Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Pozoruhodná cesta Egana Bernala na trůn. Měl vyhrát Giro, ale vyhrál Tour

  9:52
Val Thorens/Paříž (Od našeho zpravodaje) - Zní to na první poslech bláznivě, ale je to tak. Klíčovým datem na pouti k trůnu vítěze Tour se pro kolumbijského cyklistu Egana Bernala stal 4. květen letošního roku. Tehdy, týden před startem Gira, si zlomil klíční kost.

Egan Bernal ve žlutém trikotu. | foto: Reuters

Tréninkový pád na kruhovém objezdu v Andoře vše změnil.

V sobotu na tiskové konferenci po 20. etapě Tour ve Val Thorens právě tento den připomněl: „Nevím, jestli věřím na osud, ale věci se dějí z určitého důvodu. Nebýt toho pádu, neseděl bych tu ve žlutém dresu.“

Od loňského října měl Egan Bernal týmem jasně určený plán sezony 2019: Vše vrhneme do přípravy na Giro, kde budeš poprvé lídrem týmu na Grand Tour, a zkusíš ho celé vyhrát.

Po zranění v Andoře měl obrovské bolesti, trpěl i psychicky. Žádné Giro, žádné vítězství. Věděl, že návrat po operaci klíční kosti může trvat šest až osm týdnů. „Ale dvě hodiny po tom pádu jsem se zeptal kouče: Jaké mám šance stihnout Tour? A on mi řekl: Ty to zvládneš.“

Rekonvalescence se dařila, a tak pro něj tým Ineos nachystal plán B: Pomůžeš Geraintu Thomasovi a Chrisi Froomovi na Tour.

Jenže nastal 12. červen, Froome si ve Francii projížděl trať časovky na závodě Dauphiné, smrkal, ztratil rovnováhu, upadl, způsobil si četné zlomeniny a sezona pro něj skončila. Co teď? „Bernal bude s Thomasem na Tour spolulídrem,“ oznámil Dave Brailsford, manažer Ineosu.

V červnu dominoval na závodě Kolem Švýcarska, a vzkázal tak soupeřům: Jsem připraven.

Fotogalerie

Když se předloni poprvé s Froomem setkal a podával mu ruku, styděl se a skoro ani nedokázal promluvit. Čtyřnásobný šampion Tour si brzy všiml jeho nevšedního talentu. „A Egan má i neuvěřitelné čtení závodu,“ zdůrazňoval.

Před startem letošní Tour Bernal v Bruselu prohlásil: „Chci, aby na mě byl Chris pyšný.“

U bookmakerů se stal druhým favoritem závodu, hned za týmovým kolegou Thomasem. Přesto se ozývaly pochybnosti: Bude mít na boj o titul i dostatek zkušeností? Vždyť je teprve druhým rokem ve worldtourovém týmu a nikdy lídrem na Grand Tour nebyl.

Nyní už nikdo nepochybuje. Egan Bernal si dojel v Paříži ke korunovaci na Champs-Elysées. Je prvním kolumbijským šampionem Tour a ve 22 letech také jejím nejmladším vítězem v poválečné historii. Pouze Henri Cornet v roce 1904 a Francois Faber v roce 1909 byli mladší.

Útokem v šílené páteční etapě, ukončené předčasně na Iseranu, vybojoval žlutý dres. Ve zkrácené sobotní etapě do Val Thorens jej bezpečně uhájil. Pro stáj Ineos, bývalý tým Sky, zajistil Bernal sedmý titul z posledních osmi ročníků Tour.

Obhájce prvenství Geraint Thomas, celkově druhý, už mu byl v sobotu na posledním stoupání letošní Tour k ruce, za cílem se objali.

„Část mne by samozřejmě chtěla stát na nejvyšším stupni místo něj,“ nezastíral Velšan. „Ale Egan je úžasný kluk, přeju mu to.“

DOUBLE INEOSU. Egan Bernal (vlevo) zvládl i poslední alpskou zkoušku Tour a s...

DOUBLE INEOSU. Egan Bernal (vlevo) zvládl i poslední alpskou zkoušku Tour a s týmovým kolegou Geraintem Thomasem (celkově druhý) se raduje z celkového prvenství.

„Díky za šance, které jsi mi tu dal,“ řekl mu Bernal.

Rodiče, bratr i přítelkyně nového šampiona přicestovali do Alp, slavili tu s ním. Na tiskové konferenci nezapomněl ani na speciální poděkování svému otci: „Pravidelně mě doprovází na motocyklu, když trénuji v Kolumbii. On jediný ví, kolik kilometrů jsem tam schopný najezdit a jaké úsilí cyklistice dávám.“

„Co-lom-bia, Co-lom-bia,“ skandovala ještě desítky minut po dojezdu 20. etapy početná enkláva kolumbijských fanoušků a hrnula se za svým idolem i na antidopingovou zkoušku, až je musel kordon policistů držet v patřičných mezích.

