Lyžař Miller chce povolit doping

21 2005
Sölden, Praha - Ledovec v rakouském Söldenu je připraven, Světový pohár lyžařů zítra startuje. Ale v zákulisí to vře. Muž, který má být hvězdou sezony, vyzývá: "Povolte doping!" Bode Miller, čtyřnásobný mistr světa, vyhlásil: "Jsem pro legalizaci určitých dopingových látek v lyžování. Rozčiluje mě, že jsou zakázané."

Opět rozproudil věčnou diskusi, kudy vést dělicí čáru mezi povolenými a nepovolenými látkami.

Američan argumentuje, že dopingové prostředky mohou minimalizovat zdravotní riziko a zajistit vyšší bezpečnost sjezdařů při závodech. "Pak je menší šance, že uděláte chybu a zabijete se."

Není jediným sportovcem, který hájí tyto názory. Například bývalý atletický reprezentant Remigius Machura zdůraznil: "Díky tomu, že jsem bral zakázaný stanolon, jsem dnes zdravý. Léčil jsem jím strašné vyčerpání z přípravy." Oheň, který před cílem "hoří" v nohách sjezdařů, signalizuje kyslíkové vyčerpání krve. "A mozek je na tom podobně," poukázal Miller. Lidově řečeno: Jedete na kyslíkový dluh.

Mozek potřebuje kyslík

Prostředky, jakým je například doping erytropoetin (EPO), usnadní podle Millera proudění kyslíku do mozku. "Náš úsudek pak bude bezpečnější." Sjezdař soudí, že vhodně dávkované EPO sníží nebezpečí pádů a vážných úrazů. "Při závodě musíte udělat každou sekundu, v každé zatáčce čtyři nebo pět rozhodnutí.
Některá z nich jsou vědomá, další instinktivní. Pokud se činnost vašeho mozku začne zpomalovat, protože dvě minuty zadržujete dech, je před cílem pekelně těžké dělat taková rozhodnutí," řekl.

Sám se ocitl na hraně těžkého pádu při olympijském sjezdu v Salt Lake City 2002. V rychlosti téměř 100 km/h padl na bok, ale místo toho, aby po hlavě letěl do sítě, zvedl se a pokračoval. "Nemít všech pět pohromadě, mohl jsem být mrtvý."

Sjezdové lyžování bylo zatím takřka prosto dopingových případů. První pozitivní nález přinesl až test bronzového skotského slalomáře Baxtera na hrách v Salt Lake City, prokázal použití metamfetaminu.

Tehdy však šlo spíš o lyžařovu hloupost (léčil rýmu). Loni v zimě našli rakouskému sjezdaři Knaussovi nepovolené množství nandrolonu.

Miller platí za rebela

Nezvladatelný syn hippies Miller vždy platil za rebela, jenž revoltoval proti všemu. V únoru obvinil Mezinárodní lyžařskou federaci FIS ze zkostnatělosti a vyzval k založení Pro Tour, konkurence Světového poháru.

"Bode je proslulý scestnými prohlášeními. Ale že se považuje za kvalifikovaného muže k posuzování antidopingové politiky, je, diplomaticky řečeno, zajímavé," uvedla Sarah Lewisová, generální sekretářka FIS.

Funkcionářka považuje stavitele tratí za dost kvalifikované, aby zhodnotili schopnosti závodníků. "Navíc pokud bychom dospěli k názoru, že tratě jsou nad možnosti trénovaných mužů a žen, budeme to řešit technickými změnami, ne schválením podpůrných prostředků. Ty vedou nejen k podvodům, ale i k potenciálním vedlejším účinkům na lidské zdraví."

Češi nápad odmítají Miller tento týden trénoval v Söldenu i s českým týmem, bydlí také ve stejném hotelu Neue Post. "O dopingu nám nic neříkal. Ovšem od nepaměti se snažil jít proti proudu," řekl včera Tomáš Bank, bratr a trenér reprezentanta Ondřeje Banka.

Povolení látek jako EPO český kouč neschvaluje. "Nejen proto, že škodí zdraví. Američané disponují podpůrným lékařským týmem. My ne. Tolerance dopingových látek by zvětšila propast mezi velmocemi a ostatními."

Polemika

Zrušte trapnou inkvizici
PETR ČERMÁK

EPO, jehož užití žádá povolit elitní lyžař Bode Miller, je tělu vlastní hormon, který produkují ledviny. Když selhávají, dává se lidem na dialýze uměle. EPO zachraňuje život.

Plasma expander, s nímž spojený dopingový skandál v roce 2001 rozložil finské lyžování, patří k základní výbavě sanitek i lékařských vrtulníků. Po těžkých úrazech, není-li známa krevní skupina pacienta, se nasazuje coby náhražka krve. Plasma expander zachraňuje život.

Tyhle látky že mají zabíjet sportovce, nepředstavitelně tvrdě pracující lidi? Oni se tak "léčí": eliminují nezdravou zátěž, kterou je pro tělo vrcholový sport. Navíc EPO si sportovec nemůže aplikovat sám, potřebuje lékaře.

