Rory McIlroy během dvou dnů pocítil, jak  St. Andrews umí být přívětivé i drsné. Po rekordu mu dalo jasně najevo, že je třeba mít respekt

Rory McIlroy během dvou dnů pocítil, jak St. Andrews umí být přívětivé i drsné. Po rekordu mu dalo jasně najevo, že je třeba mít respekt | foto: AP

St. Andrews po čtvrtečním flirtu pořádně profackovalo odpolední hráče

  • 0
Jako by nejstarší golfové hřiště chtělo hráče na British Open vytrestat za to, s jakou "neúctou" jej ve čtvrtek rozstříleli. Zlost Old Course odnesli ti, kteří na něj vyrazili odpoledne. A hřiště nejvíce profackovalo toho, který ve čtvrtek zahrál nový rekord hřiště - Roryho McIlroye.

Z druhého kola nejvíc těžili ti, kteří na Old Course vyrazili mezi prvními ještě před sedmou hodinou ranní. A zejména Louis Oosthuizen, jenž po polovině British Open vede o pět ran.

Dopoledne se počasí nad skotským St. Andrews měnilo každou chvíli a nosiči bagů neustále rozevírali a zase zavírali deštníky. Hráči museli často měnit i oblečení, ale hlavní faktor na nejslavnějším golfovém hřišti, kterým je vítr, stále zůstával relativně v klidu.

Louis Oosthuizen, British Open, St. Andrews, 2. kolo

Louisi Oosthuizenovi výrazně pomohlo počasí. Jak k zahrání dobrého výsledku, tak k horším výkonům konkurentů.

Brzkého startu využil Louis Oosthuizen, kterému se ve čtvrtek i přes odpolední start ve větru a dešti podařilo zahrát 65 ran a dvě ztrácet na vedoucího McIlroye. Jihoafričan, jenž letos v březnu na Open de Andalucia poprvé slavil vítězství na evropské tour, byl už po polovině svého pátečního kola v čele turnaje, když se dostal na dvouciferné skóre -11.

Během kola sice dvakrát připisoval ránu, i přesto obešel Old Course v St. Andrews za velmi dobrých 67 ran. Po polovině turnaje tudíž je na skóre -12.

Mark Calcavecchia, British Open, St. Andrews, 2. kolo

Mark Calcavecchia musí být po polovině British Open spokojen

Další, kdo využil dopoledních podmínek, je padesátník Mark Calcavecchia, jehož výkon je příjemným překvapením turnaje. Po čtvrtečních 70 ranách se v pátek o tři zlepšil a se skóre -7 se dostal na druhé místo.

Stejně jako ve čtvrtek do hry výrazně promluvila možná nejtěžší čtyřparová jamka na světě - 17. "Road Hole". Na ní největší pozornost vzbudil Angličan Paul Casey, jenž měl skvěle rozjeté kolo, ale po triple bogey si ho výrazně zhoršil. I přesto zahrál 69 ran a se skóre -6 se dělí o třetí místo například s krajanem Leem Westwoodem.

Čtvrteční lídr McIlroy vyrazil na hřiště v odpolední části o půl druhé tamního času. V té době se podle předpovědí počasí začalo zhoršovat a dorazil vítr, který dováděl řadu hráčů během tréninkových kol k šílenství, jelikož jim odfoukával míčky z greenů.

vítr, deštník, British Open, St. Andrews, 2. kolo

Se silným větrem neměli problémy jen hráči, ale i diváci

Druhé kolo bylo na více než hodinu přerušeno, před čtvrtou hodinou místního času hráči opět vyrazili na hřiště. Hráči, kteří byli zrovna na hřišti, vesměs lehli do trávy, aby je vítr neodnesl.

Po obnovení hry si hřiště s golfisty hrálo, jak chtělo. Poryvy větru udělaly z mnoha výborných skóre během několika jamek podprůměr. Nejen, že se náhle měnila síla větru, ale i jeho směr. Vítr byl tak silný, že při založení k míči několikrát rozhodil z rovnováhy i Tima Clarka, o němž se rozhodně nedá říct, že by byl drobný.

Rory McIlroy, British Open, St. Andrews, 2. kolo

Rory McIlroy nebude na druhé kolo vzpomínat v dobrém

Nejvíce na to doplatil Rory McIlroy, jenž do dne vstupoval se skóre -9 a náskokem dvou ran na Oosthuizena. Vedení se mu rozsypalo na kousky, zahrál obávaných 80 ran a je na skóre -1.

Rozdíl deseti ran je mezi prvním a druhým kolem Johna Dalyho (66-76), kterého provází pověst problémového hráče. Vítěz British Open z roku 1995, které se také hrálo v St. Andrews, se trochu překvapivě v nepřívětivém počasí držel, ale stejně jako ve čtvrtek měl smůlu při patování. I tak je se skóre -2 na dobrém 29. místě.

John Daly, cigareta, kalhoty, British Open, St. Andrews, 2. kolo

Poznávací znamení Johna Dalyho - cigareta a extravagantní kalhoty

Jedním z mála hráčů, kterým se v extrémních podmínkách relativně dařilo, byl Tiger Woods. Ten je po šestnácti jamkách pro druhé kolo dvě rány nad parem a se skóre -4 je stále v kontaktu s nejvyššími příčkami.

Tiger Woods, British Open, St. Andrews, 2. kolo

Tiger Woods i přes solidní kolo často reagoval vztekle

Dalším příjemným překvapením je jihokorejský amatér Čin Čon, který také nestihl dohrát druhé kolo, ale tři jamky před koncem se drží na celkovém skóre -5 a tudíž šestém místě. Bude tak jediným amatérem, který projde cutem.

Hráči, kteří startovali v pozdních časech, se už nemuseli potýkat s takovými extrémními podmínkami, jako jejich kolegové před nimi.

Mickelson se trápil, ale cutem projde

Vítr potěšil ty hráče, kterým se dopoledne příliš nedařilo. Mezi nimi je i světová dvojka Phil Mickelson, jenž se ve Skotsku trápí. Minulý týden na Scottish Open neprošel cutem, po druhém kole British Open se o účast v dalších dvou dnech obával. S tím, jak se hráči zhoršovali, se dostal nad hranici cutu nejen Mickelson, ale i Colin Montgomerie, Steve Stricker nebo Edoardo Molinari.

Někteří si však musí počkat do sobotního rána, zda na hřiště vyrazí, nebo pro ně turnaj skončil. Kvůli větru hráčům trvalo mnohem déle, než vybrali hůl a odpálili, a tak se druhé kolo nestihlo v pátek dohrát.

Tiger Woods, British Open. St. Andrews, 2. kolo

Tiger Woods si v druhém kole British Open i zaběhal. To když mu vítr odnesl skórkartu

Vyplnily se slova zkušeného šedesátníka Toma Watsona, pětinásobného vítěze British Open, jenž po prvním kole prohlásil: "Co dala dnes, v následujících třech dnech si vezme." Old Course pak přirovnal ke "svůdnici ve flirtovní náladě". A nikde není dáno, že si nejslavnější golfové hřiště v dalších dnech nepohraje třeba s Oosthuizenem, jenž bude v sobotu startovat v posledním a tudíž odpoledním flightu.