Peter Sagan v cíli jednorázového závodu 'Paříž-Roubaix

Peter Sagan v cíli jednorázového závodu 'Paříž-Roubaix | foto: Profimedia.cz

Sagan, fenomén i bavič. Nevěděl jsem, že umím létat, napsal

  • 29
Tentokrát už nevyhrál. Dojel v neděli na klasice Paříž-Roubaix „až“ jedenáctý. Přesto Peter Sagan opět proskočil do centra pozornosti.

Nevěděl jsem, že umím létat, píše slovenský cyklista na Twitter a vystaví tam fotku, jak akrobatickým skokem hodným někdejšího bikera přeskakuje ležící kolo Fabiana Cancellary.

To byla na letošním Roubaix jeho nejzářnější chvíle.

Po předchozích dvou klasikách na něj pěli ódy. Ovládl Gent-Wevelgem a především slavné Flandry, díky impozantnímu útoku, o kterém belgický list Het Nieuwsblad napsal: „Sagan vyhrál Flandry sólem ve stylu Eddyho Merckxe. Pro cyklistiku je darem z nebes. Nikdo ze současných hvězd pelotonu nechápe lépe než on, že sport 21. století by měl být i zábava.“

Což lídr stáje Tinkoff vzápětí dosvědčil dalším videem na téma Jak relaxuju, v němž před hotelem řídí svoji dálkově ovládanou formuli. Podobně uvolněně absolvoval také rozhovor s reportéry při tréninku na Peklo severu.

„Peter, myslíte si, že jste cyklistickým Ibrahimovicem?“

„Kdo je to Ibrahimovic?“ reagoval, aniž by hnul brvou.

Zároveň však před startem Paříž-Roubaix cítil: „Každý se mě ptá, jestli zase vyhraju.“ Jako by se ze závodu stal hon na Sagana.

Kdo ho zaskočí? Jak jej přemůžeme?

A ono se to protivníkům povedlo.

„Nohy měl Peter v pořádku. Ale ostatní týmy viděly, jak dominoval ve Flandrech. Útočily proto dříve, než jsme očekávali. Závod se potom vyvíjel proti němu,“ řekl jeho sportovní ředitel Lars Michaelsen.

Problém první: pád Oskara Gatta 123 kilometrů před cílem. Ital měl být klíčovým pomocníkem Sagana, zranil se však a vzdal.

Problém druhý: hromadný pád v pelotonu 114 kilometrů před cílem. Slovenský cyklista se ocitl ve špatnou chvíli na špatném místě, až za pádem, oddělen od unikající skupiny Toma Boonena. „V té měly silné týmy převahu, mohly tedy závod režírovat,“ podotkl Sagan.

Problém třetí: slabá týmová podpora. Při stíhací jízdě sice spolupracoval s podobně postiženým Cancellarou z Treku, chemie skupiny však nefungovala. Z vlastního týmu Tinkoff zůstal takřka izolovaný, pouze dočasně měl k ruce bratra Juraje. „A ten byl sám zklamaný, že nedokázal vyvinout větší sílu, aby snížili ztrátu,“ řekl Michaelsen.

10.dubna 2016 v 19:22, příspěvek archivován: 11.dubna 2016 v 20:57

I didnt know that I know how to fly :D @Paris_Roubaix pic.twitter.com/sywZgWjM54

A problém čtvrtý: Cancellarův pád. Když se přece jen přiblížili k čelu na 40 vteřin, přišel Švýcarův karambol. Sagan sice poté ukázal svoji ekvilibristiku, ale záhy věděl - okleštěná skupina zcela ztratila náboj. Je po nadějích.

Cílem projel se ztrátou 2:20 minuty a prohlásil: „Bláznivý den. Ale tohle je Paříž-Roubaix. Tady se může stát cokoliv.“

Světovému žebříčku World Tour nadále vévodí. Po kostkových klasikách nadejde nyní čas těch ardenských, ve kterých nestartuje, odpočine si. Roli lídra týmu Tinkoff od něj v neděli na Amstel Gold Race převezme Roman Kreuziger.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa