Český cyklista Roman Kreuziger

Český cyklista Roman Kreuziger | foto: Michal Sváček, MAFRA

Kreuzigerův příští úkol: boj o pozici lídra

  • 21
Paříž (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Roman Kreuziger je výjimečný talent. Už teď, ve 23 letech, má za sebou fantastické výsledky. Je juniorským mistrem světa, ovládl závody Kolem Švýcarska i Romandie, loni byl na Tour de France dvanáctý, teď devátý. Ovšem věta, kterou opakuje a která ho posouvá dopředu, zní: "Počítají se jen vítězství, kdo je druhý, nikoho nezajímá."

Co je tedy třeba, aby Kreuziger začal sčítat i ta největší vítězství, která mu odborníci předpovídají? Cyklista si před Tour dal za cíl proklouznout do desítky. To se mu povedlo. Nadplán v podobě triumfu v etapě nikoli. Zazářil 7. místy v prologu i na Mont Ventoux.

Jinak jel jak "šedá myška", neútočil jako při etapách Kolem Švýcarska, netvořil závod jako Andy Schleck nebo jeho spolulídr z Liquigasu Nibali. I loni byl vidět víc: třikrát dojel v první desítce v etapě, letos dvakrát.

Prvním důvodem jsou střevní problémy, které Kreuzigera postihly po devíti etapách. Druhým, že plánoval formu na závěr závodu, ale nepřišla. To už se stalo i lepším, přesto Kreuziger dojel celkově devátý, což je úctyhodné.

Analýza

Jenže: o dvě příčky a o sedm minut před ním skončil Nibali. Oba vstupovali do Tour jako vyrovnaní kapitáni a tak ji také dokončili. Oba by měli příští rok útočit na stupně vítězů. A k tomu už bývají dva lídři příliš, zvlášť když za nimi je Pellizotti (jel nyní na sebe) a obrovská propast.

Za rok možná tým bude potřebovat jen jednoho kapitána a pokud jím chce být Kreuziger, musí být jasně lepší než Nibali. Závodí proti Italovi v italské stáji. A cizinec musí umět víc, aby předčil domácího borce.

Jestliže by se z Čecha stal domestik, byť exkluzivní, jakým je třeba Klöden, hůř se prosadí ve špičce. Pak by bylo výhodnější změnit tým, nabídek by měl dost.

Kreuziger je mladý, ale pokud má jednou vyhrá(va)t Tour, počínaje příštím rokem už se věk nemůže brát v potaz. Andy Schleck je pouze o 11 měsíců starší a letos byl druhý. Z jeho stínu musí brzy vystoupit.

K tomu však bude potřebovat leccos zlepšit, například respekt k velkému závodu. Dvakrát si na úvod Tour šel pro bílý dres nejlepšího jezdce do 25 let, ale nechtělo se mu: "Zdržuje mě to." Hned ten den o něj přišel a už ho neoblékl. Příště si snad užije každou vteřinu na pódiu.

Stejně jako jízdu po boku Armstronga. Nejprve o něm mluvil jako o "normálním" závodníkovi, pak jako o "partnerovi do kopců".

Sedminásobný král Tour mu v následujících dvou etapách ujel, Kreuziger pak druhé tvrzení opravoval. Je plus, že umí uznat chybu. Stejně jako přiznat že forma nepřišla.

A nechce se vymlouvat na střevní problémy. Správná jsou i jeho tvrzení o cílech. Proč si dávat nízké mety, které se snadno plní? Musí se zlepšit i v další činnosti – vystupování vůči fanouškům, novinářům a sponzorům. Cyklistika je potřebuje a většina jezdců to chápe.

Jistě, musí se soustředit na etapu, ale často je na startu víc než hodinu předem a v autobuse klábosí s kolegy. Místo toho by se mohl chvíli věnovat příznivcům, jako to dělají i obletovanější hvězdy.

Roman Kreuziger se v cyklistice dostal hodně vysoko, nejvýš z Čechů v historii. Do top vrcholu mu však kus chybí. A když to nezvládne? Čeští fanoušci ho stejně poženou vpřed, i kdyby na Tour bojoval "jen" o 20. místo. Kdo ví, zda takového cyklistu ještě někdy budeme mít.