Děkanka i Střešovice jsou v semifinále!

Vantaa - Velký úspěch slaví český florbal. Oba mistrovské celky postoupily na Evropském poháru ve finském Vantaa do semifinále. Děkanka si účast v dalších bojích zajistila přesvědčivým vítězstvím nad týmem Sveiva IBK. Překvapením je postup Střešovic, jež zdolaly švýcarského šampiona Wiler-Ersigen.

Střešovice

K boji o finále nastoupí Tatran v sobotu od 18:30 proti vítězi skupiny B švédskému Warbergu, duel vysílá přímým přenosem Eurosport 2. Druhou dvojici tvoří AIK Stockholm a finský tým SC Classic, které čeká zápas už v 15:30.

O dvě branky českého šampiona proti vítězi Poháru mistrů z roku 2005 se postaral Michal Jedlička, jednou skórovali Milan Fridrich a Tomáš Vávra. Wileru nepomohla ani trefa českého reprezentanta Tomáše Sladkého.

Tatranu se povedl vstup do utkání a už po 91 vteřinách hry se radoval z vedení, když se trefil kanonýr Jedlička. V 17. minutě ale švýcarský šampion vyrovnal. Při Růnově vyloučení se prosadil Punkari, finská hvězda obranných řad Wileru. Vedení vrátil Pražanům v 32. minutě Fridrich, který skóroval v početní výhodě při Thorsellově trestu.

Při pobytu Slámy na trestné lavici skóroval v početní převaze v 45. minutě za švýcarský tým Sladký. Za devět minut však opět přiblížil postup do bojů o medaile Tatranu Vávra, protože při lepším skóre z předešlých zápasů stačila lídrovi české nejvyšší soutěže k postupu i remíza.

Favorit se s vyřazením a bojem jen o páté místo nechtěl smířit. V 56. minutě neproměnil trestné střílení Krähenbühl, ale za 51 sekund zužitkoval Růnovo vyloučení opět Punkari. Střešovice se v závěru ubránily a při power-play soupeře jim zajistil výhru vteřinu před koncem střelou do prázdné branky Jedlička.

"Je to skvělý úspěch, jsme samozřejmě šťastní," řekl po zápase trenér Tatranu Petr Ďarmek serveru florbal.cz. "Dodrželi jsme taktiku, ale úplně optimální výkon to stejně nebyl. Stálo nás to ale velkou spoustu sil, hráli jsme na dvě pětky a někteří z kluků jsou hodně utavení. Martin Zich má skvělou formu, chytá tady ve velkém stylu," uvedl kouč.

Zich se dostal do role jedničky po onemocnění Jiřího Vochozky, který nemohl do Finska odcestovat. Z nájezdu se ale gólman, který přišel jako součást výměny z FbŠ Bohemians za Tomáše Kafku, nenechal od Krähenbühla překonat. "Byl jsem klidný. Myslím, že byl víc nervózní než já. Musel dát a měl velkou zodpovědnost. Čekal jsem, že udělá nějaký rychlý pohyb a naštěstí to opravdu nezvládl," řekl Zich.

Autor dvou branek Jedlička dohrával zápas i s obnoveným svalovým zraněním. "Je to špatné, ale snad se to podaří pro sobotu rozhýbat," prohlásil pro florbal.cz. Podle něj Wiler neunesl tíhu utkání. "Byl to pro ně velký závazek. Myslím, že nás museli porazit a byli z toho nervózní," dodal Jedlička.

Skupina A:
Tatran Střešovice - SV Wiler-Ersigen 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
2. Jedlička (Fridrich), 32. Fridrich (Vávra), 54. Vávra (Deutsch), 60. Jedlička - 17. Punkari (Zingg), 45. Sladký (Punkari), 57. Punkari (Thorsell). Rozhodčí: Polverari, Bengtsson (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 2:2. Střely na branku: 20:19. Diváci: 385.

AIK Stockholm - Viking Řím 7:2 (2:0, 2:1, 3:1)
24., 36., 51. a 56. Sjöblom, 12. Engnell, 18. Carlsson, 48. Mossnelid - 39. Östlund, 57. Bjerlestam.

