Stojakovič (vlevo) z New Orleans prochází přes Keitha Boganse z Orlanda.

Stojakovič (vlevo) z New Orleans prochází přes Keitha Boganse z Orlanda. | foto: Reuters

Stojakovič udržel Hornets v čele Západu

• 57
New York - Srbský ostrostřelec Peja Stojakovič trefil trojku a tři trestné hody v poslední minutě a New Orleans Hornets vyhráli na palubovce Orlanda těsně 98:97, čímž se udrželi v čele Západní konference těsně před San Antonio. Naopak na osmém místě opět vystřídal Denver tým Golden State, když v odvetě přestřílel Phoenix.
Orlando (47/28) - New Orleans (51/22) - 97:98
(27:21, 26:23, 23:30, 21:24)
Peja Stojakovič nastřílel 6 bodů v poslední minutě a 5 sekundách a Hornets se po těsné výhře udrželi v čele Západní konference před San Antoniem, které porazilo jasně Golden State a stále je jen o několik procent v tabulce za za nimi.

Chris Paul zaznamenal 19 bodů a 12 asistencí, Morris Peterson přidal také 19 bodů a David West 18 bodů a 11 doskoků. Za domácí zaznamenal Hedo Turkoglu 26 bodů, 7 asistencí a 5 doskoků, Rashard Lewis přidal 24 bodů a Dwight Howard 17 bodů a 15 doskoků.

Domácí mnohem lépe stříleli a nasázeli do koše Hornets celkem 13 trojek, ale hosté je deklasovali v doskakování (21:2 na útočné doskoky!) a tím se udrželi ve hře.

Poslední čtvrtina byla neuvěřitelně vyrovnaná, když ani jeden z týmů nevedl za celou dobu o více než 3 body. Domácí vedli ještě 95:92, ale Stojakovič jednou šestkou snížil a pak 54 sekund před koncem trojkou otočili na 96:95 - do té chvíle se přitom trápil a trefil jen jedinou z 9 střel.

Domácí pak minuli trojku (Maurice Evans), a i když Stojakovič také netrefil, hosté získali 12 s před koncem klíčový útočný doskok a Magic museli faulovat. Stojakovič nezaváhal a dvěma šestkami zvýšil na 98:95.

Domácí po timeoutu vyhodili míč Turkoglovi a ten místo pokusu o trojku najel pod koš a rychle skóroval za dva body. Zdálo se, že tahle taktika se vyplatila, protože domácí faulovali Chrise Paula a ten 6 sekund před koncem selhal a nedal ani jeden trestný hod.

Magic tak měli šanci na poslední vítěznou střelu, ale hosté dobře zdvojili Rasharda Lewis, který musel přihrát míč a Keyon Dooling minul střelu v poslední sekundě.

Stojakovič nastřílel celkem 10 bodů a díky zmiňované trojce z úvodu poslední minuty prodloužil svou sérii zápasů, ve kterých trefil alespoň jeden trojkový pokus, už na číslo 36.

New Jersey (31/44) - Philadelphia (38/37) - 99:108
(32:35, 25:22, 16:21, 26:30)
Lou Williams trefil v posledních čtyřech minutách zápasu 3 koše v řadě a Sixers potvrdili svůj raketový vzestup - po bídném začátku sezony vyhráli 20 z posledních 27 zápasů a dostali se s bilancí znovu zpět nad 50 % (38/37).

Andre Miller zaznamenal 24 bodů, 11 asistencí a 5 doskoků, Andre Iguodala přidal 17 bodů, 10 asistencí a 6 doskoků a Samuel Dalembert 15 bodů, 13 doskoků a 5 bloků. Williams nastřílel 13 bodů se střelbou 6/9 z pole.

Sixers zůstávají na 7. místě Východní konference, ale na Washington a Toronto ztrácejí jen půl zápasu. Nets naopak prohráli potřetí za sebou a na osmé místo Atlanty už ztrácejí 3 a půl zápasu. Vince Carter nastřílel za domácí 29 bodů.

Milwaukee (25/48) - New York (20/54) - 119:115 po prodl.
(27:31, 32:30, 18:27, 32:21, 10:6)
Michael Redd nastřílel 36 bodů, Bobby Simmons přidal své letošní maximum 24 bodů a Bucks udolali New York až po prodloužení. Andrew Bogut, který vynechal poslední 2 zápasy (zlomený nos), zaznamenal 24 bodů a 13 doskoků.

Bucks přerušili šňůru 4 porážek a vyhráli teprve podruhé za posledních 12 zápasů. Hosté prohráli dokonce 15 z posledních 17 zápasů a venku prohráli popáté v řadě. Quentin Richardson za ně nastřílel 22 bodů, Jamal Crawford a Zach Randolph přidali po 19 bodech.

