Když Froome udeřil, jen Contador se držel. Etapu má z úniku Alaphilippe

  17:36
O polovinu sezony jej připravily vleklé potíže s kolenem, přesto věřil, že se ještě letos může vrátit na výsostné pozice. V osmé etapě Vuelty se mu to povedlo. Julian Alaphilippe ze stáje Quick-Step triumfoval po dni, stráveném v úniku, zvládl strmé stoupání na Xorret de Cati a v cíli přespurtoval Poláka Majku a Slovince Polance.

Julian Alaphilippe, vítěz 8. etapy Vuelty | foto: Unipublic / Photogomez

Za nimi, v souboji mužů pro celkovou klasifikaci Chris Froome opět udělil lekci největším protivníkům a navýšil svůj náskok.

Už před startem etapy Brit deklaroval, že by si z ní chtěl odnést další časový „polštář“ na cestě k titulu. Přesně to udělal.

Osmadvacet sekund má nyní k dobru na druhého cyklistu pořadí, Estébana Chavese z týmu Orica a jednačtyřicet na třetího Nicolase Roche z BMC.

Dva závody v jednom, takový byl tento osmý den Vuelty. Ti nejsilnější z početné skupiny uprchlíků si to rozdali o etapové prvenství. Necelé dvě minuty za nimi bojovali lídři celkové klasifikace.

Po sedmileté absenci se vrátilo na scénu Vuelty stoupání na Xorret de Cati, považované za jedno z nejbrutálnějších v jižním Španělsku. Pětikilometrový kopec na úzkých silnicích má průměrný sklon devět procent, v některých pasážích však osmnáct procent. A jeho už tak mimořádnou obtížnost ještě navyšovalo úmorné vedro.

26.srpna 2017 v 16:49, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 18:38

Comienza la ascensión al Xorret de Catí.⛰️⛰️⛰️ 3⃣:3⃣0⃣ #LV2017 https://t.co/ExV8k7kCMf https://t.co/nhoXbEXJvi

Tady se od uprchlíků odpoutali Julian Alaphilippe z Quick-Stepu a Rafal Majka, lídr stáje Bora, který se konečně zbavil následků střevní chřipky. Společně projeli vrcholem stoupání, čekal je už jen tříkilometrový sjezd do cíle. Na něm se k nim přiřítil třetí aspirant na vítězství, Jan Polanc z týmu Emirates.

Byl to však Alaphilippe, kdo po spurtu z první pozice odsoudil zbylé dva do role učedníků a potvrdil tím své sprinterské kvality.

Vyhozený Barguil

Do 8. etapy už nevyrazil Warren Barguil, vítěz dvou etap a majitel puntíkatého dresu na letošní Tour. Jeho stáj Sunweb jej totiž poslala domů kvůli nedodržování týmových pokynů. Barguil, třináctý cyklista celkové klasifikace, měl podle šéfů Sunwebu pomáhat určenému lídrovi týmu Wilkovi Keldermannovi, on sám však požadoval více volnosti.

„Nečekal jsem, že bych dnes mohl bojovat o etapu,“ říkal Francouz. „V prvním týdnu jsem se vůbec necítil dobře a myslel jsem si, že Vueltu vůbec nedokončím. Ale postupně jsem se rozjížděl. Na poslední chvíli jsem se dnes dostal do úniku a teď jsem tady jako vítěz, to je neuvěřitelné.“

Po triumfech Lampaerta a Trentina slavil tým Quick-Step už třetí triumf na letošní Vueltě. „A to není všechno,“ usmál se Alaphilippe.

Při souboji největších favoritů se pustil do boje o vteřiny Chris Froome, akcelerující v polovině stoupání. Jediný Alberto Contador se jej dokázal zachytit. Pod vrcholem mu sice Brit ucukl, ale záhy už opět společně sjížděli do cíle. Dorazili sem se ztrátou 1:27 minuty na vítěze.

Contador si díky tomu polepšil na 17. místo celkového pořadí, z něj ztrácí na Frooma 3:10 minuty.

26.srpna 2017 v 17:21, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 18:42

#LV2017 it was not a long climb today and @albertocontador has moved into 17th GC. Bring on the big ⛰! https://t.co/bbnpiCLHbz

O sedmnáct sekund za nimi dojela skupina s Chavesem, Nibalim, Aruem, Zakarinem a Poelsem.

A až v té následující, o dalších jedenáct sekund později, dorazili třetí a čtvrtý muž pořadí Roche a Van Garderen z týmu BMC a s nimi i De la Cruz, Adam Yates či Kelderman.

26.srpna 2017 v 17:10, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 17:41

That's an emphatic ride from @chrisfroome on stage eight. Finishing alongside Contador. He extends his lead slightly in the process #LV2017 https://t.co/em7vUKIExM

Jak se vše odehrálo

Start... a hned pád. Už tři kilometry po startu v Hellínu došlo k hromadnému pádu, při němž se ocitli na zemi cyklisté BMC, Treku, Oriky či stáje Manzana. Mezi postiženými byl například i Rohan Dennis z BMC, který pokračoval s četnými odřeninami a pohmožděninami.

Čekání na únik. Teprve po 35 kilometrech a mnohých pokusech se zrodil únik dne. Patřilo do něj 21 cyklistů a mezi nimi také mnohá zvučná jména: Majka a Buchmann (Bora), Alaphilippe (Quick-Step), Polanc (Emirates), Monfort (Lotto-Soudal), Pauwels (Dimension Data). Náskok skupiny postupně vystoupal až na 5:30 minuty.
,
Zakarin v potížích. Při stoupání na prémii třetí kategorie se 61 kilometrů před cílem ocitl za pelotonem Ilnur Zakarin, lídr stáje Kaťuša. Ztrácel až půl minuty, za pomoci týmových kolegů se však po pěti kilometrech dokázal vrátit do hlavního pole.

Uf, to je ale hic. Čím více se blížili k cíli etapy, tím větší bylo vedro, které je na trati sužovalo. Rtuť teploměru vystoupala až k 37 stupňům.

Jsem rád, že pracuji pro Sky. V den, kdy bylo oznámeno prodloužení jeho kontraktu ve stáji Sky, předváděl Ian Stannard, jak usilovně dokáže pro své zaměstnavatele pracovat. Usadil se na špici pelotonu v čele vláčku Sky a vytrvale tahal tempo. Ostatní stáje při této činnosti jako obvykle jezdcům Sky příliš nápomocné nebyly.

Oliveira virtuálním lídrem. Při nájezdu na klíčové finální stoupání měli uprchlíci k dobru stále čtyři minuty. Nelson Oliveira z Movistaru, který před etapou ztrácel jen 3:02 minuty, byl v tuto chvíli virtuálním lídrem Vuelty. Zrychlení hlavního pole jej o tuto pozici rychle připravilo.

Bora přitvrdila hru. Po nájezdu uprchlíků do drsného stoupání na Xorret de Cati rozjel Němec Buchmann tempo svému lídrovi Rafalu Majkovi. Pouze Alaphilippe se jich dokázal zachytit. Dva a půl kilometru pod vrcholem Buchmannova práce skončila, vpředu zůstali jen dva muži.

Majka to zkouší zas a znovu. Nejméně čtyřikrát se Majka pokusil akcelerací setřást Alaphilippa, jenže marně. Ve strmých pasážích s 18 a později 14 procenty se Francouz neustále vyvážel za jeho kolem. „Tak už to v cyklistice prostě někdy chodí,“ prohodil po etapě Majka.

Ejhle, Polanc. Když už se zdálo, že si to o etapu rozdají jen sami dva, dojel si je ve sjezdu Slovinec Polanc a hned se jim pokusil odskočit. Alpahilippe ho pokryl, Majka (s většími potížemi) rovněž - a potom už to byla především sprinterská partie v režii cyklisty Quick-Stepu.

Atakoval ten, kdo měl. „Všichni očekáváme, že zase zaútočí Alberto Contador,“ tvrdil před etapou Tejay van Garderen. Nemýlil se. Španěl se při stoupání na Xorret de Catí prodral do popředí skupiny favoritů a rozkmital tělo. Přidali se Froome, Chaves, Nibali a Zakarin.

