Rusko - Česko

Rusko - Česko - Ruský házenkář Sergej Pogorelov střílí přes Pavla Štefana z českého reprezentačního celku v utkání | foto: ČTK

Rusové ukončili postupové naděje házenkářů

• 7
Göteborg - Konec postupovým nadějím házenkářů ze čtvrtfinálové skupiny mistrovství Evropy udělal ruský tým. Vyhrál o devět gólů 29:20 a čeští hráči si mohou o semifinále už definitivně nechat jen zdát. Mají stále jen dva body za výhru ve skupině nad Ukrajinou a čtvrteční utkání s Portugalskem už rozhodne jen o tom, o jaké umístění budou hrát. Házenkáři prý na Rusy měli, ale... Házenkáři mohou splatit starý dluh

Tým trenéra Habra nastoupil opět bez zraněného Mráze a proti jednomu z největších favoritů šampionátu začal bez respektu. Ve čtvrté minutě vedli 2:1 po přesných střelách Nocara a Jíchy. Soupeř obrátil skóre třemi přesnými ranami veterána Tučkina, který má stejně jako brankář Lavrov zlato z olympijských her 1988 ze Soulu. Na druhé straně oplatil stejnou mincí Filip a v 17. minutě byl stav nerozhodný 6:6.

Pak už se Rusové rozjeli zatímco český tým dal do poločasu už jen dvě branky. Soupeři pomohly i dvě přesilové hry, v nichž dokázal pokaždé dvakrát skórovat, a do přestávky získal čtyřbrankové vedení.

Do druhého poločasu vystřídal Galiu v české brance Slabý, ale i když měl několik výborných zákroků, nedokázal zabránit narůstajícímu rozdílu ve skóre. Proti důrazné obraně soupeře působili čeští házenkáři těžko něco vymýšleli a Rusům v obraně nechávali až příliš volného prostoru. Ti toho dokázali využít, například Voronin na pravém křídle dal ve druhé půli šest branek. Stejně úspěšný byl i Filip, ale v českém týmu zůstal osamocen, zatímco za soupeře dávali góly i další hráči.

Ve 42. minutě, když trenér Haber šetřil některé opory na důležitý souboj s Portugalskem, prohrával jeho tým o deset gólů (11:21), v závěru už jen snížili výši porážky na rozdíl devíti branek..

Sestava a branky Česka: Galia, Slabý - Nocar 2, Laclavík 1, Zemánek, Šetlík, Farář, Radčenko 1, Jícha 4, Filip 9/1, Heinz, Berka 3, Šuma, Štefan.
Nejvíc branek Ruska: Voronin 7, Tučkin 6, Ivanov 5/1, Kočkarov 4/2. Rozhodčí: Oie, Hogsnes (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 4/3. Vyloučení: 5:5. Diváci: 1500.