického vystoupali také Štěrba z Tisé (133,023 km/h) a Jaroslav Kostelecký z Mostu (131,173).

Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Televizní reportérka ze Slovenska dostala pukem. Bojuje o oko a mimiku

Podle svědků ten moment vypadal hrozivě a přiložená fotografie to jen potvrzuje. Slovenská televizní reportérka Barbora...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě setiny od pódia. Ledecká končí ve druhém sjezdu v Lake Louise čtvrtá

Tak blízko dalšímu skvělému úspěchu. Den po premiérovém vítězství ve Světovém poháru sahala Ester Ledecká ve druhém...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Smutná skončila v Itálii pátá: V závěru mi totálně odešly nohy

Páté místo obsadila Kateřina Smutná v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid...

Skokany čeká závod v Klingenthalu. Získají Češi první body?

Elitní skokani na lyžích se po tříleté pauze vrací do německého Klingenthalu. Bohužel Češi v této sezoně vůbec nezáří a...

Pančochová v Copper Mountain do finále U-rampy neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z...

Slalomář Pinturault útočí na čtvrtý triumf ve Val d'Isere

Francouz Alexis Pinturault byl nejrychlejší v prvním kole slalomu na Světovém poháru ve Val d'Isere. Domácí lyžař má...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.

Najdete na iDNES.cz