Lucie Charvátová si poprvé okusí štafetu Světového poháru

Lucie Charvátová si poprvé okusí štafetu Světového poháru | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Změna v ženské štafetě, pojede Charvátová. Chceme ji vyzkoušet, říká kouč

  • 91
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Kdo bude na Světovém poháru v Hochfilzenu nominován do ženské štafety? Trenér biatlonistek Zdeněk Vítek se potutelně usměje a povídá: „První pojede žena, druhá žena, a třetí a čtvrtá taky žena.“ Teprve pak přidá i netrpělivě očekávanou informaci, kterou před chvíli nahlásil v závodní kanceláři.

Jak to tedy bude, trenére?

„Na prvním úseku Evik Puskarčíková, na druhém Gábina Soukalová, na třetím Luca Charvátová a na čtvrtém Verča Vítková.“

Což tedy znamená: „Pojedeme bez Jíti.“

Poprvé od ledna 2014 mění česká ženská štafeta zaběhlé složení. Ze čtveřice, která v minulé zimě slavně vyválčila malý glóbus, vypadla (prozatím) Jitka Landová.

Vítek se rozhodl až po sobotní stíhačce. V ní sice Charvátová střílela za šest a Landová za čtyři, ale Charvátová byla běžecky o minutu rychlejší. A k dobru měla i páté místo ze sprintu.

Eva Puskarčíková během nástřelu před stíhacím závodem žen v Hochfilzenu.
Gabriela Soukalová v Hochfilzenu.
Veronika Vítková v cíli stíhacího závodu v Östersundu.

Tři další k Charvátové: na první úsek Eva Puskarčíková, na druhý Gabriela Soukalová a na čtvrtý Veronika Vítková.

„Bylo to těžké rozhodování,“ říká kouč. „Luca je tu relativně v laufu, ale je to u ní vždy otázka úspěšnosti střelby. Určitě si však nemyslím, že by to nemohla zvládnout. Navíc střílí rychle a ve štafetě je třeba střílet rychle. Bereme to tak, že ji tady chceme vyzkoušet.“

Sestavu Vítek konzultoval rovněž se šéftrenérem Ondřejem Rybářem, který dal jeho nominaci zelenou.

„Jíťa Landová na tom není špatně, ale bohužel pro ni tu máme ještě pátou holku, která je na tom líp,“ popisuje Vítek. „Není to tak, že by Jíťa vypadla ze štafety, protože nemá výkonnost. Myslím si, že se teprve rozjede a její čas v sezoně přijde.“

Češky i s Landovou v minulé sezoně oslnily a vystoupaly z předchozího průměru až na trůn. Vyhrály tři ze šesti pohárových štafet, přičemž v dalších dvou stály na stupních vítězů a pouze na mistrovství světa v Kontiolahti si vybraly černý den, když doběhly osmé.

DŮVOD K ÚSMĚVU. Štafeta českých biatlonistek dojela v Hochfilzenu třetí. Zleva...

Tak oslavovaly loni v Hochfilzenu, kde třetím místem začala jejich velká série: zleva Soukalová, Puskarčíková, Landová a Vítková.

Coby obhájkyně malého glóbu vyrazí v nedělním dopoledni na trať s číslem 1. A s dvojkou je vyzve sestava, která je po pátečních a sobotních výkonech v Hochfilzenu považována experty za největší favority: tým Německa.

Štafeta žen

vybrané sestavy

1 ČESKO: Puskarčíková, Soukalová, Charvátová, Vítková.
2 NĚMECKO: Hildebrandová, Hammerschmidtová, Hinzová, Preussová.
3 FRANCIE: Braisazová, Varcinová, Bollietová, Bescondová.
4 BĚLORUSKO: Skardinová, Krjukovová, Solaová, Jurkevičová.
5 ITÁLIE: Vitozziová, Oberhoferová, Sanfilippová, Wiererová.
6 UKRAJINA: Džymová, Abramovová, Semerenková, Pidhrušná.
7 NORSKO: Olsbuová, Birkelandová, Solemdalová, Eckhoffová.
8 RUSKO: Šumilovová, Nikulinová, Jurlovová, Podčufarovová.
9 POLSKO: Gwizdonová, Guziková, Hojniszová, Nowakowská.
14 SLOVENSKO: Fialková, Gereková, Poljaková, Chrapanová.
21 FINSKO: Laukkanenová, Mäkäräinenová, Siltakorpiová.

Ve sprintu obsadily Němky kompletní stupně vítězů, měly čtyři ženy v elitní šestce a všech šest svých biatlonistek v nejlepší dvacítce. Ve stíhacím závodě se tři umístily mezi elitní čtveřicí a další dvě na 11. a 15. místě.

Do štafety nominovali jejich trenéři překvapivě kvarteto Hildebrandová, Hammerschmidtová, Hinzová a Preussová. Tedy bez sobotní vítězky Dahlmeierové (po nemoci trenéři neriskují tři starty ve třech dnech?) a bez v pátek třetí Gössnerové.

S trojkou startující Francie naopak nechává odpočívat unavenou Marie Dorinovou-Habertovou, která ve stíhačce střílela za čtyři a klesla na 12. místo.

Naopak v ukrajinské sestavě bude prozatím nevýrazná Valja Semerenková, minulou zima celkově třetí v poháru. Ta se sice probojovala do stíhačky, ale potom do ní ani nenastoupila.

„Papírově jsou Němky nejlepší, podle včerejších a dnešních výsledků budou velice silné, ale tohle je štafeta. A v ní je možné všechno,“ říká Vítek. „Navíc jsou tu i další silné státy: Francie, Itálie, Ukrajina...“

Mohli bychom přidat ještě Norsko a Rusko.

„Němky jsou rychlé, silné a velmi dobře jim tu jedou lyže. Ale těch týmů bude bojovat o prvenství hodně,“ soudí Veronika Vítková.

Rovněž Gabriela Soukalová poukazuje: „Němky teď mají fazonu. Ale pořád je začátek sezony, bude se to hodně vyvíjet. Pokud se nám nepovede uspět tady, budeme mít dost dalších šancí na to ukázat, že mezi nejsilnější týmy patříme. Když vezmu, jak moc trénujeme, musí se to někde projevit.“

V lednu v Ruhpoldingu dominovaly Češky štafetě o minutu a půl. „Rád bych něco takového zase někdy viděl. Ale úplně pravděpodobné to tady není,“ připouští s úsměvem Vítek.

Muži v sestavě z mistrovství světa

Neděle bude v Hochfilzenu dnem štafet, odpoledne na svoji trať vyrazí i ty mužské. „Tím, že u žen jsme udělali nějakou tu změnu, tak u kluků jsme si už moc změn nemohli dovolit, aby toho nebylo hned napoprvé moc. Takže pojedeme v sestavě z posledního mistrovství světa,“ říká s nadsázkou šéftrenér Rybář.

Štafeta mužů

vybrané sestavy

1 RUSKO: Volkov, Garaničev, Malyško, Šipulin.
2 NORSKO: L ́Abee-Lund, J. Boe, T. Boe, Svendsen.
3 NĚMECKO: Lesser, Birnbacher, Doll, Schempp.
4 FRANCIE: S. Fourcade, Fillon Maillet, Desthieux, M. Fourcade.
5 RAKOUSKO: Grossegger, Eberhard, Eder, Landertinger.
6 UKRAJINA: Semenov, Žirnyj, Pryma, Pidhrušnyj.
8 ČESKO: Krčmář, Šlesingr, Soukup, Moravec.
11 ITÁLIE: De Lorenzi, Hofer, Bormolini, Windisch.
14 SLOVENSKO: Hasilla, Kazar, Matiaško, Otčenáš.

Jen pořadí úseků se poněkud prohází. Tentokrát bude: Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec.

Krčmář byl v pátečním sprintu horší než Tomáš Krupčík, ale rozhodly pro něj výkony z úvodního kola v Östersundu. „V Hochfilzenu měl problém, že si na stojce úplně nevěřil, ale běžecky patří k našim nejlepším a kdyby bylo potřeba něco dojet, tak to dokáže,“ tvrdí Rybář.

V sobotu si Krčmář ani Šlesingr nezazávodili, do stíhačky se neprobojovali. „Nadšený jsem z toho nebyl,“ říká pochopitelně Rybář. „Ale zvolili jsme pro ně sobotní trénink, který byl i zapracováním na zítřejší závod.“

Celkově se čeští muži zatím v poháru trápili. „Věřím, že ve štafetě ukážeme, že patříme mezi silné národy,“ doufá šéftrenér.

Odraz k lepším zítřkům? První střelba dvě chyby, všechny další už čisté a Ondřej Moravec vybojoval ve stíhacím závodě 20. místo.

„Bude to ve štafetě neskutečný kalup,“ tuší lídr týmu Ondřej Moravec. „I ve stíhačce to byl dneska sprint od startu do cíle, člověk se na 10 vteřin zamyslel a najednou začali lidi lítat kolem něj. I ty odstupy v cíli byly těsné. Musíme co nejmíň dobíjet, rychle jet a dobře střílet.“

Už v roce 2006 právě v Hochfilzenu doběhli v obdobné sestavě (se Soukupem, Moravcem i Šlesingrem) čtvrtí. „Inspirace se dá vzít ze všeho, i z tohodle,“ říká Moravec. „Papírově tu nemáme favorizovaný tým, ale to ve štafetě není až tak podstatné. Máme lidi, co jsou schopni zajet super výsledky a podobně jako já se jen potřebují chytit. Štafeta bude další příležitostí.“


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)