Froomův part. Když Chris Froome poprvé navýšil tempo, odpadl Zakarin. Když to Brit udělal podruhé, zbyl za ním už jen Contador. Dvě legendy uháněly společně, stejně jako při souboji o titul na Vueltě 2014. Jen s tím rozdílem, že Froome usiloval o navýšení náskoku v červeném trikotu a Contador se snažil opět umazat kousek ze své velké ztráty, kterou nabral v etapě do Andorry. Spokojeni mohli být posléze oba.

26.srpna 2017 v 17:16, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 18:58

VIDEO: Atac? @chrisfroome y s?lo @albertocontador pudo seguir su ritmo. #LV2017 https://t.co/dz5CaC3A0E

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Atacó @chrisfroome y sólo @albertocontador pudo seguir su ritmo. #LV2017 https://t.co/dz5CaC3A0E

Ztráta Simona Yatese. V horních patrech celkové klasifikace si v této etapě nejvíce polepšil Jan Polanc, který díky účasti v úniku poskočil z 37. na 23. místo, zatímco Nelson Oliveira vystoupal z 22. na 11. místo. Naopak Simon Yates, který dojel ze tří lídrů stáje Orika nejpozději, se stěhoval směrem dolů, z 11. na 14. pozici. Na té nyní zaostává o 2:34 minuty.

Cyklistický etapový závod Vuelta

8. etapa Hellín - Xorret de Catí (199,5 km): 1. Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors) 4:37:55, 2. Polanc (Slovin./SAE Team Emirates), 3. Majka (Pol./BORA-hansgrohe) oba -2, 4. Pauwels (Belg./Dimension Data) -26, 5. Oliveira (Portug./Movistar) -28, 6. Kreder (Niz./Aqua Blue Sport), 7. Monfort oba -32, 8. De Clercq (oba Belg./Lotto-Soudal) -34, 9. Losada (Šp./Kaťuša-Alpecin) -37, 10. Buchmann (Něm./BORA-hansgrohe) -1:04.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 32:26:13, 2. Chaves (Kol./Orica-Scott) -28, 3. Roche (Ir./BMC) -41, 4. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -53, 5. Van Garderen (USA/BMC) -58, 6. Aru (It./Astana) -1:06, 7. De La Cruz (Šp./Quick-Step Floors) -1:08, 8. A. Yates (Brit./Orica-Scott) -1:18, 9. Woods (Kan./Cannondale-Drapac) -1:41, 10. Zakarin (Rus./Kaťuša-Alpecin) -1:57

Autor:
  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi prohráli s Kanadou, narazí na USA

10. května 2024,  aktualizováno  21.5 22:44

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

Zase ti Američané, Čechy čeká odveta. Slováci ve čtvrtfinále vyzvou Kanadu

21. května 2024  15:16,  aktualizováno  22.5

Poslední skupinový den určil čtvrtfinálové dvojice na hokejovém mistrovství. Češi, kteří v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Dánsko 7:4. Drama rozsekla zběsilá třetí část, trefilo se sedm hráčů

15. května 2024  14:41,  aktualizováno  19:18

Čtvrtý zápas, třetí vítězství. A pořádně cenné. Čeští hokejisté zdolali na domácím mistrovství...

Atalanta - Leverkusen 3:0, první prohra až ve finále, hrdinou třígólový Lookman

22. května 2024  20:30,  aktualizováno  23:01

Aktualizujeme Pro svou první porážku v aktuální sezoně si nemohli vybrat horší chvíli. Fotbalisté Bayeru...

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Hrdý Priske: Štěstí určitě nerozhodlo. Hráči mají mentalitu šampionů

22. května 2024  22:12

Vybavíte si, že by někdy dřív odtrénoval zápas v saku? Těžko! Často oblek ze skříně nevytáhne, ale...

Plzeňský kapitán Hejda po finále: Vařilo se to ve mně, první gól až komický

22. května 2024  21:09

Třetí pohárové finále, třetí porážka. „Po zápase jsem musel do kabiny, být chvíli sám. Vařilo se to...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....