Welsch sedmi body přispěl k výhře

• 462
New York - Jiří Welsch zaznamenal 7 bodů za 15 minut hry a jeho Milwaukee Bucks s problémy udolali oslabený tým Charlotte 99:93. Memphis konečně přerušil šňůru porážek, když ho Pau Gasol dovedl 31 body a 12 doskoky k výhře na palubovce Lakers. Naopak 33 bodů LeBrona Jamese nestačilo na výhru Clevelandu nad Warriors.
Cleveland (29/21) - Golden State (23/27) - 91:99
(23:29, 24:19, 24:27, 20:24)
Warriors z posledních 15 zápasů v Clevelandu vyhráli pouze dvakrát, navíc přijeli se šňůrou 7 porážek v řadě na palubovkách soupeřů - přesto dokázali získat cennou výhru navzdory absenci Troye Murphyho a také Barona Davise, který si už v první čtvrtině zranil kotník a odstoupil ze hry.

Jason Richardson nastřílel 31 bodů (12/26 z pole, z toho trojky 3/4, 8 doskoky), Derek Fisher zastoupil Davise a zaznamenal 18 bodů a 6 asistencí se skvělou úspěšností střelby (6/7 z pole, z toho trojky 3/4). Střelbou 5/5 z pole se blýskl Andris Biedrins a o výhře hostů rozhodla ve vyrovnaném utkání právě vyšší úspěšnost střelby z pole.

Domácím nepomohl další velmi dobrý výkon LeBrona Jamese - ten zaznamenal 33 bodů, 6 asistencí a 5 doskoků (10/17 z pole, z toho trojky 5/6), ale dal jen 2 body v poslední čtvrtině. Zydrunas Ilgauskas zaznamenal 14 bodů a 8 doskoků, ale trefil jen 5 ze 16 střel z pole, když začal střelbou 0/7.

Hosté po většinu druhé půle těsně vedli, Damon Jones přiblížil 2 a půl minuty před koncem Cavs trojkou na 89:91, ale Richardson odpověděl vlastní klíčovou trojkou a Warriors měli závěr pod kontrolou. V týmu domácích se vůbec neprosadili Drew Gooden (1 bod, 0/4 z pole za 23 minut) a Saša Pavlovič (2 body, 1/8 z pole, 6 faulů).
Střelci:
Cavaliers
- James 33, Ilgauskas 14, Snow a Marshall 12, Jones 11, Graham 4, Pavlovič a Varejao 2, Gooden 1
Warriors - Richardson 31, Fisher 18, Dunleavy 14, Biedrins 11, Pietrus 10, Diogu 6, Ellis 4, Foyle 3, Cheaney 2
střelba: 40% - 50% (trojky: 10/28 - 7/18)

(23:14, 30:33, 14:29, 27:24)
Hornets nastoupili znovu bez Chrise Paula, ale toho skvěle zastoupila dvojice Speedy Claxton - Kirk Snyder. Domácí vedli v první půli až o 14 bodů, ale nezvládli třetí čtvrtinu, kterou prohráli 14:29 (včetně šňůry 0:15). Úvod poslední čtvrtiny naopak Timberwolves vyhráli 11:0 a ještě dvě a půl minuty před koncem vedli 90:86, ale Claxton se Snyderem zařídili v koncovce klíčovou šňůru 9:0.

Claxton zaznamenal 28 bodů a 7 asistencí (11/22 z pole) a uzavřel na začátku poslední minutu rozhodující šňůru košem na 95:90, půl minuty před koncem pak trefil další důležitou střelu zdálky, kterou zvyšoval na 97:92. Snyder si 28 body vylepšil osobní rekord, když trefil 9 z 12 střel z pole, včetně dvou přesných trojek. Přes 10 bodů se dostali o ostatní členové základní pětky Hornets.

Domácí nakonec nepomohl ani další dobrý výkon Rickyho Davise (23 bodů a 6 asistencí, 9/21 z pole), Kevin Garnett přidal 19 bodů a 21 doskoků, ale trefil jen 6 z 18 střel, když "vymizel" v koncovce - za 4.čtvrtinu měl střelbu 0/4.