27.července 2019 v 19:05, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 06:34

Jejich favorit byl ze všech nejlepší a kolumbijští fanoušci zase ze všech nejhlasitější. "Mé vítězství je pro celou zemi," vzkazoval jim Egan Bernal. "Už jsme měli vítěze Vuelty i Gira, jen Tour nám pořád chyběla. Dovedu si představit, že Kolumbie teď oslavuje jako šílená." https://t.co/VGG8xcPh0a

Po triumfech svých jezdců na Vueltě a Giru se jihoamerická cyklistická velmoc konečně dočkala i na nejslavnějším třítýdenním závodě.

Přitom v 18 letech Egan Bernal zvažoval, že dá kolu sbohem a bude se raději na univerzitě věnovat studiu žurnalistiky, ke kterému ho přijali.

Jeho cesta k titulu byla pozoruhodná nejen v posledních měsících.

28.července 2019 v 22:57, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 06:51

From the hills of Zipaquirá in Colombia to the cobbled streets of the Champs-Élysées, history has been made this evening. 22 year old @Eganbernal is this years @LeTour champion. And what a champion he is. #fuelledbyscience https://t.co/Dp7OpEnaTo

Egan neboli Malý plamen

Bernalův otec Germán, bývalý amatérský cyklista, pracoval jako správce Solné katedrály ve městě Zipaquirá, vybudované uvnitř solného dolu. Matka Flor třídila karafiáty, určené na export, v zahradnické firmě. Když v roce 1996 pociťovala ustavičnou bolest v žaludku, domnívala se, že má střevní infekci.

Zašla na vyšetření za rodinným přítelem, lékařem José Bullou, a ten jí oznámil: „Jste těhotná.“ Načež ji požádal: „Mohl bych pro dítě vybrat jméno a stát se jeho kmotrem?“ Celá rozradostněná přitakala.

Tour de France 2019

Speciální příloha iDNES.cz: zpravodajství, rozhovory, reportáže, komentáře, startovka, přehled etap, historie závodu, ...

„Mám jedno perfektní: Egan. V řečtině je to šampion,“ řekl jí.

Neměl úplně pravdu. Jméno pochází ve skutečnosti z keltštiny, ve které znamená Malý plamen.

Od chvíle, kdy Egan začal chodit, projevoval známky hyperaktivity. V pěti dostal první kolo, žluté a těžké, podědil ho po bratrancích.

V osmi měl jet v Institutu pro rekreaci a sport v Zipaquira poprvé závod. Ale málem ani nevystartoval. Ke startu byla povinná přilba. Bernalovi měli tehdy finanční potíže, otec na ni neměl. Až přítel César Bermúdez se nabídl: „Půjčím vám na ni a zaplatím i startovné.“

Egan vyhrál. Cenou bylo roční stipendium v cyklistické škole. Od té doby tvrdil: „Budu cyklistou.“ U televizních přenosů z Tour otci slíbil: „Jednou tam i já pojedu.“

Místo na univerzitu do Itálie

Nejprve se však prosadil v terénu a na horských kolech, dotáhl to až ke stříbru z mistrovství světa juniorů.

Občas to byla fuška. Šestnáctiletý Bernal a horské kolo:

26.července 2019 v 16:43, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 06:47

No worries for Bernal today. 6 years ago, when he was about 16 yrs old ... https://t.co/HR0zgLPO4k

Na podzim 2015 si po bikové sezoně vyzkoušel také silniční juniorský závod v Itálii. Vítězstvím i výkonem rázem padl do oka Giannimu Saviovi, letitému vyhledávači jihoamerických talentů.

Savio ho vzal na výkonnostní testy a byl ohromen, jak velkou má hodnotu maximálního objemu kyslíku VO2 max.

Bernal tehdy skutečně plánoval, že upřednostní studium před vrcholovým sportem. Ale Savio otočil kormidlem jeho života zcela jiným směrem. Dal mu čtyřletou smlouvu v druhodivizní stáji Androni Giocatoli a přesvědčil ke stěhování do Itálie.

22. říjen 2015: Devatenáctiletý Bernal podepisuje čtyřletou smlouvu s Giannim Saviem (vpravo) a týmem Androni Giocatoli:

28.července 2019 v 15:05, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 06:39

On October 22, 2015 Egan Bernal (18) signed 4-year contract with Androni. Bernal would still be Androni's rider if Gianni Savio had decided to reject all offers for the Colombian cyclist. #TDF2019 https://t.co/2FsIYFa1I0

Adaptace na nové prostředí byla složitá, stýskalo se mu po rodině, prodělával také kulturní šok.

„Všechno jsem tehdy změnil: přešel jsem z Jižní Ameriky do Evropy, z horského kola na silniční, z juniorů k profesionálům. Předtím jsem bydlel s rodiči, najednou sám v hotelu. Plnil jsem vše, co mi můj kouč Michele Bartoli řekl. Trénoval jsem i v chladu, v minus šesti stupních, pořád mi byla zima. Občas jsem si říkal: Co tady dělám?“

Přesto vydržel, zvykl si. Brzy zářil v kláních kategorie do 23 let. „Zvíře, které se probouzí,“ psala o něm španělská Marca. Trenér Bartoli tvrdil: „Talent jako Egan se rodí jen jednou za dvacet let.“

Musím být nejlepší pomocník

Předloni dominoval i na Tour de l’Avenir, nejprestižnějším závodu jezdců do 23 let. „Je to nový Nairo Quintana,“ slýchal tam o sobě.

„Chtěl bych jednou vyhrát totéž co Nairo,“ odpovídal. „Ale nejdřív musím předvést, že umím být v prvodivizních týmech tím nejlepším možným pomocníkem.“

Vzápětí tým Sky oznámil, že Bernala získal do svých barev. Manažer britské stáje Dave Brailsford o něj svedl úspěšnou bitvu s týmem Movistar a zaplatil 350 tisíc dolarů, aby ho vykoupil ze smlouvy u Androni.

Z Itálie se stěhoval do Andorry. „Postrádám tu italskou zmrzlinu,“ prozradil s úsměvem.

V loňské sezoně měl podle původních plánů podstoupit debut na scéně závodů Grand Tour při španělské Vueltě. Jenže v květnu 2018 senzačně vyhrál závod Kolem Kalifornie a Brailsford mu sdělil: „Bude to jinak, pojedeš už na Tour.“

Očekávali, že ve Francii posílí vrchařské komando Sky. Prováděl to přímo obdivuhodně. Na Alpe d’Huez táhl do poloviny kopce Thomase a Frooma a připravoval Froomův útok.

BUDOUCÍ STAR. Egan Bernal po skvělém výkonu na Alpe d’Huez rozdával podpisy...

LONI NA TOUR. Egan Bernal po skvělém výkonu na Alpe d’Huez rozdával podpisy fanouškům.

„Takový mladík a uvařil svým tempem Quintanu,“ oceňoval sportovní ředitel Nicolas Portal.

V Pyrenejích překvapoval svou horskou výdrží dál. Byl nejsilnějším ze všech pomocníků. Tak to přece chtěl!

Příští rok na Giru pojedeme na tebe, oznámili mu.

Jenže letos se Bernalova cesta k výšinám znovu urychlila.

Namísto Itálie vládne ve Francii. Namísto Gira ovládl rovnou Tour. Pařížským cílem projel ruku v ruce s Geraintem Thomasem, kterého právě sesadil z trůnu.

Egan Bernal se stájovým kolegou Geriantem Thomasem (INEOS).

NA KONCI V PAŘÍŽI. Double Ineosu je dokonáno.

S týmem Ineos má podepsanou smlouvu až do roku 2022. Co bude dál? Letošní Vuelta a souboj s vítězem Gira, dalším Jihoameričanem Richardem Carapazem? A v dalších sezonách léta vlády na Tour?

„O tom zatím vůbec nepřemýšlím,“ prohlásil šampion Tour. „Ale závody jsou pro mě jako droga.“

A vítězství jsou ještě větší drogou.

Autor:
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Cesta jinam. Proč Kreuziger přistoupil na nabídku z druhé divize

Roman Kreuziger dojel pětkrát v první desítce závodů Grand Tour, byl pátý na Tour i na Giru, šestý na mistrovství...

Černý má smlouvu ve špičkové stáji. Přestupuje ke Štybarovi do Quick-Stepu

Josef Černý zná jméno svého příštího zaměstnavatele. V příštím roce bude oblékat dres stáje Deceuninck Quick-Step. Tedy...

Vzorek B cyklokrosaře Hekeleho potvrdil pozitivní dopingový nález

Analýza kontrolního vzorku B potvrdila pozitivní dopingový nález u úřadujícího mistra republiky v cyklokrosu Emila...

Černý: Nechtěl jsem od Quick-Stepu bambilion peněz, ale příležitost

Premium V říjnu zazářil na Giru. Pak Josef Černý doufal, že po rozpadu týmu CCC získá novou smlouvu v dobré stáji a překlene...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...