Skupina B:
Fjerdingby IBK - SC Classic 2:9 (2:4, 0:3, 0:2)
8. Jonsson, 13. Evensen - 19., 22. a 26. Nyman, 3. a 5. Vänttinen, 3. Widgren, 34. Toivio, 45. Nieminen, 51. Karppanen.

SSV Helsinky - Warberg IC-85 7:9 (0:4, 2:2, 5:3)
40. a 57. Kukkola, 52. a 54. Tiitu, 25. Strömsten, 56. Järvi, 60.
Forsten - 2. a 59. Andersson, 12. a 21. Emanuelsson, 5. vlastní, 14.
Canerstam, 34. Eskelinen, 45. Svensson, 47. Danielsson.

Děkanka

České mistryně v boji o druhé místo v základní skupině A porazily norský celek Sveiva IBK 7:2. Šesti body za tři branky a stejný počet asistencí se na výhře podílela Dominika Šteglová. Pražanky rozhodly už v první třetině, kterou vyhrály 5:0.

Ke splnění svého cíle na turnaji vykročila Děkanka trefou Brennerové přesně po čtyřech minutách hry. Za 143 vteřin zvýšila Rozumová a pak předvedla své střelecké umění Šteglová, která si mezi 8. a 15. minutou připsala hattrick.

Norskému týmu se povedlo v rozhodnutém utkání korigovat stav. V druhé třetině se trefila pouze Nygardová a brankářku Váňovou překonala ještě v 43. minutě Anderssonová. Po přihrávkách Šteglové ale upravily výsledek opět na rozdíl pěti branek Drbohlavová a Jílková.

"Norky byly slabší než my. Nastoupily jsme do zápasu na dvě pětky a za stavu 5:0 jsme nasadily tři útoky. Sveiva se dostala trošku do hry, ale my jsme si v závěru výsledek bez potíží pohlídaly," řekl trenérka Děkanky Karolína Šatalíková.

Pražanky si uvědomují, že jejich šance na postup proti švédským vicemistryním IKSU je minimální, přesto se o výsledek chtějí poprat. "Mají tři vyrovnané skvělé pětky. Ale dáme do zápasu všechno a nebudeme nic šetřit na zápas o bronz," slíbila Šatalíková.

Celek IKSU si vybojoval účast loni v září v kvalifikaci druhých týmů lig florbalových velmocí v Liberci, kde rozdrtil domácí Crazy Girls 15:1 a vyřadil i švýcarský Zug.

Ze skupiny A postoupil z prvního místa Dietlikon. Obhájce triumfu potvrdil
kvality výhrou nad Nižným Novgorodem 21:0. Ve skupině B se poperou o druhé
místo Rönnby IBK ze Švédska a Tapanilan Erä z Finska.

Šanci na medaili vidí Šatalíková jen v případě, že nebudou stát v cestě Švédky. "Dietlikon je silný, ale když budeme hrát na brejky a bude při nás stát štěstí, můžeme je v jednom zápase porazit. Stejně tak Finky, ale Švédky těžko," dodala
Šatalíková.

Skupina A:
Děkanka - Sveiva IBK 7:2 (5:0, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Brennerová (Šteglová), 7. Rozumová (Novotná), 8. Šteglová, 12. Šteglová (Kalecká), 15. Šteglová, 45. Drbohlavová (Šteglová), 54. Jílková (Šteglová) - 33. Nygardová (Andersenová), 43. Anderssonová (Ruudová). Rozhodčí: Andersson, Fahlander (oba Švéd.). Vyloučení: 0:1. Bez využití. Střely na branku: 24:29. Diváci: 99.

UHC Dietlikon - Nižnij Novgorod 21:0 (5:0, 8:0, 8:0)
8., 35., 41., 52., 55. a 60. Stadelmannová, 23., 25. a 50. Hjelmová, 18. a 27. Meierová, 18. a 42. Strässleová, 19. a 46. Bernerová, 22. a 31. Andereggová, 18. Vögeliová, 21. Wikiová, 33. I. Rhöösová, 60.