Ten že by chtěl zabít? To je směšné! Stejně jako tažení proti dopingu, připomínající pokryteckou inkvizici. Fanoušci chtějí boj, výkon, výsledek. Ale ne ten, který už viděli. I olympijské motto praví: "Altius, Citius, Fortius" čili "Výš, rychleji, silněji." Sportovci dělají vše, aby to mohli naplnit. Balancují na hraně "povolené" a "zakázané" chemie. Ale jde o jejich zdraví a jsou dospělí. Nechme rozhodnutí na nich.

Nepodávejte ani prst 
TOMÁŠ MACEK

Znáte to rčení? Podej prst a ukousnou ti celou ruku. Pokud funkcionáři vyslyší požadavek lyžaře Millera, bude důsledek podobný. Povolíme EPO, vždyť může i pomoci. A proč jen EPO? Tělu přece prospěje také jiný doping. Vlastně anabolika mají svá pozitiva.

Že zároveň zabíjejí? Ale jděte. Takový scénář by mohl nastat. Lavina stržená Millerem by zasypala svět sportu. Někdo se pak vyvaruje zranění.

Zároveň však přibude neplodných sportovkyň a sportovců se zdevastovanými játry.
A čemu budou ještě fanoušci věřit? Byl vítěz nejlepší, nebo nejlépe nadopovaný? Sport, který má vychovávat k lepšímu životu, ztratí poslední nádech čistoty.

Jistě, ani dnes není zdaleka čistý. Dopující podvodníci jsou stále o krok před svými lovci. Fanoušci si nepřejí stovku za 10,15. Sport je byznys a žádá velké výkony.
Mnozí jsou pro ně schopni obětovat cokoliv. I zdraví.

Ale svět chce být klamán. Fanoušky uspokojuje aspoň iluze čistoty. Dopingové sítě sice nejsou bez děr, přesto občas polapí velkou rybu. A varují tak ostatní. Udržme aspoň tento stav.

EPO lyžaře neuchrání, varují lékaři

Praha - Výkřik do tmy bez větších souvislostí. Anebo: Konečně se o problému začíná hovořit. To jsou dva názory z opačných pólů spektra pohledů na dopingovou problematiku. "S Millerem nesouhlasíme, ale ani WADA (Mezinárodní antidopingová agentura) se jeho výrokem nezabývala," tvrdí Jan Chlumský z Českého antidopingového výboru.

"Vidíte, další potvrzení pokrytectví neudržitelné podoby boje proti dopingu," tvrdí doktor Jan Hnízdil.

Povolit hráz?

"Sportovci, diváci, sponzoři i sázkové kanceláře chtějí vyšší výkony za hranicí fyziologických možností. A zda k tomu využijí nebezpečné látky? Je to volba lidí, co se živí vrcholovým sportem," tvrdí už léta Hnízdil. "Pokud bychom chtěli odstranit příčinu, museli bychom zakázat celý vrcholový sport."

Každému sportu jinak?

Lukostřelba nebo střelba měly upravené hodnoty psychofarmak. Hladina alkoholu je u různých sportů legální jiná. "Ale seznamy se unifikují," potvrzuje Chlumský.

Uchrání EPO lyžaře?

"Nesmysl. Půjdou zase výš, pády budou ještě nebezpečnější. A ještě víc si budou ničit organismus." V tom se Chlumský i Hnízdil shodují.

Pustit jen některé látky?

Každý rok se mění listina zakázaných látek. Letos na ní byl zpřísněn poměr testosteronu a epitestosteronu v těle. Naopak vypadl kofein. "Ukázalo se, že není tak závadný a na každého působí jinak. Ale zůstal na seznamu monitorovaných látek. Což znamená, že se mezi zakázané může vrátit," vysvětluje Chlumský.
"Vyberme nejnebezpečnější látky, jako steroidy, hormony a EPO. Postavme jejich držení mimo zákon jako ve Francii nebo Itálii. Jedině tak se eliminuje jejich zneužívání plošně," tvrdí Hnízdil. I v Česku teď koupíte za 100 000 korun "načerno" od některých lékařů jednu kúru EPO.|

TOMÁŠ NOHEJL

Autor:

Sport v roce 2019

7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparta zabrala, Budějovice zaskočily Slovácko a Opava je stoprocentní

Fotbalisté Sparty se radují z gólu v utkání s Jabloncem.

VIDEO Pohyblivější, přesnější, nebezpečnější a úspěšná. Sparta se ve druhém ligovém kole předvedla daleko...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola...

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Další z rubriky

Jizerská padesátka zůstává i přes rostoucí náklady v seriálu Ski Classics

Momentka z Jizerské padesátky v Bedřichově

Jizerská padesátka bude nadále součástí seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Její...

V Novém Městě na Moravě se znovu uskuteční SP v běhu na lyžích

Atmosféra v Novém Městě na Moravě na závodech Světového poháru v běhu na lyžích

Do Nového Města na Moravě se v lednu vrátí Světový pohár v běhu na lyžích. V kalendáři, který...

Čeští sdruženáři si budou část přípravy platit sami

Český sdruženář Tomáš Portyk při tréninkovém skoku před mistrovstvím světa.

Vedení českých sdruženářů se po neúspěšné sezoně rozhodlo pro razantní opatření. Závodníci si budou...

Randstad s.r.o.
Junior Production Manager/ka

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz