Biatlonistka Markéta Davidová ve vytrvalostním závodě na MS v Anterselvě.

Biatlonistka Markéta Davidová ve vytrvalostním závodě na MS v Anterselvě. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

Běh pro sebevědomí. Davidová se v Anterselvě zbavila pochybností

  • 18
Anterselva (Od našeho zpravodaje) - Na tváři měla široký úsměv. Markéta Davidová potřebovala v úterý na světovém šampionátu v Anterselvě sama sebe ujistit: Už mi to zase běhá, zase mám na přední příčky. Což si osmým místem ve vytrvalostním závodě dokázala.

Ještě po předchozí stíhačce se naopak zmítala v pochybnostech: Co se to se mnou děje? Její běžecká forma byla jako na houpačce.

Nejprve předvedla ve čtvrtek famózní výkon ve smíšené štafetě, kde přespurtovala i Italku Wiererovou, která se posléze stala největší ženskou hvězdou šampionátu.

Davidová: Jsem ráda za běh i poslední stojku. Osmé místo je vážně dobré

Potom přišlo (na poměry Davidové) selhání ve sprintu, až 23. čas běhu, se ztrátou takřka minuty na nejrychlejší Němku Herrmannovou. 

Načež se v nedělním stíhacím závodě už zase mohla pochlubit pátým běžeckým časem.

„Takové výkyvy v průběhu několika dní se mi nikdy předtím neděly,“ posteskla si tehdy. „Nechápu, proč se tak děje. Štve mě to.“

Ví, že o svoji pomalou a ne vždy přesnou střelbu se prozatím v závodech opřít nemůže. Je to tedy běh, který je pro ni klíčový. Jakmile hapruje, odráží se to hned na jejím sebevědomí.

MS v biatlonu 2020 v Anterselvě

Speciální příloha iDNES.cz

Proto bylo pro psychiku Davidové tak důležité, jak dobře v úterý zaběhla. Proto po pátém běžeckém čase ve vytrvalostním závodě za cílem zářila. Se střelbou za tři vybojovala své druhé nejlepší individuální umístění kariéry na mistrovství světa.

„Doufám, že se zase vracím k vyrovnané běžecké formě, jakou jsem měla v prosinci,“ pronesla. „Závodilo se mi vážně dobře, i když v posledním kole mě tak moc píchalo, že jsem se nemohla úplně narovnat a musela jsem dojet shrbená.“ 

Po kempu byla silná

Kouč Egil Gjelland už na přípravném kempu v Ridnaun spokojeně pozoroval, že forma české jedničky se skutečně vrací k úvodu sezony, kdy dvakrát stála po sprintu na pohárových stupních vítězů. 

Dvě Češky v elitní desítce. Vytrvalostní závod ovládla Wiererová

„Do Anterselvy přijela Markéta opravdu silná,“ ujistil.

Co tedy mohlo způsobit páteční běžecké selhání ve sprintu? 

„Na vině může být nervozita. Povede se vám tu první závod a nechcete tu šňůru pokazit,“ uvažoval sportovní ředitel Ondřej Rybář. „Někdy od sebe závodníci očekávají příliš a vnitřní tlak se pak odrazí v technice a uvolněném pohybu.“

Smíšená štafeta dvojic

Sledujte ve čtvrtek od 15.15 hodin.

Gjelland nabízí jiné vysvětlení: „Roli mohla sehrát zdejší vysoká nadmořská výška, která vás občas, třeba jen na jeden den, sejme. Zvlášť když se Markéta předtím vydala ve smíšené štafetě do maxima. Krátký čas na regeneraci, necelých 24 hodin, byl pak před sprintem opravdu tvrdý.“

To zjistily i některé další úspěšné biatlonistky ze smíšené štafety stěžující si následujícího dne na fyzické potíže, v čele s Tiril Eckhoffovou. Jen její norská krajanka Olsbuová-Röiselandová se z tohoto výčtu vymykala.

Nemohli by nás naklonovat?

Rovněž Eva Kristejn Puskarčíková se o víkendu obtížně sbírala ze vzepětí v prvním závodě mistrovství. Zato v úterý potěšila 10. místem.

Poprvé od hromadného závodu v Oslu 2016 se dvě Češky umístily na světovém šampionátu v Top 10. 

Puskarčíková na rozdíl od Davidové výborně střílela (jediná chyba), ale běh měla pomalejší. 

„Nemohli by nás s Markétou naklonovat dohromady?“ smála se.

K pohodě Davidové každopádně napomáhá, když má vedle sebe právě i dobře naladěnou Puskarčíkovou. Jsou povahově podobné a občas až nerozlučné. Za cílem vytrvalostního závodu se v úterý objaly. 

„A zapištěly jsme si radostí,“ líčila Davidová.

Puskarčíková k předchozím potížím i pochybnostem kolegyně podotkla: „Markéta je dlouhodobě tak silný běžec, že když se jí občas nepovede zaběhnout jako tady ve sprintu, vůbec bych si z toho na jejím místě nedělala hlavu.“

Podle trenérů je nyní Davidová opět v takové fyzické kondici, že zvažují její nasazení dokonce do tří dalších disciplín.

Poprvé tři Češky

v hromadném závodě

Po Lucii Charvátové, která měla coby medailistka ze sprintu start v nedělním hromadném závodě už jistý, se mezi třicet aktérek tohoto závodu probojovaly ve vytrvalostním závodě i Markéta Davidová (postup jí zajistil posun z 16. na 14. místo celkového pořadí SP) a Eva Kristejn Puskarčíková. Ta se vmáčkla mezi postupující na základě bodů získaných na mistrovství jako poslední třicátá.

Poprvé v historii vrcholných akcí (MS, ZOH) tak bude mít Česko v hromadném závodě žen dokonce trojnásobné zastoupení.

Nejenže si vyjela nedělní hromadný závod pro 30 vyvolených žen a bude pilířem sobotní ženské štafety. Hovořit se začalo také o čtvrtečním singl mixu, tedy smíšené štafetě dvojic.

„Vybíráme pro singl mix mezi Markétou a Evou,“ řekl Gjelland. Partnerem zvolené ženy by pak měl být Michal Krčmář nebo Ondřej Moravec.

Při rozhodování o nasazení Davidové půjde o balancování mezi dvěma faktory. Na jedné straně by pak mohla být v závěru mistrovství až příliš zahlcená. Na druhé straně je jí stále jen 23 let a každá další zkušenost z velkého závodu na šampionátu s jeho vypjatou atmosférou má pro ni velkou cenu.

Jak praví Gjellandova okřídlená věta: „V biatlonu se stárne k úspěchům.“


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)