Copak ztrácím minutu? Jak vysílačka mlčela a Froome o sobě pochyboval

DVĚ LEGENDY. Chris Froome přijímá gratulaci k vítězství v časovce od pětinásobného šampiona Tour Miguela Induraina. | foto: Unipublic

6 2017
Logroňo (Od našeho zpravodaje) - Z autodromu, kde hřmí motory formulí, až ke starému městu, kde se po staletí potkávají svatojakubští poutníci. Tudy vedla trať úterní časovky cyklistické Vuelty, která měla Chrise Frooma přiblížit k vytouženému trůnu. A takhle se to stalo.

Jindy tu v boxech bývají doma monoposty Ferrari, Mercedes či Red Bull. Ale tentokrát zde parkují automobily s nápisy Sky, Kaťuša nebo Sunweb.

Circuito de Navarra.

Cyklistické podniky Grand Tour v posledním desetiletí vyrážejí na automotodromy rády. Giro předloni hostovalo v Imole a letos v květnu vyráželo k rozhodující časovce z Monzy, Vuelta už byla na návštěvě v Jerezu a při své exkurzi do Nizozemska začínala v roce 2009 prologem na okruhu v Assenu.

Nyní tedy přichází na řadu okruh, otevřený až v roce 2010 a využívaný kromě závodů formulí nižších kategorií rovněž k testování „ef jedniček“.

Cyklistický tým Sky sem přiváží do paddocku svůj nový „obytný náklaďák“, v němž by se jezdci mohli před časovkou rozjíždět klidně i v uzavřených klimatizovaných prostorách. Ale dnes ne. Přední část jejich habitatu je jako pódium otevřena směrem k fanouškům a Froome, Poels i Nieve se před nimi zahřívají na trenažerech. Wout Poels ukáže fanouškům vztyčený prst. Vše přece zatím ve Sky vychází tak, jak si naplánovali.

05.září 2017 v 16:42, příspěvek archivován: 06.září 2017 v 00:52

Just 10 minutes to go until @chrisfroome heads down the ramp at #LV2017. @WoutPoels is currently out on course https://t.co/hqGhzjQphm

Čtyřicet kilometrů na trati do Logroňa, které je v úterním odpoledni čekají, nebude příliš technickou, ale především silovou časovkou.

Na 13. kilometru při ní projedou i pod nafukovacím obloukem s nápisem „Kilometr 12 + 1“. Ten je poctou Španělů motocyklové legendě Angelu Nietovi, jenž před měsícem v sedmdesáti letech zemřel. Během své kariéry získal třináct titulů mistra světa, ale jelikož byl velmi pověrčivý, vždy tvrdil: „Mám 12 + 1 titul.“

Chris Froome jako obvykle hovoří před startem o svých soupeřích pouze v pozitivech. Takže: „Ilnur Zakarin a Wilco Kelderman vypadají, že jsou ve velké formě, Alberto Contador měl letos pár velmi dobrých časovek a tahle bude jeho poslední, takže v ní určitě vydá ze sebe vše. A také Vincenzo Nibali je velmi dobrý časovkář.“

Když to lídr závodu vše sečte a podtrhne, pronese: „Budu rád za každou sekundu, kterou najedu na největší rivaly.“

Co na tom, že mu experti předpovídají, že najede minutu i víc. A co na tom, že dokonce i Nibali očekává: „Zhruba tak 30 nebo 40 vteřin na Chrise asi ztratím.“

05.září 2017 v 23:44, příspěvek archivován: 06.září 2017 v 00:49

Se nota que estamos en La Rioja... @PhotoGomezSport #LV2017 https://t.co/aTosG59IP9

Gianni Moscon ze Sky zatím naslouchá pokynům svého sportovního ředitele Nicolase Portala: „Pošetři maximum sil, zítra tě Chris bude v kopcích potřebovat.“ Portalovo slovo je pro Moscona zákonem. Navzdory svému dresu mistra Itálie tudíž pojme časovku poněkud výjížďkově a snad si při ní vychutná i podivné skály regionu La Rioja, rozeseté podél silnice. Cílem posléze projede předposlední.

Romain Bardet z AG2R se od časovky na Tour v této své neoblíbené disciplíně zjevně příliš nezlepšil a bourá o bariéru hned na okruhu. Yves Lampaert z Quick-Stepu pro změnu zaspí vlastní start, a tak je ten jeho opožděný zároveň též poněkud letmý.

Sedřený Romain Bardet během časovky na španělské Vueltě.

BOURAL. Sedřený Romain Bardet během časovky.

Specialista Tobias Ludvigsson z FdJ, na loňské Vueltě v časovce třetí, panikaří, protože má rozbitý bidon a nemá co pít, přesto má čas skvělý. „Po včerejším projetí trati jsem řekl mechanikům, ať mi dají převodník s 58 zuby. Tohle není těžký profil, když na něj máte dobré nohy,“ vykládá.

On je má, prozatím vede, ale věští: „Froome a Kelderman budou rychlejší.“

Němec Lennard Kämna ze Sunwebu, průběžně nečekaně druhý, souhlasí: „Wilkovi (Keldermanovi) tohle bude sedět.“

A ti nejlepší už jsou na startu.

Alberto Contador se těsně před startem na rampě pokřižuje. Vincenzo Nibali má zaťaté rty, Chris Froome strnulý výraz v obličeji. Když muži v červeném odpočítávají posledních pět vteřin, olízne si rty a vyrazí.

Vincenzo Nibali na startu časovky na španělské Vueltě.
TAK JAK TO DOPADNE? Chris Froome na startu časovky.

TAK JAK TO DOPADNE? Vincenzo Nibali a Chris Froome na startu časovky.

Wilco Kelderman první kilometry proletí jako TGV. „Espectacular,“ křičí komentátor španělské televize. Froome na Nizozemce na prvním mezičase po třinácti kilometrech ztrácí 23 vteřin, je tu až čtvrtý.

Z doprovodného vozu Portal dlouho nehlásí lídrovi týmu Sky mezičasy - a Froome sám se na ně neptá. V duchu však pochybuje: Jak na tom jsem? Asi pro mě mají zlé zprávy, proto mi je neříkají, aby tím nezabíjeli moji morálku. Třeba ztrácím už celou minutu. Třeba jsem v posledních dnech vydal příliš mnoho sil a teď mi docházejí.

Plete se. Sedm kilometrů před cílem mu Portal vysílačkou sdělí: „Vedeš a jedeš o vítězství v etapě.“

„Ani si neumíte představit, jak velkou úlevou ta slova pro mě byla,“ přizná Froome, až bude v cíli.

Manažer jeho týmu Dave Brailsford si libuje: „Den po volném dni je vždy nevyzpytatelný, ale tahle trať Chrisovi svědčí. Dobře zvolil tempo, nevlétl do toho po hlavě. Ukázal, proč je jedním z nejlepších časovkářů světa.“

A do cíle se zatím řítí Alberto Contador.

Po svém nevydařeném nedělním útoku v Sieře Nevadě řekl Španěl parťákům z týmu Trek: „Se stupni vítězů v Madridu to teď bude hodně složité.“

Že by však kvůli tomu svoji poslední časovku kariéry odšlapal volněji? Pravý opak se stává pravdou. Chce představení, na které dokáže být hrdý.

Ta jízda je pro El Pistolera jako triumfální průvod, bez ohledu na výsledný čas. Tisíce Španělů ženou do cíle cyklistu, kterého milovali a kterého už nikdy v časovce neuvidí.

Řeže zatáčky na hraně rizika, zatíná zuby. „Sprint al maximo,“ nadšeně popisuje hlasatel jeho poslední metry. Diváci buší do hrazení.

Pátým místem v časovce se posune na pátou příčku celkově. Sen o pódiu pro tři nejlepší ožívá. Contador se v Logroňu řadí mezi vítěze dne. „Pořád jsou před námi tři horské dojezdy, včetně koncovky na Angliru. Nic není nemožné,“ upozorňuje.

Estéban Chaves, lídr Oriky, naopak patří mezi poražené dne. Pusu má do široka otevřenou, pot z něj stéká proudem.

Po prvním týdnu ztrácel mladý Kolumbijec na Frooma 36 vteřin a jevil se jako jeho nejvážnější konkurent.

Teď? Časovka jako noční můra. Pětačtyřicáté místo. Propad na devátou pozici celkově. A slova: „Bylo to pro mě dnes příliš tvrdé.“

Alberto Contador během své poslední časovky v kariéře na španělské Vueltě.
NECHAL TAM VŠE. Esteban Chaves bojuje v časovce na španělské Vueltě

BOJOVALI OBA, ALE SPOKOJENÝ BYL JEN JEDEN. Alberto Contador (vlevo) a Estéban Chaves.