Timberwolves prohráli už podesáté z posledních 12 zápasů a postupové pozice do play-off se jim začínají vzdalovat, naopak Hornets jsou poprvé v sezoně o 4 zápasy nad bilancí 50%. V domácím týmu vůbec nenastoupil rozehrávač Marko Jarič, který ztratil místo v základní pětce na úkor Anthonyho Cartera, zraněn je Troy Hudson (kotník) a nehrál ani Eddie Griffin.
Střelci:
Timberwolves
- Davis 23, Garnett 19b. a 21d., Blount a Banks 12, Carter 10, Hassell 7, Madsen 6, Reed 5
Hornets - Claxton a Snyder 28, Mason 14, West a Brown 11, Butler a Nachbar 3, Williams 2

(27:25, 22:28, 25:20, 25:20)
Bucks vyhráli už pátý domácí zápas v řadě za sebou, i když se proti oslabeným Bobcats hodně nadřeli. Do sestavy hostů se vrátil nováček Raymond Felton (14 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků), ale Bobcats stále chybí tři nejlepší střelci týmu (Wallace, Okafor a Knight - navíc chyběl i Rush) - přesto si ve třetí čtvrtině vybudovali až devítibodový náskok, a i když o něj rychle přišli, drželi krok až do posledních sekund.

Za domácí nastřílel Michael Redd 18 bodů (střelba jen 6/19 z pole), T.J.Ford přidal 16 bodů a 7 asistencí, včetně klíčového koše 11 sekund před koncem, Jamaal Magloire přidal 15 bodů a 9 doskoků (7/10 z pole). Právě Magloire po nájezdu zasmečoval necelé 3 minuty před koncem na 93:89 a Bucks těsný náskok uhájili, i když pak více než 2 a půl minuty nedali ani bod.

Nejlepší střelec hostů Melvin Ely na začátku poslední dvouminutovky snižoval na 91:93, ale Burleson se 51 sekund před koncem dopustil v klíčové chvíle prorážení na Joea Smithe. Nepřesnou střelou Redda pak doskočil Magloire a dal domácím důležité sekundy - Ford poté těsně před koncem časového limitu na útok prošel obranou Bobcats a "ve stylu Michaela Jordana" zblízka zvýšil na rozhodujících 95:91. Redd a Charlie Bell pak jistili výhru 4 šestkami v posledních 10 sekundách.

Jiří Welsch tentokrát dostal šanci na téměř 15 minut a dal o sobě vědět - zaznamenal 7 bodů, 3 asistence a 2 doskoky (ani jedna ztráta), když trefil 1 ze 3 střel z pole a 5 ze 6 trestných hodů. Bucks v posledních zápasech vylepšili obranu a svých posledních 8 soupeřů udrželi na 94 bodech a méně - celkem vyhráli 3 z posledních 4 zápasů, ale nedaří se jim venku (4 prohry za sebou). Další zápas hrají dnes na palubovce New Jersey. Bucks mají s Bobcats celkovou "historickou" bilanci 7/0.
Střelci:
Bucks
- Redd 18, Ford 16, Magloire 15, Bogut a Smith 12, Simmons 8, Welsch 7, Bell 6, Gadzuric 5
Bobcats - Ely 21, Carroll 17, Brezec 15, Felton 14, Jones 12, Voskuhl 8, Robinson 4, Burleson 2
střelba: 47% - 44% (trojky: 3/10 - 6/22)

(20:16, 27:19, 33:23, 22:30)
V Texasu se střetly dva týmy, které sice nejsou na postupových pozicích do play-off v Západní konferenci, ale vyhrály 4 ze svých posledních 5 zápasů - navrch měli jednoznačně domácí, kteří od začátku vedli a postupně si vybudovali náskok až 24 bodů. Za první půli povolili unavenému Utahu jen 35 bodů a po třech čtvrtinách vedli 80:58. Hosté v poslední čtvrtině dotahovali, ale Rockets měli závěr pod kontrolou.

Yao Ming zaznamenal 27 bodů a 8 doskoků (11/16 z pole), Tracy McGrady, který za poslední 3 zápasy trefil jen 19 z 63 střel (cca 30%), přidal tentokrát 25 bodů a 6 doskoků (9/22 z pole). Obě hvězdy podpořil velmi dobrou střelbou zdálky zkušený David Wesley (17 bodů, 7/10 z pole, z toho trojky 3/4), Rafer Alston si vylepšil letošní maximum na 13 asistencí a Rockets vyhráli teprve sedmý zápas před domácími fanoušky - bilance 7/16 je stále nejhorší ze všech týmů ligy.

