Lukáš Bauer

Lukáš Bauer | foto: SLČR

Po týdnu byl Bauer opět třináctý. Tentokrát na volné desítce v Kuusamu

• 1
Chtěl se dostat do pohody. V cíli vypadal poměrně svěže. Ale ve výsledcích se nepohnul. Stejně jako před týdnem v závodě na 15 km volně v Gällivare skončil Lukáš Bauer i ve volné desítce Světového poháru v Kuusamu na třinácté příčce. Vyhrál Alexander Legkov z Ruska.

"Pro začátek sezony to vypadá, že mi je třináctka souzena. Ale zejména z konce prvního kola a z druhého okruhu mám velkou radost, dostal jsem se do tempa, rytmus byl dobrej," pochvaloval si Bauer na svém webu.

Finská Ruka si pro běžkaře připravila mimořádnou výzvu - 115 závodníků se na start postavilo v třeskutém mrazu. teploty kolem mínus čtrnácti stupních Celsia navíc doplňovalo jemné sněžení.

Lukáš Bauer měl před minisérií "Ruka triple" jasný plán: vrátit se do psychické pohody, kterou mu částečně vzal uplynulý víkend v Gällivare - na volné patnáctce sice skončil třináctý, což po sérii zdravotních problémů v přípravě nebylo špatné umístění, pak mu ale ideálně nesedl druhý úsek štafety.

V Kuusamu začal zkušený pětatřicetiletý běžec pomaleji. Na prvním mezičase figuroval dokonce až na 36. místě, ještě po polovině trati ztrácel na nejlepší. Pravda, se startovním číslem 108 však nastoupil ke startu v momentu, kdy začalo ve Finsku trochu víc sněžit a trať už byla poměrně rozbitá. "Měl jsem problémy na prvních dvou kilometrech, kde jsem ztratil zhruba šestnáct vteřin. Na to, že celková ztráta byla 30 vteřin, to je strašně moc," přiznal český lyžař.

"Přičítám to jednoznačně dlouhému čekání na start v hodně studených podmínkách. Samozřejmě, rozjížděl jsem se, ale ten mráz kolem mínus čtrnácti stupňů je znát."

Bauer však takticky ušetřil síly na závěr, ve kterém se postupně propracoval až na třináctou pozici, stejnou jako před týdnem v Gällivare.

LEDOVÉ VÍTĚZSTVÍ. Alexander Legkov z Ruska po triumfu v závodě Světového poháru v běžeckém lyžování na 10 km volně ve finské Ruce.

Z 93. pozice po pátečním sprintu se v rámci hodnocení třídílné série "Ruka triple" v Kuusamu posunul na 22. místo. Další čeští běžci se na bodované pozice neprobojovali - Aleš Razým dojel na 31. místě, Jiří Magál 48., Dušan Kožíšek 84. a Ondřej Horyna 96.

Volnou desítku vyhrál Rus Alexander Legkov před domácím favoritem Petterem Northugem. Nor sice předvedl strhující finiš, ale za Rusem zaostal o 8,8 sekundy. Třetí skončil Francouz Maurice Magnificat.

Do posledního dílu série "Ruka Triple" v neděli, závodu na 10 km klasicky s handicapovým startem, vyrazí jako první Nor Petter Northug s náskokem 40 sekund před vedoucím mužem průběžného pořadí Světového poháru Alexejem Poltoraninem z Kazachstánu, Bauer ztrácí půldruhé minuty.

SP v běhu na lyžích v Kuusamu

Muži - 10 km volně: 1. Legkov (Rus.) 21:52,8, 2. Northug (Nor.) -6,8, 3. Manificat (Fr.) -7,9, 4. Röthe (Nor.) -12,4, 5. Hofer (It.) -15,5, 6. Černousov (Rus.) -16,6, 7. Jespersen (Nor.) -18,7, 8. Cologna (Švýc.) -19,3, 9. Hellner (Švéd.) -22,0, 10. Vylegžanin (Rus.) -28,4, ...13. Bauer -30,7, 31. Razým -51,1, 48. Magál -1:13,9, 84. Kožíšek -2:03,0, 96. Horyna (všichni ČR) -2:31,4.

Průběžné pořadí minisérie: 1. Northug 23:49,0, 2. Poltoranin (Kaz.) -40,0, 3. Legkov -53,2, ... 22. Bauer -1:33,1, 27. Razým -1:44,8, 59. Magál -2:21,8, 85. Kožíšek -3:01,4, 97. Horyna -3:30,7.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Poltoranin 133, 2. Northug 128, 3. Sundby (Nor.) 126, 4. Hellner 88, 5. Röthe 85, 6. Legkov 79, ...19. Bauer 40.