Michael Boroš na trati mistrovství světa  v nizozemském Valkenburgu.

Michael Boroš na trati mistrovství světa v nizozemském Valkenburgu. | foto: Jaroslav Svoboda

Boroš byl na MS v cyklokrosu dvanáctý, Ťoupalík čtvrtý mezi „mladými“

  • 9
Michal Boroš na mistrovství světa v cyklokrosu nevylepšil loňské sedmé místo a v elitní kategorii dojel dvanáctý. Titul v nizozemském Valkenburgu vybojoval Wout van Aert z Belgie. Adam Ťoupalík skončil v závodě jezdců do 23 let čtvrtý. Zlato získal stejně jako v roce 2016 Belgičan Eli Iserbyt.

Van Aert ovládl závod na trati plné bahna zcela suverénně. Místo očekávaného souboje s velkým rivalem Nizozemcem Mathieuem van der Poelem se třiadvacetiletý Belgičan brzy vydal k sólové jízdě, po které měl v cíli náskok dvou minut a 13 sekund. Stříbrnou medaili získal jeho krajan Michael Vanthourenhout a s bronzem se musel spokojit Van der Poel.

Rozhovor

Boroš: Naběhal jsem se víc, než bych měl a stálo mě to lepší umístění

Domácí vítěz Světového poháru a mistr světa z roku 2015 překvapivě brzy ztratil kontakt s Van Aertem a na jeho výkonu byla znát frustrace. V závěru dokonce vypadl z medailových příček, když ho předjel Toon Aerts, ale nakonec si Van der Poel zajistil alespoň bronz. Po loňském druhém místě tak zkompletoval medailovou sbírku z mistrovství světa.

„Jestli nevyhraju, můžu se utěšovat tím, že jsem měl mimořádnou sezonu,“ uvedl před startem Van der Poel, který do MS vyhrál 26 závodů včetně sedmi podniků Světového poháru. Jeho výraz v cíli však svědčil o značném rozčarování.

Van Aert sice před šampionátem zvítězit „jen“ osmkrát, ale hlavní závod sezony mu vyšel dokonale. Už po třech kolech vedl o minutu.

Vyhrát závod mužů třikrát po sobě dokázal jako šestý cyklokrosař v historii. Naposledy se to povedlo jeho krajanovi Rolandu Libotonovi v letech 1982 až 1984. Rekordman šampionátu Belgičan Erik de Vlaeminck vyhrál dokonce šestkrát v řadě (1968-73), titulů má celkem sedm.

Ťoupalík čtvrtý, ale k medaili měl daleko

Iserbyt předloni předstihl v boji o titul o jedinou sekundu Ťoupalíka, který měl tentokrát k medaili daleko. Český reprezentant ztratil na vítězného Belgičana minutu a 25 sekund. Daleko zaostal i za stupni vítězů, od třetího Francouze Yana Grasa dělilo Ťoupalíka 50 sekund. Pro stříbro si dojel Nizozemec Joris Nieuwenhuis, který s Iserbytem prohrál o 28 sekund.

Čtvrté místo nikdo nechce a zbylo na mě, smutnil cyklokrosař Ťoupalík

Loni Ťoupalíkovi zabránilo v obhajobě stříbrné medaile zlomené žebro, při svém posledním startu v této kategorii na světovém šampionátu dnes toužil znovu bojovat o stupně vítězů, ale celý závod k nim měl daleko.

Dvacetiletý Iserbyt navázal na listopadový triumf na mistrovství Evropy v Táboře. Závod naopak skončil zklamáním pro favorizovaného Brita Thomase Pidcocka. Vítěz Světového poháru a vicemistr Evropy dojel na náročné trati s úseky hlubokého bahna až patnáctý.

Mistrovství světa v cyklokrosu ve Valkenburgu

Nizozemsko

Muži elite: 1. Van Aert 1:09:00, 2. M. Vanthourenhout (oba Belg.) -2:13, 3. M. Van der Poel (Niz.) -2:30, 4. Toon Aerts (Belg.) -3:16, 5. Van der Haar (Niz.) -4:29, 6. Bertolini (It.) -4:42, 7. Merlier -4:56, 8. Sweeck -5:21, 9. Soete (všichni Belg.) -5:30, 10. Chainel (Fr.) -5:51, ...12. Boroš -6:16, 18. Nesvadba -7:28, 27. Paprstka -1 kolo, 49. Hekele (všichni ČR) -3 kola.

Muži do 23 let: 1. Iserbyt (Belg.) 50:54, 2. Nieuwenhuis (Niz.) -28, 3. Gras (Fr.) -35, 4. A. Ťoupalík (ČR) -1:25, 5. Aerts (Belg.) -1:44, 6. Benoist (Fr.) -1:55, ...38. Jelínek -8:06, 41. Schubert -8:56, Šulc (všichni ČR) nedokončil.

,