Dumoulin se probudil z červeného snu, Vueltu mu sebral Aru

Italský cyklista Fabio Aru | foto: Reuters

12 2015
Naposledy před 35 lety vyhrál Nizozemec závod velké trojky, Joop Zoetemelk v roce 1980 dobyl Tour de France a letos se těšil na svého nástupce na španělské Vueltě. Jenže na předposledním vrcholu předposlední etapy Tom Dumoulin, od středy majitel červeného trikotu, padl. Dvacátou etapu ovládl domácí Ruben Plaza, kousek za ním cílem projel Fabio Aru a pokud se v neděli na cestě do Madridu nestane nic vážného, oslaví Ital celkové prvenství.

Španělský veterán z týmu Lampre-Merida se 115 kilometrů před cílem rozhodl, že ho to ve skupině dalších uprchlíků nebaví, vypálil vpřed a strávil den v osamění. V cíli však měl kolem sebe plno. Publikum nejrychlejšímu muži dne tleskalo vestoje, Plaza mezi diváky hodil rukavice, zamával jim. On byl vítězem 20. etapy.

Ještě větší radost však zavládla v týmu Astany, když cílem projel její kapitán Aru. Objal se s kolegou Sánchezem a vzlykal. Dávno věděl, že v poslední možné chvíli vydřel to, o co se snažil předchozí tři týdny.

Dosud na sobě mladý Ital nosil bílý dres pro lídra kombinované soutěže, po sobotě a na dohled Madridu se převlékal do toho nejcennějšího - rudého.

Čtyři vrchařské prémie 1. kategorie se tyčily na trati poslední horské etapy Vuelty a ta předposlední rozhodla. Dosud vedoucího Dumoulina porazila na lopatky a obrala ho o rodící se senzaci. Ve 22 letech mohl poprvé vyhrát tak významný závod, ale zůstalo opravdu jen u úvah.

Nizozemec v pátek nadělil nepozornému Aruovi další tři sekundy a zdálo se, že je odhodlaný dobýt rudý trikot. Byť znovu zůstal bez týmových bodyguardů, polovinu etapy se bil o svůj životní výsledek.

Od nynějška však pro něj navždy zůstane noční můrou hora s výškou 1775 metrů a názvem Puerto de la Morcuera. Právě tam se Dumoulin probudil z červeného snu.

Cataldo z Astany napálil na prvních metrech stoupání tempo, ale Dumoulin byl jako obvykle v dobré pozici, nalepený na zadní kolo Arua. Pak zrychlil další z modrých Landa a červený Nizozemec na chvíli vycouval. Svým tempem však ještě díru zalátal.

Jenže přišla Landova další akcelerace, pak sám Aru vystřelil a to už bylo pro Dumoulina fatální. Tehdy se Ital virtuálně oblékal do trikotu lídra.

Jako skvělý časovkář sice ve sjezdu držel svůj odstup na únosné úrovni, ale když se silnice narovnala a celá Astana vrhla všechny síly do budování náskoku, Dumoulin se zlomil. „Psychologická bitva mezi mnou a Aruem? Ta mě nezajímá, mně jde o čas,“ říkal po pátku.

Nyní ale poraženecky klopil hlavu a věděl: Na svou vítěznou premiéru si ještě musím počkat. Sobotní tragédie ho poslala na 6. místo.

VÝSLEDKY

Cyklistický závod Vuelta - 20. etapa San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla (181 km): 1. Plaza (Šp./Lampre) 4:37:05, 2. Goncalves (Portug./Caja Rural) -1:07, 3. De Marchi (It./BMC) -1:08, 4. Sicard (Fr./Europcar) -1:29, 5. Moinard (Fr./BMC), 6. Verona (Šp./Etixx-Quick-Step), 7. Henao (Kol./Sky) všichni -1:30, 8. Elissonde (Fr./FDJ) -1:35, 9. Montaguti (It./AG2R) -1:43, 10. Moser (It./Cannondale) -2:40.

Průběžné pořadí: 1. Aru (It./Astana) 83:01:40, 2. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:17, 3. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -1:29, 4. Quintana (Kol./Movistar) -2:02, 5. Chaves (Kol./Orica) -3:30, 6. Dumoulin (Niz./Giant) -3:46, 7. Valverde (Šp./Movistar) -7:10, 8. Nieve (Šp./Sky) -7:26, 9. Moreno (Šp./Kaťuša) -7:32, 10. Meintjes (JAR/MTN) -10:46.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Suverénka Shiffrinová dál válí, Ledecká bere v super-G šestnácté místo

Česká lyžařka Ester Ledecká sviští po trati super-G v italském středisku...

Třetí start v Cortině d'Ampezzo proměnila ve třetí hodnotný výsledek. Česká lyžařka Ester Ledecká...

Jízda Kvitové pokračuje. Bartyové nedala šanci a je v semifinále

PO SEDMI LETECH. Tenistka Petra Kvitová slaví postup do semifinále Australian...

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenisové Australian Open pokračuje duely ve čtvrtfinále. Po sedmi letech si semifinále zahraje...

Kvitová hladce ve čtvrtfinále. Berdych nestačil Nadalovi, končí Federer

Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Dva čeští tenisté bojovali o postup do čtvrtfinále Australian Open. Petra Kvitová přehrála 6:2, 6:1...

Karolína Plíšková je ve čtvrtfinále Australian Open. Vyzve Serenu

POSTUP. Česká tenistka Karolína Plíšková se raduje z postupu do čtvrtfinále...

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Česká tenistka Karolína Plíšková je ve čtvrtfinále Australian Open. Serena Williamsová zdolala...

Kvitová se omlouvala divákům. Pak slzela. Ale štěstím! tvrdila

VZPOMÍNKY. Petře Kvitova se při rozhovoru na kurtu po postupu do semifinále...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Při zápase Petra Kvitová nemilosrdně tloukla do míčů. Ryčně se povzbuzovala. Její „Pojď!“ muselo...

Další z rubriky

Sagan znovu po roce vyhrál třetí etapu Tour Down Under, vede Bevin

Peter Sagan po vítězství ve třetí etapě na Tour Down Under

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhrál třetí etapu závodu Tour Down Under v okolí Adelaide - stejně...

Van Aert se po prvním triumfu v sezoně posunul do čela SP cyklokrosařů

Wout Van Aert fotografovaný vícenásobnou expozicí v závodě světového poháru v...

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Belgičan Wout van Aert se díky vítězství v předposledním...

Cyklista Impey po roce opět vyhrál první závod sezony v Austrálii

Jihoafrický cyklista Daryl Impey slaví triumf na Tour Down Under.

Stejně jako před rokem vyhrál úvodní závod sezony cyklistické WorldTour v Austrálii Jihoafričan...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz