Lukáš Bauer

Lukáš Bauer | foto: AP, MAFRA

Bauer kontra čas. Uzdraví se včas?

  • 11
Zbývá 21 dnů. Pak začne lyžařské mistrovství světa v Liberci. Spousta času řeknete? Omyl. Lukáš Bauer ho může mít zatraceně málo. Je na Božím Daru, bere antibiotika, netrénuje. Běžec na lyžích teď čelí noční můře každého sportovce: onemocnět těsně před vrcholným šampionátem nebo v jeho průběhu.

"V polovině příštího týdne dokáže Lukášovo tělo opět naplno trénovat," věří jeho lékař Martin Koldovský. Bude to stačit? Snad ano.

Bauer je notorický pacient

Rovněž veslař Václav Chalupa měl před olympiádou v Sydney 2000 formu na zlato, než ho srazila viróza.

"Dělali jsme proti ní vše možné, nasadili jsme i infuze, které tehdy byly povolené. Přesto nevydržel," vzpomíná šéflékař výpravy Jaroslav Větvička. V semifinále se Chalupa ploužil do cíle beznadějně poslední, doslova živá troska.

Zlatým happy endem naopak skončil příběh nemocné Kateřiny Neumannové na hrách v Turíně 2006. Přemohla virózu, triumfovala. "Pokud se viry v těle ještě příliš nerozšíří, funguje to tak, že nemoc dokážeme o den oddálit, sportovec podá supervýkon a až pak padne do nemoci," říká Koldovský.

Větvička nicméně poukazuje: "V případě Kateřiny šlo o hraniční rozhodnutí. To můžete udělat jen v ojedinělých situacích."
Bauerův případ je jiný, vždyť lyžař  se stal takřka "notorickým" pacientem. "Zdravotně je hodně problematický," uznává Koldovský.

Před minulým mistrovstvím světa v Sapporu 2007 dlouho sužoval Bauera chronický zánět mandlí, vážné trable řešil i při závěrečném soustředění v Japonsku. "Jen s tím rozdílem, že tehdy se o nich na veřejnosti nemluvilo. Zvažoval jsem, zda ho na šampionátu vůbec pustím na padesátku," vzpomíná Koldovský.

Nakonec jel a doběhl pátý!

Tentokrát ho už měsíc a půl oslabují problémy s nosohltanem. Chladné počasí a náročná trať při vítězném Světovém poháru v Otepää je umocnily. Zatímco běžně vdechne člověk za minutu nosem 10–15 litrů zvlhčeného a ohřátého vzduchu, Bauer tam při závodě nadýchal 180–200 litrů mrazivého vzduchu otevřenou pusou.

"Při extrémním zatížení se jeho stav zhoršil. Po návratu jsme pak v Lukášově krku objevili bakterii, která tam být nemá."
Antibiotika ji mají zničit. Nikoli však bez rizika. "Obranyschopnost organismu posunou o kus dolů. Bude náchylnější k jiným nemocem. Budeme se ho proto snažit v Liberci izolovat."

Musí improvizovat

Když před hrami v Aténách 2004 hrozilo, že nemocná jachtařka Lenka Šmídová nenastoupí, lékaři také uvažovali o antibiotikách. "Ale nakonec jsme ji vyléčili klasickými prostředky," vzpomíná Větvička na předehru stříbrného závodu.

Antibiotika brala loni veslařka Jitka Antošová na olympiádě v Pekingu. "Tehdy se dala během tří dnů neuvěřitelně do kupy, jenže trenéři ji raději do finále nepostavili," líčí Větvička. "Užití antibiotik těsně před výkonem je ze srdečního hlediska vždy nebezpečné."

Bauer přece jen startuje v Liberci "až" 20. února. Současná léčba však způsobí, že musí zcela překopat plán přípravy. "Plánované vysokohorské soustředění by pro jeho oslabené tělo nemělo za týden žádný smysl," říká Koldovský. "Proto bude raději improvizovat v nižších výškách."

Půjde o improvizaci s medailovým koncem?

Bauer a nemoci


MS Val di Fiemme 2003 Skvělá forma a poprvé v kariéře vítězství v závodě Světového poháru. Pak nález na průduškách, antibiotika, navíc bolesti zad. Na MS zklamání, nejlépe 17. místo.

MS Sapporo 2007 Sezonu měl kvůli potížím s mandlemi dlouho v troskách, zdravý nebyl ani před MS. Přesto skončil pátý a sedmý.

MS Liberec 2009 Dva měsíce tápal nad vlastními výsledky i nad neustálými zdravotními problémy. O víkendu konečně vyhrál v Otepää. Vzápětí ho zbrzdil nález bakterie v nosohltanu.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž