Jessica Jislová při štafetě v italské Anterselvě.

Jessica Jislová při štafetě v italské Anterselvě. | foto: Petr Slavík/Český biatlon

Jislová definitivně přišla o šampionát. Kvůli otoku v oblasti žeber špatně dýchá

  • 19
Oberhof (Od našeho zpravodaje) - Ještě ve středu český tým doufal, že by na druhý týden světového šampionátu mohla do Oberhofu dorazit. Ale zázrak se nekonal. Naopak. Jessica Jislová se dozvěděla definitivu: Mistrovství bude bez ní. Možná přijde i o březnové závody Světového poháru v Novém Městě. Bude ráda, když se vrátí aspoň v závěru zimy.

„Udělali jsme další kontrolní vyšetření u pana profesora Koláře a shodli se s ním na názoru, že by pro Jessiku nebylo dobré, aby nyní závodila. Raději jsme doporučili pokračování v léčbě a rehabilitaci,“ informoval fyzioterapeut reprezentace Roman Karpíšek, jenž v minulosti pečoval například i o značně „omlácené“ tělo oštěpařky Barbory Špotákové.

Biatlonový svátek v ČR. Vyhrajte VIP vstupenky na Světový pohár v Novém Městě

U Jislové došlo k poranění svalu v oblasti žeber. Pondělní sonografie odhalila také traumatické změny na měkkých tkáních a otok.

„Proto vznikalo svalové napětí, přes které se špatně rozvíjel pohyb žeber, hrudníku a dýchacích svalů. To Jess limitovalo v pohodlném dechu a funkci svalů. Proto cítila píchání v oblasti lopatky,“ popisoval Karpíšek.

Milovníci koní, fotbalu i formule. Vizitky biatlonistů, kteří jedou na MS

Sedmnáctá biatlonistka minulé pohárové sezony, která loni prožívala na lyžích a s malorážkou tolik nečekané radosti, tak nyní zažívá naopak nástrahy odvrácené strany vrcholového sportu.

„Teď jsem chodila i na kapačky. Bolí mě to při každém hlubokém nádechu, což moc nejde skloubit se sportem,“ vysvětlovala při telefonickém rozhovoru. „Při každé zvýšené aktivitě se sval namáhá, protože potřebuju hluboko dýchat. Mám naordinovaný klid, momentálně jen odpočívám, příští kontrola bude v neděli. Profesor Kolář mi oznámil, že s mým zraněným svalem musíme zacházet stejně, jako kdybych měla třeba natržený hýžďový sval. Nedokáže mi zatím říct, kdy zase budu v pohodě.“

Že je tělo Jislové náchylnější k nemocem a zraněním, o tom hovořila opakovaně už v minulosti.

V aktuální sezoně, kdy se po počátečním tápání opět vypracovala mezi nejspolehlivější střelkyně Světového poháru, limitovala stále se vracející bolest její běžeckou výkonnost už od začátku ledna.

Co ji způsobuje, bylo dlouho záhadou.

Vydařený úvod šampionátu. Češi byli ve smíšené štafetě pátí, slaví Norové

Bolest, naděje, bolest

Předtím o Vánocích onemocněla, potýkala se s velmi silným kašlem. Ten byl patrně prvopočátkem následných potíží. „Když pak šla do posilovny, pocítila bolest mezi lopatkami. Ale takovou tu standardní, kterou sportovci vnímají docela často,“ řekl Karpíšek.

Nicméně na Světovém poháru v Ruhpoldingu se bolest stupňovala. Ani rehabilitace nepomáhala.

„O Vánocích musela v tom svalu vzniknout trhlina, ať už při kašli nebo později v posilovně,“ soudí Karpíšek. „Tyhle věci se hodně špatně hojí. Mikrotraumata se třepí a šíří dál, každým pohybem se stav zhoršuje. Dýchání dotyčný sval namáhá, obzvlášť při aktivním pohybu. Když dojde i na maximální pohyb rameny a holemi, trauma se vůbec nelepší.“

Jislová přesto věřila, že potíže pominou.

Jenže na posledním lednovém Světovém poháru v Anterselvě se její stav ještě zhoršil.

Jessica Jislová během sprintu v italské Anterselvě.

„Po sprintu přišla dobitá, zkroucená, se slzami v očích. Bál jsem se i únavové zlomeniny, ale tu následný rentgen neprokázal,“ vyprávěl fyzioterapeut. Biatlonistce dopřáli den pauzy, neodstartovala v Anterselvě do stíhacího závodu. Načež se cítila lépe, zkusila tedy štafetu.

„A po ní na tom zase byla zle.“

Odjela domů, čtyři dny si odpočala, tělo zase začalo spolupracovat. Opakoval se však předchozí vzorec, při němž se střídala naděje se zoufáním si.

„Při prvním těžším tréninku na soustředění v Ridnaun se zadýchala a bylo to tu znovu, bolest a slzy. Jeli jsme domů s vědomím, že je něco opravdu špatně.“

Magnetická rezonance a sonografie odhalily příčiny a rozsah bolesti a navrch ještě starší problém s vyhřezlou plotýnkou. „Spadla do blbé nálady.“

Léčila se, rehabilitovala, doufala. „Stačilo však, aby šla do schodů a ten tlak se zase ozval. Jakýkoliv pokus o trénink Jess ubližoval. Ujasnili jsme si, že teď by měla být hlavně jen pacientem.“

Jessica Jislová při tréninku v Hochffilzenu.

Jislová přijala rozhodnutí smířlivě.

„V posledních týdnech jsem nemohla pořádně trénovat, takže i kdyby se mi ta záda zázračně spravila, nemohla bych zaručit, že budu schopná zajet v Oberhofu na nějaké normální úrovni,“ podotkla.

Tým narychlo povolal Vinklárkovou

K Davidové, Voborníkové a Charvátové dorazila mezitím ve středu do dějiště šampionátu jako čtvrtá žena Eliška Václavíková, která v úvodu sezony bodovala ve Světovém poháru, ale po Vánocích také ji zbrzdilo onemocnění.

Po verdiktu, že Jislová nepřijede ani na druhý týden mistrovství, dopravovali trenéři během čtvrtka do Oberhofu další biatlonistku, Terezu Vinklárkovou. Ta okusila atmosféru šampionátu poprvé v Anterselvě 2020, celou letošní sezonu však strávila v druholigovém IBU Cupu.

„Terka byla doma připravená a věděla, že jí můžeme kdykoliv zavolat, ať přijede. Není to sem moc daleko,“ informoval sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Na startu se Vinklárková i Václavíková objeví hned při pátečním sprintu. Podle nového pravidla IBU totiž mohou závodnice či závodníci z první patnáctky Světového poháru startovat na šampionátu nad rámec národní kvóty, kterou je v takovém případě možné rozšířit ze čtyř na pět biatlonistů.

Česko toto pravidlo využije a pošle do boje Markétu Davidovou plus čtyři další ženy.

NÁVRAT NA MISTROVSTVÍ SVĚTA. Takhle se Tereza Vinklárková usmívala, když v roce 2020 startovala na světovém šampionátu poprvé.

„Určitě budu holkám fandit u televize,“ vzkázala Jislová. „Mrzí mě, že tam nejsem, moc ráda bych závodila, ale nedá se nic dělat. Tak budu jen fandit a možná mít aspoň trošku radost, že nemusím jet ten dlouhý těžký kopec, co v Oberhofu mají.“

Podpory se dočkala od jedné z nejslavnějších českých sportovkyň, která rovněž přišla o velkou část sezony kvůli svalovému zranění.

„Dneska mi psala Martina Sáblíková, že se takové věci prostě dějí a že se s nimi setká skoro každý sportovec. Základem je nezbláznit se z toho a brát období léčby zároveň i jako čas, kdy se můžete věnovat činnostem, které jindy nestíháte. Prostě najít na každém problému i něco pozitivního a neutápět se v něm.“


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)