Za hosty zaznamenal Milt Palacio 20 bodů a 6 asistencí (9/16 z pole), Mehmet Okur přidal 14 bodů a 11 doskoků (6/15). Andrej Kirilenko vystřelil jen 8 střel z pole (3/8) a zůstal na 11 bodech, 8 doskocích a 3 blocích. Hostům chyběl Keith McLeod, domácím Stromile Swift, kterého Jeff Van Gundy neposlal do hry kvůli pozdnímu příchodu na čtvrteční trénink. Do hry už naopak zasáhl Keith Bogans, kterého Rockets získali z Charlotte (4 body za 10 minut) - vedení Rockets se zřejmě pokusí vytrejdovat Dereka Andersona, který chybí už 29 zápasů kvůli zranění lýtka.
Střelci:
Rockets
- Yao 27, McGrady 25, Wesley 17, Alston 9b. a 13as., Mutombo 7, Howard 6, Bogans 4, Head 3, Hayes a Norris 2
Jazz - Palacio 20, Okur 14b. a 11d., Brown a Kirilenko 11, Williams 10, Harpring 9, Boozer 6, Collins 4, Miles 3
střelba: 49% - 47% (trojky: 8/20 - 5/10)

(27:34, 25:18, 26:23, 21:25)
Grizzlies dovedl k cenné výhře Pau Gasol, který zaznamenal 31 bodů, 12 doskoků a 7 asistencí (všechno maxima svého týmu v zápase) - proměnil 11 z 15 střel z pole, 9 z 11 šestek a hrál hlavní roli i v koncovce utkání. Hosté vedli v první půli až o 13 bodů, ale prohráli koncovku poločasu 0:13 a do druhé půle se šlo za vyrovnaného stavu 52:52.

Lakers vedli naopak ve 4.čtvrtině až o 9 bodů (86:77) a ještě minutu a 7 sekund před koncem po Bryantově koši 99:95 - Gasol ale v poslední minutě zaznamenal 4 body za sebou a vyrovnal. Nejprve 52 sekund před koncem šestkami snížil na 97:99, pak zblokoval v obraně Lamara Odoma a 28 sekund před koncem přidal vyrovnávací koš po nájezdu, při kterém byl ještě faulován - trestný hod sice neproměnil, ale na druhé straně neuspěl Brian Cook a Lakers 3 sekundy před koncem faulovali Chuckyho Atkinse.

Ten proměnil 1 ze dvou šestek a rozhodl proti svému bývalému týmu o nejtěsnější výhře - domácí sice měli ještě možnost poslední střely, ale Kobe Bryant zdálky vůbec netrefil obroučku a navíc jeho střela zřejmě přišla až po závěrečném klaksonu. Bryantovi se střelecky příliš nedařilo, když trefil jen 10 z 28 střel (z toho trojky 1/8) a zaznamenal 26 bodů - z toho 12 v poslední čtvrtině. Smush Parker přidal 20 bodů (trojky 3/5) a Kwame Brown 18 bodů a 8 doskoků se stoprocentní střelbou 6/6 z pole i z trestných hodů. Lamar Odom zaznamenal 8 bodů, 7 doskoků a 7 asistencí, ale trefil jen 2 z 9 střel.

Za hosty se ke Gasolovi přiblížil zkušený Eddie Jones (25 bodů a 8 doskoků, trojky 5/9), který navíc velmi dobře bránil Bryanta, Atkins přidal 18 bodů (4/10 z pole). Oba týmy trefily 8 trojek, ale zatímco hosté měli úspěšnost 47,1% (8/17), Lakers jen 29,6% (8/27). Grizzlies ukončili černé série 5 porážek v řadě a 6 porážek na palubovkách soupeřů. Lakers spadli se svou bilancí na 50%, když v poslední čtvrtině "nestíhali" v obraně a umožnili soupeři střílet 17 šestek (12/17).

Hostům podruhé za sebou chyběl Mike Miller (kotník), domácím naopak počtvrté za sebou Chris Mihm (rameno). Brian Cook nastřílel za poslední 2 zápasy 55 bodů, ale tentokrát zůstal jen na pěti a odehrál necelých 13 minut, když měl problémy s fauly. Grizzlies prohráli na palubovce Lakers prvních 18 zápasů v historii svého klubu, od té době ale vyhráli 3 z posledních čtyř.