Wilco Kelderman, startující o dvě minuty později, jej předjížděl už na 23. kilometru. Teď svítí Nizozemcovo jméno z první řádky výsledkové listiny. Hned za cílem se vyčerpaně zřítil na asfalt, načež nebyl právě milý na ty, kteří ho podle jeho soudu příliš okukovali.

Ne, na vítězství to stačit nebude. Přijíždí totiž Froome.

„Možná jsem to rozjel moc rychle,“ usoudí Kelderman. Ale i tak je navýsost spokojený. Vrátil nedělní úder Ilnuru Zakarinovi a vrátil sám sebe na třetí příčku Vuelty. „Jsem tady ve špičkové formě. Tenhle výkon je dobrým indikátorem pro poslední týden,“ tvrdí.

05.září 2017 v 18:00, příspěvek archivován: 06.září 2017 v 00:50

#LV2017 "I'm really happy. I'm in good shape + hope to stay on this level. Tomorrow is another hard stage where will we continue to fight." https://t.co/vQPdgPCY0p

Vincenzo Nibali ve zlaté přilbě uhájil v časovce svoji stříbrnou pozici v celkové klasifikaci. Za cílem se vyjíždí a popisuje: „Vál tam docela silný boční vítr. Nebylo jednoduché udržet rychlost a ideální stopu.“

A Chris Froome? Vylije si na hlavu lahev vody a oslavně si bouchne pěstí se členy týmu Sky a roztáhne ústa do širokého úsměvu. Porazil Keldermana o 29 vteřin, Nibaliho o 57, Zakarina a Contadora o 59, o ostatních ani nemluvě.

Načež chodí tam a zpátky.

Hned čtyřikrát totiž kráčí na pódium. Nejprve pro cenu, určenou vítězi etapy. Potom coby majitel dresu červeného. Majitel dresu zeleného. A navrch i dresu bílého. Vévodí nejen celkové klasifikaci, ale též soutěži bodovací a kombinované.

Místní legenda Miguel Indurain mu gratuluje a nabádá: „Čtyři tituly z Tour už máš, tak teď by ses mohl soustředit na další závody.“

Hodiny na zdejší Katedrále svaté Marie odbíjejí šestou večerní. U katedrály se na náměstí potkávají poutníci s baťohy, vždyť Logroňo leží na trase nejznámější větve Svatojakubské cesty do Santiaga de Compostela. Někteří z těchto poutníků na ní stráví i více než dva měsíce.

Chris Froome je své na pouti za titulem z Vuelty šest let. A nyní se zdá, že učinil mimořádný krok. Jakoby už jednou rukou sahal po vysněné trofeji.

První otázka, kterou na tiskové konferenci dostává, snad i proto zní: „Už věříte, že jste vyhrál?“

Samozřejmě, že neodpoví kladně. Naopak. „Jak jsme viděli minulý týden, věci se na Vueltě mohou měnit velmi rychle,“ říká.

Vzápětí připomene ještě cosi: koncovku středeční 17. etapy.

Los Machucos. Naprosté nóvum na trati španělské Grand Tour.

„Brutální. Absolutně brutální,“ tvrdí o něm muž, kralující tomuto závodu.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Další z rubriky

Jedinečný Tourmalet. Tady cyklisté vlekli kola a převzali vládu od medvědů

Cyklisté šplhají na pyrenejský vrchol Tourmalet během osmé etapy závodu Tour de...

Pau (Od našeho zpravodaje) Býval pro mnohé jen zářezem ve skále mezi pyrenejskými vrcholy. Ale pak se stal pomníkem...

Samuraj na kole. Bábek poznal bitvy loktů, zemětřesení i syrového koně

Tomáš Bábek (v modrém) a jeho japonští soupeři v keirinu

Místo gentlemanského kroužení po dráze se dal na bojový sport. Ze střední Evropy zamířil do země,...

Pyrenejské otázky: Zabetonuje tým Ineos závod? Kdo na Tourmaletu zaútočí?

Geraint Thomas před startem 12. etapy Tour de France.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Budeme útočit? A proč? Dnes platí příměří, zaveleli si favorité Tour při čtvrtečním vjezdu do...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz