Český házenář Pavel Horák střílí na branku Francie.

Český házenář Pavel Horák střílí na branku Francie. | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Házenkáři v úvodu MS stahovali náskok Francouzů, prohráli o tři góly

  • 39
Házenkářská reprezentace se po osmi letech vrátila na světovou scénu: na úvod šampionátu v Kataru podlehli Češi bez kapitána Filipa Jíchy olympijským vítězům z Francie o tři branky. Soupeř dominoval v závěru první půle, po poločase ale národní tým ztrátu stáhl na velmi dobrý výsledek. Nejlepšími střelci byli s osmi trefami Horák a Zdráhala, dalším soupeřem bude v neděli Švédsko.

Pavel Horák se vyšrouboval do vzduchu, krásně skóroval a Češi po první trefě utkání vedli... Že by to přece jen šlo? Nakonec ne, mistrovství světa v Kataru pro svěřence trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše senzací nezačalo. Nic jiného by totiž případný úspěch proti Francii neznamenal. Soupeř, jehož soupiska připomíná výběr hvězd, nakonec zvítězil 30:27.

On-line

Duel jsme sledovali minutu po minutě

Od národního týmu, jemuž podle očekávání chyběl nemocný kanonýr Filip Jícha, to nakonec vůbec nebyl špatný výkon. Zároveň se však potvrdilo, o jak obrovský kus jsou Francouzi vepředu (což ovšem u Francouzů platí při srovnání s většinou soupeřů).

Za Česko jako první z výpravy vstoupil na palubovku provizorní kapitán Petr Štochl, jeho spolubydlící a nejvýraznější tvář týmu Filip Jícha na soupisce nebyl, stále jej trápí dozvuky horeček a střevních potíží.

„Dobře mi není, cítím se slabý,“ říkal na dopoledním tréninku; až víkendová příprava ukáže, zda vůbec stihne druhé vystoupení Česka na MS, jímž bude nedělní střetnutí se Švédy. To začíná opět v 19.00

Český házenkář Ondřej Zdráhala se snaží prosadit přes bránícího Xaviera...
Čeští trenéři Jan Filip (vlevo) a Daniel Kubeš koučují tým v zápase s Francií.

Ani Štochl nakonec utkání neodstartoval. Sestava vypadala následovně: v brance Galia, od levého křídla Hrstka, Horák, Babák, Linhart (toho do obrany střídal Szymanski) a Jurka, na pivotu Petrovský.

Taktika byla zřejmá: hrát v klidu, nehnat se do zbrklé koncovky - ani po inkasovaných trefách se házenkáři nesnažili o rychlou rozehrávku. Zkoušet Francii „uštvat“ by byla sebevražedná strategie.

Ve velmi spoře zaplněné aréně Duhail Sports Hall se o atmosféru staral hlavně tábor francouzských příznivců, vlály v ní však i české vlajky. A fanoušci viděli na úvod velmi rozdílné čtvrthodiny. Ta první byla od Česka velmi dobrá. Byť národní tým prohrával 3:6, hře ohromně prospěl příchod Zdráhaly na střední spojku; po jeho třech kurážných trefách, na něž chytající legenda Omeyer nedosáhl, bylo srovnáno. Ukazovalo se, že Češi můžou sázet na soudržnost, dobrou a tvrdou obranu.

Český házenkář Tomáš Babák se probíjí francouzskou obranou.
Česká obrana čelí střele Francouze Nikoly Karabatice.

Jenže druhá patnáctiminutovka ukázala převahu týmu, který sbírá zlaté medaile na všech házenkářských velkých akcích. Především fyzicky byli Francouzi těžko zastavitelní, góly sbíral křídelník Guigou (sedm za první půli) a pětibranková šňůra ukázala, že o výsledku nelze pochybovat. Ze skóre 6:6 to bylo 6:11, v poločase 9:16.

První půle sice určila ráz, ale pozitivní pro další průběh turnaje může být, že Češi nepřipustili, aby se výsledek zvrhl v debakl. Ba naopak ze ztráty dokázali ubrat.

Ve druhém poločase byli odvážní, několikrát se dostali až na dostřel tří branek. Třikrát po sobě například skóroval Horák, jenž před duelem říkal: „Hlavně abychom neskončili s nějakou strašnou porážkou a nemysleli si, že na turnaji nemáme co dělat.“

To se rozhodně nestalo, i když Češi v premiéře skončili bez bodu. Jen pro připomenutí: na podzim v kvalifikaci o Euro prohráli ve Francii s oslabeným kádrem 25:41.

Česko - Francie 27:30 (9:16)

Sestava a branky Česko: Galia, Štochl - Hrstka, Bečvář 2, Jurka 1, Motl, Sobol 4, P. Horák 8, Babák 1, Linhart 1, Petrovský 1, Zdráhala 8/4, Šindelář, Kasal 1, Szymanski.
Nejvíce branek Francie: N. Karabatic a Guigou po 7. Rozhodčí: Hansen, Gjeding (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 6/5. Vyloučení: 10:6. Diváci: 1800.

Další výsledky MS házenkářů v Dauhá

Skupina A:
Španělsko - Bělorusko 38:33 (21:17)
Slovinsko - Chile 36:23 (16:14)

Skupina B:
Bosna a Hercegovina - Írán 30:25 (12:16)
Makedonie - Tunisko 33:25 (18:14)
Chorvatsko - Rakousko 32:30 (16:13)

Skupina C:
Egypt - Alžírsko 34:20 (17:9)
 Švédsko - Island 24:16 (12:7)

Skupina D:
Rusko - Saúdská Arábie 27:17 (17:9)
Německo - Polsko 29:26 (17:13)
Dánsko - Argentina 24:24 (13:8)