Janiš dojel napoprvé šestnáctý

Monza - Divočejší premiéru ve formuli 3000 snad ani nemohl Jaroslav Janiš zažít. Jako nástupce Tomáše Engeho v týmu Coca-Cola Nordic měl před víkendem v Monze najeto jen pár testovacích okruhů, včerejší liják s větrem zrušil kvalifikaci, která se nakonec jela jen na dvacet minut před startem závodu. Osmnáctiletý mladík zajel 16. čas a na stejné pozici projel i cílem posledního závodu sezony. Jenže než šachovnici spatřil, prožil jednu nervní situaci za druhou.

Start se totiž podařil až na třetí pokus. Nejprve kvůli výpadku vozů Leinderse a Haberfelda i startovacího zařízení. Druhý pokus byl také marný, když nejprve při odjezdu dod zahřívacího kola zhasl motor Janišovi a Webberovi a pak, před ostrým startem, i Lancierimu.

Povedl se až třetí start, při kterém Janiš vyrážel z poslední řady. Před nájezdem do první šikany začala série dramat: Poleman Pizzonia vyhnal Pantana mimo trať a Toccacelo se proměnil v neřízené torpédo a křížem přes trávu vletěl přímo do Friesachera. Ten ještě přibral Manninga.

Následoval žlutá fáze, safety car vodil pole tři kola. Pomalou jízdu nezvládl Webber, když havaroval. V konečném účtování tak má stejně bodů jako Enge. Webber však vyhrál třikrát, zatímco Čech dvakrát, takže druhé místo v šampionátu patří Australanovi před Engem.

Jistý šampion Wilson dojel dnes druhý za Italem Pantanem a před Ricardem Speraficem. Pro Pantana, loňského šampiona německé F 3, to byla první výhra. K jejímu zisku mu pomohla bezohlednost Pizzonii a pozorná jury. Ta totiž Pizzoniu potrestala za manévr na Pantana po startu trestem stop and go. Brazilec musel do boxů z první pozice. Pizzonia pak dojel až poslední.

Výsledky:
1. Pantano (It./Astromega) 43:58,618, 2. Wilson (Brit./Nordic Racing) -0,935, 3. Sperafico (Braz./Petrobras) -1,587, 4. Leinders (Belg./KTR) -4,415, 5. Haberfeld (Braz./Super Nova) - 5,563, 6. Saelens (Belg./European Minardi) -10,169, ...16. Janiš (ČR/Nordic Racing) -40,393.