Minnesota (19/54) - Detroit (53/21) - 90:94
(30:18, 19:26, 23:21, 18:29)
Detroit nechal odpočívat trio Chauncey Billups, Rasheed Wallace a Richard Hamilton, ale přesto dokázal na palubovce Minnesoty vyhrát - i když prohrával v úvodu o 21 bodů.

Nováček Rodney Stuckey si vylepšil osobní rekord na 27 bodů, naopak za domácí zaznamenal Al Jefferson 26 bodů a 7 doskoků. Z pole však vystřelil jen 12 střel, když ho obrana Pistons neustále zdvojovala i ztrojovala. Randy Foye nastřílel 18 bodů, ale trefil jen 6 ze 14 střel.

Chicago (29:45) - Boston (59/15) - 92:106
(17:22, 26:28, 30:29, 19:27)
Ray Allen nastřílel 22 bodů, Kevin Garnett přidal 20 bodů a 4 bloky a Paul Pierce 17 bodů, zatímco Boston vyhrál už počtvrté za sebou a v čele Východní konference má náskok 6 zápasů před Detroitem.

Chicago už ztratilo reálné naděje na postup do play-off, když 8 zápasů před koncem ztrácí na osmou Atlantu 5 zápasů - navíc je až na 11. místě za New Jersey a Indianou. Tyrus Thomas, který nastoupil v základní pětce místo zraněného Drewa Goodena, nastřílel své letošní maximum 24 bodů.

San Antonio (52/23) - Golden State (45/29) - 116:92
(35:34, 25:17, 26:22, 30:19)
Tony Parker nastřílel 26 bodů a obhájci titulu vyhráli už svůj 8.zápas v řadě, čímž se udrželi na "virtuálním" děleném první místě jen o pár procentních bodů za New Orleans Hornets. Spurs mají bilanci 52/23, Hornets 51/22.

Warriors naopak v souboji o poslední dvě postupové příčky s Dallasem a Denverem opět klesli na deváté místo. V San Antoniu ještě Warriors za éry Tima Duncana (od 1997) nikdy nevyhráli - prohráli na palubovce Spurs už 20 (!) zápasů v řadě.

Duncan zaznamenal 17 bodů a 12 doskoků, Manu Ginobili přidal 16 bodů. Za hosty nastřílel Baron Davis 19 bodů, Monta Ellis 14, ale Warriors drželi krok jen čtvrtinu a pak se jejich obávaná ofenzíva začala proti výborné obraně Spurs trápit. Dnes je čeká klíčový souboj v Dallasu.

Denver (46/29) - Phoenix (50/25) - 126:120
(36:28, 34:37, 31:30, 25:25)
Carmelo Anthony doskočil dva klíčové míče a trefil dva trestné hody v posledních 27 sekundách a Nuggets oplatili Phoenixu včerejší porážku z jeho palubovky.

Díky výhře se znovu posunuli na 8.místo o půl zápasu před Golden State, navíc překazili Phoenixu možnost dostat se na první místo Pacifické divize před Lakers.

Allen Iverson nastřílel za domácí 31 bodů, Anthony 25 a Kenyon Martin 18. Náhradník J.R.Smith přidal 17 bodů a o výhře domácích rozhodlo především 37 přesných trestných hodů ze 47 pokusů. Suns se na čáru trestného hodu dostali jen šestadvacetkrát, když navíc 12 pokusů minuli (O´Neal 2/9).

Za Suns nastřílel Leandro Barbosa 27 bodů (trojky 5/8), Amare Stoudemire přidal 25 bodů a 10 doskoků a Steve Nash 17 bodů a 18 asistencí. Gordan Giriček nastřílel
16 bodů (trojky 4/6).

Hosté vedli po koši Nash ještě minutu a 24 sekund před koncem 120:118, ale ve zbývajícím čase už nedokázali přidat ani bod, když minuli 4 střely z pole a 2 trestné hody.

Sacramento (34/40) - Houston (49/25) - 99:98
(28:29, 21:17, 28:30, 22:22)
Ron Artest nastřílel 30 bodů, Kevin Martin 27 a Sacramento už téměř jistě překazilo Houstonu možnost vyhrát Jihozápadní divizi - po páté porážce z posledních 8 zápasů Houston ztrácí na Spurs a Hornets 2 a půl zápasu, když jim zbývá odehrát už jen 8 utkání.

Tracy McGrady nastřílel 32 bodů, ale minul potenciálně vítěznou střelu v poslední sekundě. Luis Scola nastřílel 20 bodů a Rockets předvedli výborné doskakování (21:4 na útočné doskoky!), ale střelecky se jim nedařilo a jejich obrana naopak nedokázala stlačit úspěšnost střelby soupeře ani pod 50 %.